Vakaruose šis diktatorius jau seniai yra vadinamas karo nusikaltėliu, vienu iš blogiausių šių laikų diktatoriumi ir tarptautinių teroristinių islamistų organizacijų rėmėju. Maskvoje šis veikėjas dar visai neseniai buvo laikomas perspektyviu Rusijos sąjungininku Afrikoje, kurioje Rusija pastaruoju metu suaktyvino savo veiklą.
Nuverstas tironas
Šįryt „Reuters“ patvirtino informaciją, kad daugiau nei 30 metų valdęs šalį tironas Omaras al Bashiras atsistatydino. Naujienų agentūra remiasi šaltiniais vietos valdžioje.
Nevalstybinis Sudano televizijos kanalas „Al-Mashhad“ skelbia, kad O. Al Bashiras tariamai paliko šalį, Libano leidinys „Al Mayadeen“ skelbia, kad buvęs prezidentas yra suimtas.
Naujienų agentūros „Baj News“ duomenimis, Sudano Karinė taryba, kuriai vadovauja pirmasis šalies viceprezidentas, gynybos ministras Avada bin Aufa ruošiasi metams perimti valdžią. Leidinio teigimu, armija paskelbs informaciją apie pokyčius per valstybinę televiziją.
Nuo 2018-ųjų gruodžio šalyje vyksta liaudies protestai. Šalies gyventojai nėra patenkinti kuro, duonos ir miltų, o taip pat pagrindinių maisto produktų kainomis. Balandžio 9-ąją JAV, Didžioji Britanija ir Norvegija pareikalavo iš Sudano valdžia įgyvendinti protesto akcijų dalyvių reikalavimus.
Sudanas yra įrašytas į JAV sudarytą terorizmo rėmėjų sąrašą.
Omaras al Bashiras sudaną valdė nuo 1989 metų, o nuo 1993-ųjų jis yra pasiskelbęs „prezidentu iki gyvos galvos“. Į valdžią jis atėjo karinio perversmo metu, kurį organizavo būdamas pulkininku. Tuomet O. al Bashiras nuvertė tuometinį premjerą.
Suartėjo su Rusija ir Iranu
Paskutinius kelerius metus, kad bent kažkaip kompensuotų tarptautinę izoliaciją, Omaras al Bashiras, nepaisydamas fundamentalių politinių ir ideologinių skirtumų, pradėjo aktyviai bendradarbiauti su Teheranu (pradėjo kartu gaminti ginklus) ir, kas dar įdomiau, Maskva, rašoma „svoboda.org“.
Būtent Chartume, Sudano sostinėje, 2018-ųjų rugpjūtį prancūzų „Le Monde“ aptiko V. Putino patikėtinį ir Jevgenijų Progožiną. Būtent su šiuo asmeniu yra siejami „trolių fabrikai“ ir privačios karinės bendrovės, veikiančios nuo Ukrainos rytų iki Sirijos ar Afrikos. Tuomet J. Prigožinas, į Chartumą atskridęs privačiu lėktuvu, tarpininkavo deryboms dėl situacijos Centrinėje Afrikos Respublikoje, vienoje iš Kremliaus įtakos zonos valstybių Afrikoje.
Tačiau oficiali kelionės versija nebuvo vienintelė. Manoma, kad J. Prigožinas išsirinko Sudaną kaip aukso ir brangakmenių kontrabandos iš CAR tarpinį kelią. J. Prigožinas kontroliuoja šių gamtos išteklių gavybą organizuojančią bendrovę „Lobaye Invest“. CAR išgautos brangenybės per Sudaną keliauja į Siriją, o iš ten į Rusiją.
Liepos 31-ąją mįslingomis aplinkybės CAR žuvo trys rusų žurnalistai, kaip tik ir tyrę J. Prigožino samdomų „Vagner“ smogikų veiklą Afrikoje.
Pats Omaras al Bashiras dukart lankėsi Rusijoje, 2017 ir 2018 metais, kur susitiko su užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, gynybos ministru Sergejumi Šoigu ir prezidentu Vladmiru Putinu. Afrikos šalies atstovas atvirai siūlė Rusijai „atidaryti kelią į Afriką ir išstumti iš kontinento amerikiečius“. Derybų metu buvo svarstoma galimybė Sudane įkurdinti Rusijos karines bazes.