• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Lietuvą atvyksta vis daugiau karo pabėgėlių iš Ukrainos. Atvykę ukrainiečiai čia įsikuria, ieško gyvenamosios vietos. Nekilnojamojo turto (NT) brokeriai pastebėjo, kad sumažėjo nuomos pasiūla visuose didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.  Būstų nuomos kaina irgi auga. Pasak specialistų, lietuviai nuomotojai elgiasi dvejopai: vieni baiminasi, kad ukrainiečiai bus nemokūs klientai, o kiti butus išnuomoja nemokamai. 

Į Lietuvą atvyksta vis daugiau karo pabėgėlių iš Ukrainos. Atvykę ukrainiečiai čia įsikuria, ieško gyvenamosios vietos. Nekilnojamojo turto (NT) brokeriai pastebėjo, kad sumažėjo nuomos pasiūla visuose didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.  Būstų nuomos kaina irgi auga. Pasak specialistų, lietuviai nuomotojai elgiasi dvejopai: vieni baiminasi, kad ukrainiečiai bus nemokūs klientai, o kiti butus išnuomoja nemokamai. 

REKLAMA

Klaipėdos „Capital“ biuro vadovė, brokerė Ivona Berezinskė apžvelgdama pastarųjų 4 mėnesių nuomos rinką sakė, kad mieste būsto pasiūla susitraukė iki minimumo. 

„Tiek ekonominio, tiek prabangaus būsto nuomos skelbimų šiuo metu Klaipėdoje yra vos keli. Vos atsiranda nuomojamo būsto skelbimas, per parą jo nebelieka. Paklausa šiuo metu milžiniška. Šis pokytis įvyko antrąją karo Ukrainoje savaitę. Buvo išnuomoti netgi ir tie butai, kurie 2 ar 3 mėnesius kabėjo laisvi, niekas jų nenorėjo nuomotis. 

REKLAMA
REKLAMA

Ta pati situacija ir su namais. Jų nuomos rinkoje dar mažiau, tačiau ukrainiečiai juos irgi nori nuomotis. Štai pavyzdžiui, klientų kotedžą per dvi dienas išnuomojau už ženkliai aukštesnę kainą ukrainiečių šeimai“, – pasakojo brokerė. 

REKLAMA

„Capital“ NT brokeris Mantas Mikočiūnas pasakojo, kad Vilniuje nuomojamų būstų irgi jau trūksta. Anot jo, ukrainiečiams nesvarbu, kurioje miesto vietoje nuomotis būstą. 

„Jie sutinka būstą nuomotis ir Lentvaryje ar Nemenčinėje. Tik šiuose miesteliuose nėra didelės nuomos pasiūlos, tai nelabai yra iš ko rinktis. 

Ukrainiečiai nėra prisirišę prie konkrečios vietos. Dažniausiai jie pirmiausia ieško būsto gyvenimui, o paskui jau darželių ir mokyklų netoliese“, – sakė M. Mikočiūnas. 

REKLAMA
REKLAMA

NT „OBER-HAUS“  biuro vadovas Kaune Svajūnas Šarauskas skaičiavo, kad nuo kovo pradžios iki dabar nuomos pasiūla Kaune nukrito iki 30 proc.  

„O žiūrint į paskutinius 2 metus taip pat matome, kad nuomos pasiūla mažėjo. Pigiausių būstų nuomos kainos jau yra pakilusios. Jeigu anksčiau 1 kambario butą išnuomodavo nuo 190 eurų, dabar kaina pakilo iki 210–220 eurų.  

Gauname užklausų dėl būsto nuomos ne tik iš fizinių asmenų, bet ir iš įmonių, kurios įdarbina užsieniečius. Jos ieško būstų išnuomoti savo darbuotojams. Dažniausiai tai yra transporto įmonės. Tačiau taip pat nemažai užklausų sulaukiame iš pačių žmonių, kurie dirba IT ar kituose sektoriuose ir yra pajėgūs patys mokėti nuomą“, – pasakojo įmonės biuro vadovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Šarausko teigimu, šiuo metu bandoma visais būdais padėti ukrainiečiams susirasti būstą, tačiau esą tiesiog nėra iš ko rinktis. 

„Žmonės ieško būsto ir regioniniuose miestuose – Kėdainiuose, Raseiniuose, Marijampolėje, Alytuje, tačiau ten dar mažesnė nuomos pasiūla.  

Be to, juk būstų ieško ne tik ukrainiečiai, bet ir lietuviai. Tačiau mes savo pasiūlos portfelį esame išsivalę, neturime ką pasiūlyti“, – teigė NT specialistas. 

REKLAMA

Lietuviai bijo būstus nuomoti ukrainiečiams 

M. Mikočiūnas teigė, kad ne visi būstų savininkai pasitiki ukrainiečiais. 

„Lietuvius gąsdina pabėgėlių sąvoką. Jie ukrainiečius bėgančius nuo karo tapatina su apskritai visais pabėgėliais. Nuomotojai bijo, kad ukrainiečiai bus nemokūs klientai. Taip pat baiminasi, kad nuomininkai nepadarytų žalos būstui. 

Ukrainiečiai ieško būsto keliems mėnesiams, o nuomotojai dažniausiai būstus nori išnuomoti bent metams. Visa tai apsunkina nuomos procesą. Patys nuomotojai dažnai kreipiasi tiek į brokerius, tiek į teisininkus, nes nežino, kaip elgtis šioje situacijoje“, – pripažino brokeris. 

REKLAMA

Klaipėdoje dirbanti brokerė I. Berezinskė pasakojo, kad ukrainiečiai bando ir patys ieškoti būsto nuomai. 

„Ne visi žino ir yra įpratę būsto ieškoti per brokerį. Tačiau kai patys neberanda, prašo mūsų pagalbos. Taip pat didžiosios Klaipėdos įmonės, pavyzdžiui, susijusios su laivų statyba, prašo, kad surastume būstus jų darbuotojų šeimoms. Gaila, kad ne visiems galime padėti, nes būstų tiesiog neužtenka. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau žmonėms visiškai nesvarbu, kur gyventi. Jeigu neranda būsto Klaipėdoje, jo ieško rajone ar dar toliau. Žinau, kad kai kurie ukrainiečiai jau nukeliavo ir iki Šilutės ir ten susirado būstą, nes Klaipėdoje jų nebeliko. Atstumas žmonių negąsdina“, – tikino I. Berezinskė. 

Anot M. Mikočiūno, butų savininkai elgiasi dvejopai. 

„Vieni svarsto, abejoja ir bijo savo butus nuomoti ukrainiečiams, tuo metu kiti lietuviai padeda ukrainiečiams susirasti butus, tampa jų tarpininkais. Kai dėl buto nuomos ir mokėjimo susitaria lietuviai, o ne patys ukrainiečiams, nuomotojai žiūri atlaidžiau. 

REKLAMA

Lietuviai nori padėti ukrainiečiams, tačiau, kai ta pagalba jau yra susijusi su žmonių asmeniniu turtu, jie nebepasitiki. Šioje situacijoje vyrauja kraštutinumai, kol vieni nepasitiki ir nenori nuomoti savo būstų, kiti žmonės užleidžia savo butus ir neima nuomos mokesčio“, – komentavo M. Mikočiūnas. 

Nuomos kainos kils 

I. Berezinskė skaičiavo, kad būstų nuomos kainos Klaipėdoje pastaruoju metu jau kyla ir dar kils. 

REKLAMA

„Šiuo metu išnuomojami net tie būstai, kurių kaina yra didesnė už rinkos kainą. Kainos kyla dėl pasiūlos. Ir bus žmonių, kurie neturės pasirinkimo, todėl jiems teks mokėti už nuomą brangiau. Nuomotojams šiuo metu rinka palanki, o nuomininkams teks susispausti arba ieškoti naujų sprendimų“, – prognozavo NT brokerė. 

Brokeris S. Šarauskas atkreipė dėmesį, kad butų pasiūla Kaune galėtų padidėti mokslo metų pabaigoje, kai studentai išvyks atostogauti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vasaros pradžioje būstų nuomos pasiūla visada padidėja. Tačiau stebėdami dabartinę situaciją nežinome, kaip studentai pasielgs. Gali būti, kad jie sutiks mokėti ir už vasaros laikotarpį, nors bute net ir negyvens. 

Akivaizdu, kad pigiausio būsto nuomos kaina augs. Tačiau brangesnio, pavyzdžiui, kur nuomos kaina siekia apie 500 eurų, kaina drastiškai nedidės. Kaune plėtra vyksta, statomi nauji daugiabučiai. Nemažai būstų perkama investicijai, tikėtina, kad nuomos pasiūla didės. Tačiau trumpuoju laikotarpiu pasiūlos padidinti neišeis“, – prognozavo S. Šarauskas. 

REKLAMA

Į nuomos rinką investuos įmonės 

Įmonės „Real data“ vadovas, NT specialistas Arnoldas Antanavičius sakė, kad baimės dėl nuomos pasiūlos trūkumo yra gana realios. 

„Pastaruoju metu internetinėje erdvėje nuomos skelbimų mažėja. Be to, dabar nuomos sezonas yra aktyvus. Būsto ieško ne tik nuo karo pabėgę ukrainiečiai, bet ir lietuviai. Darbuotojai migruoja į didesnius miestus ir ieško būstų. 

REKLAMA

Jeigu nepatirsime geopolitinių iššūkių, dabartinė situacija tikrai bus nenaudinga butų nuomininkams. Mažėjanti pasiūla ir išaugusi paklausa didins nuomos kainas. Dabar dalis žmonių geranoriškai suteikia ukrainiečiams būstą ir neprašo mokėti už nuomą. Tačiau ateityje ukrainiečiai yra nusiteikę dirbti ir save išlaikyti. Tad tie butai, kuriuose jie gyvena, į pasiūlą nebegrįš ir nuomos kainos augs“, – komentavo NT specialistas. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, vis daugiau pasigirsta planų ir kalbų, kad į NT nuomos rinką ateina juridiniai asmenys. 

„Jie planuoja statyti tam tikrą kiekį būstų nuomai. Kuo nuomos kaina didės, tuo daugiau atsiras investuotojų norinčių investuoti į šį segmentą. Tikėtina, kad bus statoma daugiau būstų nuomai. Tačiau tokia plėtra nesumažins nuomos kainų augimo“, – pažymėjo A. Antanavičius. 

Siaubas dar jiems pinigų reikia už nuomą. Gėda
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų