Asmeninėje socialinio tinklo paskyroje ją pakomentavo „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
„Europos gamtinių dujų rinkoje bus labai karšta. Rusija vakar užsuko dujas Lenkijai ir Bulgarijai dėl to, kad jos atsisakė už dujas mokėti rubliais (šaunuolės!), kaip reikalavo pats V. Putinas.
Tačiau kitoms šalims dujų neužsuko, nes jos sukūrė schemą, kuri leidžia, galimai apeinant ES sankcijas, už rusiškas dujas atsiskaityti rubliais“, – rašo ekonomistas.
Jis atkreipia dėmesį, kad Vokietijos (ir kitų ES šalių) įmonės neturi galimybės atsiskaityti už rusiškas dujas rubliais, nes negali įsigyti rublių dėl Rusijos centriniam bankui taikomų ES sankcijų.
Tad Vokietijos įmonės perveda eurus į savo sąskaitas, esančias „Gazprombank“, kuriam nėra taikomos ES sankcijos („Gazprombank“ yra pritaikyta išimtis).
Tada „Gazprombank“, Vokietijos įmonių prašymu, pakeičia eurus į rublius ir perveda juos į Vokietijos įmonėms naujai atidarytas rublines sąskaitas.
Vokietijos įmonės, naudodamos savo rublines sąskaitas, perveda rublius „Gazprom“ už rusiškas dujas, tuo paklusdamos Putino reikalavimui mokėti už dujas rubliais.
„Visgi, šiandien Europos Komisija pareiškė, kad tokia schema reikštų ES sankcijų pažeidimą <...>, nes šioje schemoje dalyvauja sankcionuotas Rusijos centrinis bankas. Tad už rusiškas dujas rubliais atsiskaityti norėjusios Vokietijos bei kitų ES šalių įmonės pateko tarp kūjo ir priekalo“, – pastebėjo Ž. Mauricas.
Anot jo, įmonėms, perkančioms rusiškas dujas, yra du pasirinkimai: 1) arba atsisakyti mokėti už rusiškas dujas rubliais, rizikuojant, kad Rusija, kaip Lenkijos ir Bulgarijos atveju, užsuks dujas; 2) arba sutikti su Putino reikalavimu ir mokėti už rusiškas dujas rubliais, rizikuojant pažeisti ES sankcijas.
„Kol kas yra laukiama detalesnių nurodymų iš ES, bet tikiuosi, kad ES užteks drąsos ir tokia schema bus pripažinta kaip ES sankcijų Rusijai apėjimas.
Tegul Vokietija pati derasi su Rusija, kad leistų atsiskaityti eurais, o ne rubliais – juk tiek metų draugavo (Merkel net „ponui“ Lukašenkai asmeniškai paskambino Putino paliepimu), o ir dabar draugų turi (pvz. valstybinių Rusijos įmonių valdybose vis dar sėdintis buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Šrioderis)“ – komentavo ekonomistas.