Ekonomistas Marius Dubnikovas dar pirmadienį pasidalijo grafiku, iš kurio matosi, kad gamtinių dujų kainų kreivė smarkiai krito žemyn.
„Smagi dujų rinka šiandien – testavo net 94 eurų už megavatvalandę“, – pirmadienį rašė ekonomistas.
Naujienų portalui tv3.lt M. Dubnikovas teigė, kad tokia situacija dujų rinkoje susiklostė dėl 2 pagrindinių priežasčių.
„Dujų kaina leidžiasi žemyn dėl paklausos kritimo – sustojo fabrikai, kurie naudojo dujas kaip pagrindinį šaltinį, pavyzdžiui, Lietuvoje yra „Achemos“ gamykla.
Kitas dalykas – atsirado supratimas, kad Europa gali gyventi be rusiškų dujų, tad jos tiesiog yra eliminuotos“, – kalbėjo pašnekovas.
Pasak ekonomisto, panašu, kad dujų kainos ateityje priklausys nuo dar vieno svarbaus veiksnio.
„Dujų kaina krinta ir, sprendžiant pagal grafiką, panašu, kad ji gali mažėti, priklausomai nuo to, kokia bus žiema.
Kol kas gamta Europai yra labai palanki ir dujų kaina dėl to leidžiasi žemyn“, – teigė M. Dubnikovas.
Apie dujų kainų kritimą rinkoje skelbė ir ekonomistas Nerijus Mačiulis, kuris savo „Facebook“ paskyroje tvirtino, kad vasarį numatoma perspektyva nebe tokia baugi.
„Aiškus kontekstas. Saugyklos pilnos, nėra, kur dėti, pradėsime šildytis – vėl pabrangs. Bet ir vasario ateities sandoriai nebe taip gąsdina“, – rašė N. Mačiulis.
Ekonomistas atkreipė dėmesį, kad vienu metu trumpai buvo fiksuota ir neigiama gamtinių dujų kaina. Tai reiškia, kad jos pardavėjai primokėjo pirkėjams, kad tik jie dujas nupirktų.
Tokia situacija susidaro, kad rinkoje fiksuojama kokių nors žaliavų perteklius.
EK vadovė: rusiškų dujų atsisakymas vyksta sparčiau, nei tikėtasi
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį pareiškė, jog Europos Sąjungos valstybėms narėms pavyko gerokai sparčiau nei planuota sumažinti priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų, skelbia Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“.
„Kovo mėnesį pasiūlydami planą atsisakyti angliavandenilių importo iš Rusijos, buvome labai priklausomi nuo rusiškų dujų. Tuo metu manėme, kad prireiks kelerių metų, kol bus pakeistos iš Rusijos tiekiamos dujos. Tačiau faktas tas, kad mums prireikė vos aštuonių mėnesių, kad pakeistume du trečdalius [viso dujų tiekimo iš Rusijos]", – trečiadienį Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre kalbėjo EK vadovė.
Ji pabrėžė visų pirma padidėjusį dujų tiekimą iš Norvegijos ir JAV. „Atlikome plataus masto perėjimą prie kitų užsienio dujų tiekėjų, tačiau tai kainavo labai brangiai. Kad išliktume konkurencingi, privalome investuoti į savo energijos šaltinių plėtrą, ypač į atsinaujinančios“, – sakė U. von der Leyen.