• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas svarstys pataisas dėl grynųjų pinigų apvalinimo

Papildyta 08.03 val.

Seimas antradienį svarstys, ar nuo kitų metų vasario pradėti apvalinti prekių ir paslaugų krepšelio galutinę sumą ir taip pamažu atsisakyti 1 ir 2 centų monetų.  

Seimas antradienį svarstys, ar nuo kitų metų vasario pradėti apvalinti prekių ir paslaugų krepšelio galutinę sumą ir taip pamažu atsisakyti 1 ir 2 centų monetų.  

REKLAMA

Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymo projektui Seimo komitetai jau yra pritarę ir iki priėmimo liko du svarstymai plenariniuose posėdžiuose. 

Apvalinimas galiotų nuo 2025 metų gegužės – tada turi baigtis išmaniųjų kasos aparatų įdiegimas. 

Seimo Finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė sako, kad apvalinimo poveikis gyventojams būtų neutralus.

„Tos šalys, kurios jau yra įsidiegusios tokią apvalinimo sistemą, jų euro zonoje yra jau šešios, stebėjo, kad tas apvalinimo efektas yra neutralus – paprastai vieną kartą žmonės išlošia, kitą karta tas vienas ar du centai gaunasi nuostolis, bet bendroje sumoje didesnio efekto kažkokio neturi“, – LRT radijui sakė M. Lingė.

Numatoma, kad galutinė pirkinio suma būtų apvalinama tik atsiskaitant grynaisiais iki artimiausio 5 centų kartotinio: suma, kuri baigtųsi 1 arba 2, taip pat 6 arba 7 centais, būtų apvalinama į mažesnę pusę – iki 0 arba 5 centų, o jeigu baigtųsi 3 ir 4 centais ar 8 ir 9 centais – į didesnę pusę iki 5 arba 10 centų. 

REKLAMA
REKLAMA

M. Lingė pabrėžė, kad monetos iš apyvartos nebus išimamos, jomis atsiskaityti ir toliau bus galima.

„Atsiskaitymo priemonė, vienas ar du centai, išlieka, jie iš apyvartos nebus išimami, jei žmonės turi jų sukaupę, jais galės atsiskaityti. Sumavimo ir apvalinimo principas diegiamas tiems atvejams dėl grąžos grąžinimo prekybos vietose“, – sakė M. Lingė.

REKLAMA

Apvalinimas nebūtų naudojamas atsiskaitant negrynaisiais pinigais, keičiant valiutą, pervedant grynuosiu pinigus, grynųjų įmokėjimui į sąskaitą ir išėmimui. 

Už apvalinimo tvarkos pažeidimus numatomi įspėjimai arba 100-500 eurų baudos, įmonėms – 200-1 tūkst. eurų baudos. Jos dvigubėtų už pakartotinius pažeidimus. 

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi (Kunijoši) per pataisų svarstymą Seimo Biudžeto ir finansų komitete yra sakiusi, kad daugiau šalių įvedus apvalinimą, būtų galima tikėti Europos Komisijos iniciatyvų dėl smulkių centų apvalinimo visoje euro zonoje.  

Šešiose Europos Sąjungos valstybėse siekiant atsisakyti vieno ir dviejų centų monetų galutinė prekių suma jau yra apvalinama. Estija taip pat ketina įvesti smulkių centų apvalinimą nuo 2025 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų