• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paprastai gyventojai skundžiasi, kad pensijos ir išmokos yra per mažos, aiškinasi, ką daryti, kad pinigų gautų daugiau. Tačiau, pasirodo, gali būti ir atvirkščiai – „Sodra“ gali išmokėti ir per daug pinigų.

Paprastai gyventojai skundžiasi, kad pensijos ir išmokos yra per mažos, aiškinasi, ką daryti, kad pinigų gautų daugiau. Tačiau, pasirodo, gali būti ir atvirkščiai – „Sodra“ gali išmokėti ir per daug pinigų.

REKLAMA

Nemažam skaičiui gyventojų taip nutiko rugpjūčio mėnesį. Pasirodo, jiems buvo pervesta daugiau, nei priklauso, našlaičių pensijų.

„Sodra“ pervedė daugiau pinigų

Našlaičių pensijas gauna vaikai ir įvaikiai iki 18 metų, taip pat vyresni nei 18 metų vaikai ir įvaikiai, jeigu jie nedarbingais ar iš dalies darbingais, kurią jiems sukanka 24 metai, taip pat tie, kurie dėl ligos ar traumos, atsiradusios, iki jiems sukako 24 metai, padarinių nedarbingais ar iš dalies darbingais.

Be to, išmokas gauna vaikai ir įvaikiai, jeigu jie yra švietimo įstaigų bendrojo ugdymo programų ar formaliojo profesinio ugdymo programų mokiniai ir nuolatinių studijų programų studentai, sukakę 18 metų, iki mokymosi arba studijų pagal šias programas baigimo, bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 24 metai.

REKLAMA
REKLAMA

Bent daliai šių išmokų gavėjų rugpjūtį „Sodra“ pervedė daugiau pinigų, nei priklauso.

„Dėl klaidų naujos programinės įrangos versijoje, kuri buvo įdiegta liepą įstatymo pakeitimui įgyvendinti, rugpjūtį 221 gavėjui buvo išmokėtos didesnės nei priklausė socialinio draudimo našlaičių pensijos“, – naujienų portalui tv3.lt situaciją pakomentavo „Sodra“.

REKLAMA

Ji siūlo žmonėms grąžinti pinigus, bet nereikalauja, kad tai būtų padaryta:

„Žmonėms buvo pasiūlyta grąžinti rugpjūčio mėnesį permokėtos pensijos dalį. Pensijų permokos susidarė ne dėl asmenų kaltės, todėl prievolės grąžinti šias permokas nėra.“

Bendrai „Sodra“ gyventojams permokėjo 13 714 eurų, tačiau kiekvieno gavėjo permokų dydis buvo įvairus. Esą jei permoka buvo mažesnė nei 30 eurų, raginimas grąžinti permoką gyventojams nebuvo siųstas.

REKLAMA
REKLAMA

Išmoką gali ir sumažinti

Neseniai tv3.lt aprašė istoriją, kai vilnietė Julija, kilusi iš gausios šeimos ir prieš kurį laiką neteko maitintojo – jos tėčio, kartu su kitais giminaičiais gavo mažiau pinigų iš „Sodros“.

Ji pasakojo nesuprantanti, kodėl dalis pinigų, kuriuos iki šiol nuolat gavo jos šeima, buvo tiesiog „atimti“.

„Situacija tokia: tėvui mirus, mums buvo paskirta našlaičio pensija, kurią moka iki 24 metų – tiek laiko, kiek mokaisi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių mes ją gavom visi (penkiese) ir visada 100 proc. sumos būdavo padalijama visiems po lygiai. Kai vyresni broliai baigė mokslus, tas pats 100 proc. buvo dalijama tiems, kurie dar mokėsi“, – prisiminė Julija.

Pasak skaitytojos, šiemet, kaip ir kelis ankstesnius metus, ji ir jos brolis kiekvienas atskirai gaudavo maždaug po 200 eurų per mėnesį.

„Mano brolis baigė 12 klasių, mokslų netęsia ir dėl to jam ta išmoka nebepriklauso. Viskas gerai, bet kodėl tada man likus vienai, gaunančiai išmoką, jos gaunu tik 50 proc.? 

REKLAMA

Kodėl kita dalis mūsų pinigų pasilieka kažkam kitam? Jeigu anksčiau 100 proc. buvo dalijama po lygiai, kodėl dabar visa ta suma nebepriklauso man?“ – skundėsi Julija.

Kodėl išmoka buvo sumažinta

Naujienų portalas tv3.lt paprašė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasakyti, ar teisinga yra tvarka, kai našlaitė gauna tik pusę tos sumos, kurią anksčiau kartu gavo ji ir jos artimieji.

Komentuodama skaitytojos situaciją, ministerija aiškino, kad nurodytu atveju, mirusio asmens pensija buvo dalijama 5 likusiems našlaičiams, t. y. kurį laiką visi gavo po 20 proc. mirusio asmens pensijos. 

REKLAMA

Esą keičiantis gavėjų skaičiui, t. y. jam mažėjant, atitinkamai didėjo ir vienam našlaičiui tenkanti mirusiojo pensijos dalis: likus 4 gavėjams, kiekvienas gavo po 25 proc., likus 3 – po 33,3 proc. ir t. t., kol likusiam vienam gavėjui pradėta mokėti didžiausia įstatyme nustatyta suma, t. y. pusė mirusiojo asmens pensijos. 

Ministerija taip pat priminė, kad našlaičių pensijų procentinis dydis nuo mirusiojo pensijos nuo 1995 m. iki pat 2007 m. įvykusių našlių ir našlaičių pensijų pakeitimų, buvo įvairus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pvz., 1995 m. įstatymo redakcijoje buvo nustatyta, kad vienam našlaičiui priklauso 25 proc. mirusiojo pensijos dydžio, 2005 m. įstatymo redakcijoje šis dydis siekė 30 proc. mirusiojo pensijos ir tik nuo 2007 m. vienam našlaičiui buvo nustatytas 50 proc. mirusiojo pensijos dydžio našlaičių pensijos dydis.

„Taigi visais atvejais galioja bendra taisyklė – visiems našlaičiams lygiomis dalimis padalijama viena mirusiajam priklausiusi ar galėjusi priklausyti pensija“, – atsiųstame komentare nurodė ministerija.

REKLAMA

Pasak jos specialistų, 100 proc. pensijos gali gauti tik pats senatvės arba negalios pensijos gavėjas, t. y. tas asmuo, kuris pats mokėjo socialinio draudimo įmokas.

Mirus apdraustajam ar pensijos gavėjui, iš jo įgytų teisių dydis niekada nebuvo lygus 100 proc. paties apdraustojo ar pensijos gavėjo pensinių teisių dydžiui.

„Taigi, vienam našlaičiui priklauso pusė mirusiojo pensijos, o, jei yra daugiau gavėjų, mirusiojo pensija dalijama po lygiai visiems. Taigi tik vieno arba dviejų gavėjų atveju našlaičių pensijos dydis yra didžiausias“, – informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

„Sodra“ skaičiuoja, kad našlių ir našlaičių pensijas gauna 230 tūkst. gyventojų. Antradienį nepavyko gauti papildomo jos komentaro dėl šios situacijos. Jos atstovai tikino, kad ministerijos pateikta informacija esą iš esmės paaiškina visą situaciją.

Super, ko tik pas mus ne buvo...ir dar nori atsisakyti grynųjų pinigų. Visam svietui juokinga. Permoka...ir grąžinti reikia. Žiurekit kas dirba ir ką daro , gal Sodrą reikia biški pakratyti, atsisakyti kai kurių etatų?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų