„Tai, ką galime neabejotinai patvirtinti, yra tai, kad mūsų įranga yra Mėnulio paviršiuje ir mes turim ryšį“, – paskelbė skrydžio vadovas Timas Tim Crainas, skelbia BBC.
Bendrovės darbuotojai džiūgavo ir plojo dėl šios žinios. Tai svarbi akimirka ne tik komerciniam kosmoso naudojimui, bet ir visai JAV kosmoso programai.
Praėjo pusė amžiaus nuo to, kai Jungtinės Valstijos paskutinį kartą buvo Mėnulyje – 1972 m. buvo įvykdyta paskutinė „Apollo“ misija.
JAV sugrįžo į Mėnulį
JAV kosmoso agentūra NASA „Odysseus“ nupirko vietą šešiems moksliniams prietaisams, o jos administratorius Billas Nelsonas netruko pasveikinti „Intuitive Machines“ su misija, kurią pavadino „triumfu“.
„JAV sugrįžo į Mėnulį, – sakė jis. – Šiandien pirmą kartą žmonijos istorijoje komercinė bendrovė – amerikiečių bendrovė – pradėjo ir vadovavo kelionei į Mėnulį. Ir šiandien yra diena, kuri parodo NASA komercinės partnerystės galią ir perspektyvą“.
Dar kyla klausimų
Nors skrydžio dispečeriai patvirtino, kad gavo silpną signalą, kol kas neaišku, ar įmonės „Intuitive Machines“ pagamintas erdvėlaivis „Odysseus“ pilnai funkcionuoja. Tiesioginės transliacijos metu pranešėjai užsiminė, kad jis galėjo nusileisti ne taip, kaip reikia.
Šešiakampio formos modulis nusileido netoli Mėnulio pietinio ašigalio 23 val. 23 min. Grinvičo (penktadienį 1 val. 23 min. Lietuvos) laiku, sulėtinęs greitį nuo 6 500 km per valandą.
Laukiama vaizdų iš išorinės „EagleCam“ kameros, kuri turėjo fiksuoti nusileidimo modulio vaizdus paskutinėmis sekundėmis prieš tūpimą.
Tačiau kol kas niekas nėra iki galo aišku.