Aukštas pareigas amerikiečių gynybos sistemoje užėmęs saugumo ekspertas pasidalijo savo mintimis apie judėjimą, skirtą robotų saugumo klausimams.
„The Campaign To Stop Killer Robots“ yra nevyriausybinių organizacijų judėjimas, veikiantis net 57 šalyse, kurio pagrindinis tikslas – sustabdyti autonominės ginkluotės plėtrą. Tačiau R. Worko teigimu, tai tiesiog nukreipia dėmesį nuo pagrindinės problemos.
„Jie apibrėžia ginklą, kuris yra nekontroliuojamas arba žmogaus neprižiūrimas, kurio nereikia prižiūrėti karinėse operacijose, kurie gali patys nusitaikyti (t. y. pasirinkti savo pačių taikinius).
Toks ginklas neegzistuoja! Tai tikriausiai net techniškai nelabai įmanoma, o jeigu ir įmanoma, tai nėra jokių įrodymų, kad Vakarų kariuomenės, o konkrečiai – JAV, galėtų tokia ginkluotę įtraukti į savo gretas“, – „The Sun“ cituojamas R. Workas.
Didžiosios šalys, įskaitant Didžiąją Britaniją, JAV ar Rusiją, atsisakė pasirašyti susitarimą, apribojantį robotų naudojimą kariuomenėje.
R. Workas labiau yra sunerimęs dėl tikimybės, kad dirbtinis intelektas (DI) pasiekia vis aukštesnes „pareigas“ kariuomenėje.
„Įsivaizduokite DI nuspėjimo sistemą branduolinio ginklo vadavietėje, atsakingą už paleidimo kontrolę, kuri galėtų paleisti (raketą) esant tam tikriems parametrams. Tai yra daug, daug, daug labiau neraminanti aplinkybė negu bet kas, ką galėtumėte įsivaizduoti apie asmeninę ginkluotę“, – cituojamas ekspertas.
Jo manymu tai gali privesti prie klaidingo suvokimo „priešų“ gretose. „Įsivaizduokite Kinijos valdymo centrą Vakarų Ramiojo vandenyno regione, kuriame pasakys, „visi požymiai rodo, kad amerikiečiai ruošiasi puolimui, suduokime prevencinį smūgį“.
Ekspertas taip pat prisiminė sovietinę „Mirties rankos“ sistemą. Sukurta Šaltojo karo metais, ji analizuoja seisminius smūgius (kuriuos palieka branduolinės raketos sprogimas) ir – jeigu šalies vadovai yra nepasiekiami – perduoda paleidimo sistemoms nurodymą paleisti savo raketas.
90-aisiais vadovavęs Rusijos strateginėms raketų pajėgoms Viktoras Jesinas neseniai vietos žiniasklaidai pažymėjo: „Sistema „Perimetras“ yra funkcionuojanti, netgi buvo patobulinta“.
„Tačiau kai ji suveiks, mes turėsime mažai iš ko rinktis – mes galime tik paleisti tas raketas, kurios išliks po pirmosios agresoriaus atakos“, – cituojamas rusų generolas.
Neseniai ekspertai nustatė, kas būtų, jeigu visos pasaulio atominės bombos sprogtų vienu metu.