Palyginti su liepos mėnesiu, kai kainos liko nepakitusios, vartotojų kainų indeksas (VKI), pagrindinis infliacijos matas, rugpjūtį netgi ūgtelėjo 0,1 proc., antradienį pranešė Darbo departamentas.
Tai yra nuviliantis rezultatas, nes buvo laukta, kad per mėnesį infliacija sumažės.
Metų infliacijos tempas siekė 8,3 proc. – daugiau nei tikėtasi, bet šiek tiek mažiau už ankstesnių mėnesių rodiklį. Be to, jis patvirtino infliacijos sulėtėjimą, palyginti su birželį fiksuotais 9,1 proc. – pastarasis lygis buvo didžiausias per keturias dešimtis metų.
Kainos JAV auga jau kelis mėnesius, o jas dar labiau paskatino Rusijos invazija į Ukrainą, paveikusi energijos ir maisto kainas, taip pat besitęsiantys tiekimo grandinių trikdžiai.
Nors amerikiečiai yra patenkinti sumažėjusiomis degalų kainomis, kurios praėjusį mėnesį krito 10,6 proc., išlaidos maistui ir būstui ir toliau auga, o tai riboja šeimų biudžetus.
Maisto indeksas per metus išaugo 11,4 proc. ir tai yra didžiausias padidėjimas per 12 mėnesių nuo laikotarpio, pasibaigusio 1979 metų gegužės mėnesį, sakoma ataskaitoje.
Ataskaitoje teigiama, kad medicinos paslaugos taip pat gerokai pabrango, o automobilių kainos mėnesį rugpjūtį buvo didesnės 0,8 procento.
Nerimą kelia tai, kad ataskaita parodė, kad – neįskaitant svyruojančių maisto ir energijos kainų – pagrindinis VKI per pastaruosius 12 mėnesių išaugo 6,3 procento. Liepą ir birželį augimas siekė 5,9 procento.
Remiantis duomenimis, pagrindinis VKI rugpjūtį šoktelėjo 0,6 proc. – dvigubai daugiau nei liepą.