Pažymima, kad pirmasis Rusijos „Kilo“ klasės povandeninio laivo dislokavimas prie Airijos jūros, skiriančios Airijos salą nuo Didžiosios Britanijos, įvyko maždaug prieš 18 mėnesių. Antrasis incidentas įvyko visai neseniai. Povandeninių laivų judėjimo mastas viršijo tai, ką britų pareigūnai buvo matę anksčiau, teigė šaltiniai, laikydamiesi anonimiškumo sąlygos.
Du iš jų teigė, kad apie povandeninių laivų judėjimą žinojo ir JAV pareigūnai. Didžiosios Britanijos Gynybos ministerija pareiškė, kad ji „nekomentuoja operacijų“. Jungtinės Valstijos stebi Rusijos laivyno veiklą, sakė aukštas Joe Bideno administracijos pareigūnas.
Britams teko pasitelkti sraigtasparnius
Apie Rusijos povandeninių laivų dislokavimą vandenyse aplink Didžiąją Britaniją ir Vakarų Airiją per karą Ukrainoje jau buvo žinoma, nors anksčiau nebuvo pranešta, kad jie plaukia į Airijos jūrą.
2023 m. Airijos žiniasklaida pranešė, kad britų sraigtasparnis ir karo laivas „persekiojo“ rusų povandeninį laivą prie Korko uosto pietvakarių Airijoje, veikdami dėl to, kad Airijos kariuomenė neturėjo pajėgumų atremti povandenines grėsmes.
O praėjusį mėnesį BBC pranešė, kad prie Škotijos krantų buvo pastebėtas Rusijos povandeninis laivas. Tada jis išvyko į Kubą.
Airijos gynybos ministerijos atstovas sakė, kad agentūra nekomentuoja kitų šalių ginkluotųjų pajėgų operacijų. Nesiedamas to su pranešimais apie Rusijos povandeninius laivus, atstovas sakė, kad oro pajėgos ir karinis jūrų laivynas vykdo „sustiprintą jūrų patruliavimą“ netoli Airijos jūroje esančios energetikos infrastruktūros.
Tai gali būti bandymas įbauginti
Korkas taip pat yra povandeninio kabelio „EXA Atlantic“, kuris taip pat jungiasi su Kanada ir Jungtine Karalyste, jungties vieta. Gynybos departamento pareigūnas sakė, kad vyriausybinės agentūros taip pat bendradarbiauja tarpusavyje siekdamos apsaugoti šalies duomenų perdavimo kabelius.
Šaltinių teigimu, Rusijos povandeninių laivų dislokavimas aplink Jungtinę Karalystę ir Airiją gali būti bandymas nustatyti galimas silpnąsias Jungtinės Karalystės ir Airijos jūrų gynybos vietas arba bandymas įbauginti Jungtinę Karalystę, reaguojant į jos paramą Ukrainai.
Rusijos povandeniniams laivams bus sunku sėkmingai įveikti visą Airijos jūros ilgį nepažeidžiant tarptautinės teisės, nes pretenzijos į teritorinius vandenis yra sudėtingos, sakė vienas iš agentūros šaltinių. Pagal įstatymus povandeniniai laivai turi plaukti teritorinių vandenų paviršiumi. Dėl skirtingo Airijos jūros gylio Rusijos laivui bus sunku plaukti po vandeniu, sakė šaltinis.
„Kilo“ klasės povandeninis laivas yra dyzelinis-elektrinis atakos povandeninis laivas, galintis leisti sparnuotąsias raketas „Kalibr“, taip pat torpedas ir jūrines minas. JAV Karinio jūrų laivyno institutas „Kilo“ programą apibūdina kaip „vieną sėkmingiausių karinio jūrų laivyno programų šiuolaikinėje istorijoje“. Instituto duomenimis, iki šiol eksploatuojama daugiau kaip 60 šios klasės povandeninių laivų. Jie buvo naudojami Juodojoje jūroje atakoms prieš Ukrainą.