Sveikatos ministerijos (SAM) specialistai informavo, kad šiuo metu dar tik rengiamas teisės aktas, kuris numatys, ar toliau vyks testavimas mobiliuosiuose punktuose ir ar jis bus mokamas.
„Kol kas numatoma, kad mokamiems testams darbuotojai nebegalės registruotis mobiliuosiuose punktuose“, – sakė SAM specialistai.
Tai reiškia, kad greituosius antigeno testus darbuotojai turės atlikti privačiose klinikose, čia jų kaina siekia apie 26–40 eurų.
Tikina, kad kainos kils
Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas sakė, kad tikriausiai nuo gruodžio 1 d. už greituosius testus privačiose klinikose teks mokėti brangiau.
„Juk jeigu privatus sektorius mato, kad gali užsidirbti, jis tai ir darys. Šiuo atveju, tikėtina, kad testų kainos kils. Tačiau nieko dėl to nepadarysime, teks mokėti brangiau.
Apskritai dabar viskas brangsta. Kartais net sunku paaiškinti, kodėl, pavyzdžiui, nekilnojamo turto (NT) kainos Lietuvoje vejasi Paryžiaus kainas. Todėl jeigu darbdaviai patys mokės už darbuotojų testus, jie didins savo gaminamų ir teikiamų prekių ir paslaugų kainas“, – sakė darbdavių atstovas.
Anot jo testavimas yra privalomas dalykas, už kurį reikia mokėti, patys darbdaviai jo nepasirinko, tai numatyta įstatymu.
„Tačiau kainų augimą lems pasiūla. Konkurencijos taryba turėtų atidžiau vertinti kylančias kainas, kad nebūtų konkurentų susitarimo kelti kainas. Tai gal sumažins norą pasipinigauti, jeigu įmonės žinos, kad už susitarimus grės baudos.
Tačiau nepaisant to, kainos vis tiek kažkiek didės“, – prognozavo D. Arlauskas.
Anot jo, kol kas darbdaviai nepastebi tendencijos, kad darbuotojai dėl privalomo testavimo išeitų iš darbo.
„Yra pavieniai idėjiniai žmonės, kurie dėl savo įsitikinimų nenori skiepytis. Tačiau jų nėra daug“, – sakė D. Arlauskas.
Susidomėjimas testais didėja, bet jų kainos nesikeis?
Medicininių tyrimų laboratorijos „Medicina practica“ atstovė Giedrė Katarskienė tikino, kad testų kainų didinti įmonė nežada.
Tyrimų laboratorijoje greitasis antigenų testas kainuoja 23 eurus, dar papildomai 5 eurus kainuoja sertifikatas, patvirtinantis, kad paciento rezultatas neigiamas.
„Įmonių atstovai šiuo metu itin aktyviai domisi testavimo sąlygomis, registruoja savo darbuotojus testams.
Šiuo metu dėl testų tenka laukti eilėse. Užsiregistruoti ir atvykti tą pačią dieną negalima, klientams tenka šiek tiek palaukti. Veikiame 12 miestų, didžiausios eilės Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje. Pavyzdžiui, Panevėžyje šiuo metu laukti testo reiktų 2 savaites“, – sakė laboratorijos atstovė.
„Antėja“ marketingo skyriaus vadovė Viktorija Endriukaitė irgi teigė, kad Covid-19 greitųjų testų kainodaros tyrimų laboratorija keisti neplanuoja.
„Pastaruoju laikotarpiu jaučiame didesnį susidomėjimą testais. Dabar gauname daugiau užklausų iš įvairių verslo įmonių dėl savo darbuotojų testavimo, taip siekiant suvaldyti ligos plitimą bendrovės viduje, padidinti imunizacijos lygį“, – sakė V. Endriukaitė.
„Antėjoje“ greitasis Covid-19 antigeno testas kainuoja 28–40 eurų.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Laboratorinės diagnostikos centro vadovas Vaidas Vaičiulis irgi žadėjo, kad testų kainos nesikeis.
„Testų kaina išliks tokia, kokia yra šiuo metu. O ypatingai padidėjusio žmonių srauto, norinčio atlikti greituosius antigeno testus, šiuo metu nepastebime. Gyventojai registruojasi iš anksto, o žmonių srautas yra stabilus“, – tikino V. Vaičiulis.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centre greitųjų antigenų testų kaina siekia 27 eurus, o sertifikatas dar papildomai 5 eurus.
Klinikos „Endemik“ marketingo ir komunikacijos vadovė Viktorija Ulinskė teigė, kad greitųjų testų kainos liks tokios pačios.
„Greitojo SARS-CoV2 antigeno testo kaina išliks tokia pati. Esame pilnai pasiruošę priimti visus norinčius išsitirti Covid-19 tyrimais“, – sakė klinikos atstovė.
Klinikoje „Endemik“ greitasis antigeno testas kainuoja 26 eurus.
Darbuotojams kyla daug klausimų
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad testavimo įstatymas priimtas, tačiau žmonės nežino, kaip jį įgyvendinti, žmonėms kyla daugybė klausimų.
„Žmonės mūsų klausia, kokio tipo testas reikalingas, kokių sričių darbuotojai turi testuotis? Teiraujasi, ar bet kurioje klinikoje gali testą pasidaryti? Kyla klausimų ir dėl trečiojo skiepo, ar jo neturintys privalės irgi testuotis?
Be to, niekas nepasirūpino kainų reguliavimu, dabar už testą gali tekti mokėti bet kiek. Kiek kaina kils, niekas nežino“, – sakė darbuotojų atstovė.
Anot I. Ruginienės, šiuo metu sulauksime įvairių darbuotojų reakcijų.
„Vieni pakeis darbą ir išeis dirbti, ten, kur už jų testus mokės darbdavys. Kiti iš viso išeis iš darbo ir nebedirbs, dar kiti nuspręs tiesiog pasiskiepyti“, – sakė darbuotojų atstovė.
Ji atkreipė dėmesį, kad kartais darbdaviai savo iniciatyva nurodo darbuotojams testuotis dažniau nei kas 7–10 dienų.
„Tačiau įstatymas numato, kad darbuotojas pats turi apmokėti už savo testus 3 kartus per mėnesį. Jeigu darbdavys reikalauja jo testuotis dažniau, jis turi ir apmokėti tuos testus.
Be to, nesvarbu už testą moka pats darbuotojas ar darbdavys, testavimas – privalomas sveikatos tikrinimas ir jis turi vykti darbo metu. Jeigu testas buvo atliktas ne darbo metu už sugaištą laiką darbuotojai turi būti sumokėtas vidutinis darbo užmokestis“, – priminė I. Ruginienė.
Darbdaviai norės susigrąžinti išlaidas
Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas jau anksčiau portalui tv3.lt teigė, kad nepaisant priimto įstatymo, daugeliu atvejų darbuotojų testavimo išlaidas turės padengti darbdaviai.
„Dar niekada Lietuvoje nebuvo tiek daug laisvų darbo vietų, kiek jų yra dabar. Tai reiškia, kad jeigu darbuotojas atsisako testuotis ir išeina iš darbo, jį pakeisti nauju darbuotoju bus sudėtinga. Tai galioja beveik visiems darbuotojams – tiek kvalifikuotiems, tiek nekvalifikuotiems. Šiuo metu daugiausiai darbo vietų yra pramonės ir transporto srityje, kur dažniausiai dirba nekvalifikuoti darbuotojai.
Testavimo išlaidos kris ant įmonių pečių, nes jos puikai supranta, kad praradusios darbuotojus negalės toliau vykdyti savo veiklos. O surasti naujus, panašių kompetencijų darbuotojus bus sunku. Apskritai šiuo metu darbdaviai dėl darbuotojų turi konkuruoti“, – komentavo ekonomistas.
Tačiau, anot jo, kai darbdaviai mokės už darbuotojų testavimą, jų gaminamos prekės arba teikiamos paslaugos brangs.
„Pagrindinės priežastys, kodėl dabar prekės brangsta yra elektros, dujų brangimas ir atlyginimų augimas. Bet papildomai kainas didins ir darbuotojų testavimo išlaidos. Darbdaviai norės kompensuoti testavimo kaštus“, – pažymėjo A. Izgorodinas.
Kas privalo testuotis?
Darbuotojai patys mokėti už greituosius antigeno testus, atliekamus kas 7–10 dienų, pradės nuo gruodžio 1 d.
Šiuo metu periodinis testavimas dėl COVID-19 šiuo metu privalomas darbuotojams, kurie nėra pasiskiepiję, bet verčiasi:
asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;
socialinės paslaugos ir veikla;
švietimo paslaugos ir veikla;
laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas);
vaistinių darbuotojų veikla;
krovinių tarptautinio vežimo veikla;
viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla;
viešojo administravimo subjektų veikla;
profesinė karo tarnyba;
veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais);
gamybos įmonių darbuotojų veikla.