Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija (LBAA) atstovai rekomenduoja metines deklaracijas gyventojams pradėti pildyti ne dabar, bet kovo pabaigoje.
Pasak jų, 2025 m. buvo labai daug trikdžių, o tai lėmė, kad dalis buhalterių neturėjo tinkamų sąlygų pateikti visus duomenis VMI.
„Platformos, per kurias gyventojai gavo pajamas, nespėja pateikti duomenų, nors juos turėjo pateikti iki 2025/01/31.
Jei deklaraciją pateiksite dabar ir po jos pateikimo arba kelios dienos iki jos pateikimo bus pateikti nauji duomenys apie jūsų pajamas, jums reikės iš naujo pildyti asmeninę deklaraciją“, – socialiniame tinkle rašo LBAA atstovai.
LBAA gyventojams pataria susipažinti su deklaracijos duomenimis, o jei matote netikslumų, svarbu informuoti duomenis pateikusį asmenį, kad parengtas dokumentus būtų patikslintas.
Kai kas jau gali pamatyti, kiek susigrąžinsite pinigų
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad kiekvienas gyventojas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) jau gali teikti pajamų deklaracijas už praėjusius metus. Dalis jų VMI sistemoje taip pat jau mato, kiek pinigų, kaip mokestinių permokų, galės susigrąžinti į savo sąskaitą, o kiek teks sumokėti nepriemokų.
Teisingai užpildyta ir laiku pateikta deklaracija taip pat leidžia gyventojams išvengti baudų bei palūkanų už vėlavimą.
Tačiau VMI viršininkės pavaduotojas Martynas Endrijaitis sako, kad nors pajamų ir turto deklaracijas jau galima teikti nuo metų pradžios, jie raginami kol kas neskubėti to daryti.
Pasak pavaduotojo, palaukti reikia tam, kad duomenis apie gyventojų gautas pajamas bei patirtas išlaidas (pavyzdžiui, sumokėtas gyvybės draudimo, pensijų draudimo įmokas į pensijų kaupimo fondus, studijų įmokas) pateiktų darbdaviai, bankai kredito įstaigos, gyvybės draudimo bendrovės, aukštosios mokyklos ir kt.
„Šiandien, dalį informacijos VMI jau yra gavus ir sukėlusi klientams į jų preliminariąsias deklaracijas. Vis dėlto dar trūksta 14 proc. duomenų apie pajamas bei apie 19 proc. duomenų, susijusių su gyventojų patirtomis išlaidomis.
Pajamų ir mokesčių deklaravimas 2025 m.Dėl šios priežasties gyventojai, kurie šiuo metu norėtų teikti deklaraciją, turėtų pirmiausiai įsitikinti, jog apie jų gautas pajamas ir išlaidas VMI jau turi visą informaciją ir tik tada teikti deklaraciją, antraip ją reikės tikslinti“, – dėmesį atkreipė M. Endrijaitis.
Ką dar reikia žinoti?
Pasak VMI atstovo, šiemet, kaip ir pernai, deklaravimas vyks tokia pat tvarka.
M. Endrijaičio teigimu, ankstesnių metų praktika parodė, kad gyventojai aktyviai teikė pajamų mokesčio deklaracijas tretiesiems šaltiniams dar nepateikus duomenų apie gyventojų gautas pajamas, t. y., iki preliminarių pajamų mokesčio deklaracijų suformavimo.
„Deja, daliai šių gyventojų vėliau teko deklaracijas tikslinti iš trečiųjų šaltinių sulaukus papildomų duomenų.
Pavyzdžiui, informacijos apie darbo užmokestį, ligos motinystės/tėvystės ar vaiko priežiūros išmokas, taip pat apie gyventojų patirtas mokslo, draudimo ir kitas išlaidas, paaiškėjo, kad gyventojo savarankiškai pateikti duomenys buvo nepilni ar netikslūs“, – kalbėjo M. Endrijaitis.
VMI gyventojams primena, kad deklaracijas, prašymus skirti dalį sumokėto gyventojo pajamų mokesčio (GPM) paramai, o kai kuriems ir pateikti turto deklaracijas, kasmet reikia iki gegužės 2 d.
Tuo metu pajamų mokesčio permokos atsitiktine tvarka, neatsižvelgiant į deklaracijos pateikimo datą, grąžinamos iki liepos 31 d.
Bendrovės ir kitos įstaigos visą informaciją apie gyventojų gautas pajamas bei patirtas išlaidas privalo pateikti iki vasario 17 d.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!