nasa
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „nasa“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „nasa“.
Lietuvos įmonei – išskirtinis įvertinimas: dirbs su NASA
Lietuvos gyvybės mokslų įmonė „Delta Biosciences“ yra pirmoji kompanija Europoje, atrinkta į NASA „Space-H“ akceleratoriaus programą, skatinančią pažangias kosmoso sveikatos priežiūros technologijas. Duris į ją padėjo atverti 2023 metais pasirašytas MTEPI kontraktas su Europos kosmoso agentūra (EKA), su kuria bendradarbiaudama įmonė pradėjo kurti cheminius junginius, apsaugančius astronautus nuo radiacijos gilaus kosmoso misijose.
NASA teigimu, saulė pasiekė „aktyvumo maksimumo periodą“
JAV kosmoso agentūra NASA antradienį paskelbė, kad saulė pasiekė aktyvumo maksimumo laikotarpį, kuris tęsis dar vienerius metus, o jam trunkant ateinančiais mėnesiais danguje bus matomos pašvaistės.
NASA mokslininkai paaiškino, kad šis saulės aktyvumo maksimumo periodas, kuris prasidėjo prieš maždaug dvejus metus, dar gali tęstis kurį laiką, tačiau tai bus galima galutinai patvirtinti tik papildomai ištyrus surinktus duomenis.
Lietuvos įmonė „Delta Biosciences“ – NASA kosmoso sveikatos priežiūros programoje
Lietuvos gyvybės mokslų įmonė „Delta Biosciences“ atrinkta į JAV Valstybės departamento ir kosmoso agentūros (NASA) „Space-H“ akceleratoriaus programą.
Inovacijų agentūra pranešė, kad „Delta Biosciences“ pirmoj Europoje pakviesta į šią programą, skatinančią pažangias kosmoso sveikatos priežiūros technologijas.
Pasak „Delta Biosciences“ įkūrėjo Dominyko Milašiaus, šiuo projektu įmonė žengia į naują industriją – astrochemiją, kai biocheminiai tyrimai yra pritaikomi kosmoso srityje.
Pasiruoškite: link Žemės artėja ypatinga kometa – kitą kartą pasirodys tik po 80 tūkst. metų
Jau netrukus prie Žemės pirmą kartą priartės kometa, pavadinta Tsuchinshan-ATLAS, praneša NASA. Ji buvo aptikta 2023 m.
Ji pirmą kartą žmonijos istorijoje priartės prie vidinės Saulės sistemos dalies.
Kometa priartės prie Žemės
Kometą atpažino Kinijos Tsuchinshan observatorijos ir ATLAS teleskopo Pietų Afrikoje stebėtojai. Kometa buvo oficialiai pavadinta abiejų observatorijų garbei.
Rugsėjo 27 d. kometa sėkmingai praskriejo pro Saulę.
„Boeing“ erdvėlaivis „Starliner“ be įgulos sugrįžo į Žemę
„Boeing“ erdvėlaivis „Starliner“ šeštadienį sugrįžo į Žemę be įgulos, NASA nusprendus, kad juo pernelyg rizikinga sugrąžinti namo astronautus iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS).
Po daug metų trukusių atidėliojimų „Starliner“ birželį pakilo maždaug savaitės bandomajai misijai prieš jo patvirtinimą įguloms į TKS ir atgal skraidinti.
Tik kartą per 10 metų: rugsėjį prie Žemės priartės 220 metrų pločio asteroidas – praskries arčiau nei Mėnulis
Po kelių savaičių astronomai galės stebėti, kaip asteroidas „2024 ON“ skrieja pro Žemę astronomiškai artimu, bet vis dar saugiu atstumu, praneša „New York Post“, remdamasis projektu „Virtualus teleskopas“.
Mažiausiai 220 metrų pločio arba dviejų futbolo aikščių ilgio asteroidas bus matomas iš Šiaurės pusrutulio.
NASA: TKS įstrigę astronautai iš „Boeing“ misijos į Žemę grįš su „SpaceX“
Du JAV astronautai, į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) atvykę bendrovės „Boeing“ erdvėlaiviu „Starliner“, namo turės grįžti konkuruojančios „SpaceX“ skrydžiu, šeštadienį pranešė NASA.
„NASA nusprendė, kad Butchas ir Suni sugrįš su „Crew-9“ kitų metų vasarį, o „Starliner“ sugrįš be įgulos“, – žurnalistams sakė NASA vadovas Billas Nelsonas.
Butcho Wilmore'o ir Suni Williams grįžimas atidėtas dėl „Boeing“ erdvėlaivio variklio gedimų.
Iš kosmoso ant namo nukrito pavojingas objektas: padavė NASA į teismą
Šeima iš Floridos padavė NASA į teismą, rašo „Sky news“. Ant jų namo nukrito nuolaužos iš Tarptautinės kosminės stoties ir apgadino namą.
Šeimai atstovaujanti advokatų kontora „Cranfill Sumner“ teigė, kad ši byla prieš NASA yra pirmoji tokio pobūdžio byla, kuri „taps pagrindu“ panašiems ieškiniams ateityje, nes kosmoso nuolaužos tapo „tikra ir rimta problema“.
Iš kosmoso nukrito objektas
Objektas ant namo nukrito kovo mėnesį ir išmušė skylę stoge bei grindyse.
Įspūdingas reginys danguje – tokie palydovai gelbsti prognozuojant audras
Amerikoje milijardieriaus Ilono Musko bendrovė „Space X“, paleidusi sunkiąją raketą, dar kartą sužavėjo milijonus kosmoso gerbėjų. Tiesa, įdomiausia įvyko ne kai suskaičiavus 3, 2, 1 raketa pradėjo kilti, o praėjus aštuonioms minutėms po erdvėlaivio išsiuntimo į kosmosą.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Užfiksuota, kaip raketa „Falcon Heavy“ kyla iš Kenedžio kosmoso centro.
Prabilo į Lietuvą atvykusi „NASA“ astronautė: kosmose praleido 28 dienas
Lietuvoje svečiavosi ypatinga viešnia – kapitonė Heidemarie M. Stefanyshyn-Piper, buvusi „NASA“ astronautė, kuri du kartus mūsų planetą matė iš kosmoso. Pirmoji misija, į kurią ji skrido buvo 2006 metais. Kosmose ji praleido 12 dienų, o antrąjį kartą: 2008 metais ten praleido ilgiau – 16 dienų.
Astronautė pasidalino savo patirtimi ir įžvalgomis bei papasakojo apie savo kelią iki kosmoso platybių.
REKLAMA
REKLAMA
NASA vadovas: Kinija kosmose slapta vykdo karinę programą
JAV kosmoso agentūros NASA vadovas trečiadienį įstatymų leidėjams Vašingtone pasakė, kad Kinija po civilinių programų priedanga kosmose siekia karinių tikslų.
„Kinija (kosmose) yra padariusi didžiulę pažangą, ypač per pastaruosius 10 metų, tačiau viskas daroma labai, labai slapčia“, – JAV Atstovų Rūmų asignacijų komitete pristatydamas JAV kosmoso agentūros prašymą dėl 2025 m. biudžeto pasakė Billas Nelsonas.
Vilniuje atidaromas naujas pramogų parkas: kviečia apsilankyti
Vilniuje atidaromas naujas pramogų parkas. Tiesa, jis veiks ribotą laiką, tačiau organizatoriai žada unikalius potyrius. Tai – „Kosmopark“, kuriame pažinti kosmosą galima bus iš arčiau. Parodoje bus galima apsilankyti nuo kovo 15 dienos prekybos centre „Europa“.
Naujoje parodoje įsikurs net 40 skirtingų zonų. Ji kvies vaikus ir suaugusius išbandyti, ką jaučia prieš skrydį astronautai, susipažinti su NASA simuliatoriais ir kosminiais treniruokliais.
Istorinė akimirka: Mėnulyje sėkmingai nusileido amerikiečių robotas
JAV bendrovė įėjo į istoriją, tapusi pirmąja komercine įmone, į Mėnulį paleidusia erdvėlaivį. Hjustone įsikūrusi bendrovė „Intuitive Machines“ netoli Mėnulio pietų ašigalio išlaipino savo robotą „Odysseus“.
„Tai, ką galime neabejotinai patvirtinti, yra tai, kad mūsų įranga yra Mėnulio paviršiuje ir mes turim ryšį“, – paskelbė skrydžio vadovas Timas Tim Crainas, skelbia BBC.
Bendrovės darbuotojai džiūgavo ir plojo dėl šios žinios.
Šiandien pro Žemę praskries futbolo stadiono dydžio asteroidas
Šiandien pro Žemę praskries futbolo stadiono dydžio asteroidas. Asteroidas, pavadintas 2008 OS7, priartės prie mūsų planetos 16.41 val. Lietuvos laiku.
Asteroidas bus net 1,7 mln. mylių atstumu nuo Žemės. Tai yra maždaug septynis kartus toliau nei Mėnulis nutolęs nuo Žemės.
Po beveik trejus metus trukusios misijos NASA dronas „Ingenuity“ baigia darbą
NASA nedidelis bepilotis sraigtasparnis „Ingenuity“ oficialiai baigė beveik trejus metus trukusią misiją, ketvirtadienį pranešė kosmoso agentūra.
Servetėlių dėžutės dydžio orlaivis, kurį į Raudonąją planetą atgabeno marsaeigis „Perseverance“, pirmą kartą nuo jos paviršiaus pakilo 2021-ųjų balandžio 19 dieną.
Iš pradžių „Ingenuity“ buvo sukurtas siekiant įrodyti hipotezę, kad skrydis itin plonoje Marso atmosferoje yra įmanomas, ir turėjo būti paleistas penkis kartus.
Į Tarptautinę kosminę stotį atvyko keturi Europos astronautai
Keturi Europos astronautai sėkmingai prisišvartavo prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS) ir šeštadienį buvo parodyta, kaip juos pasveikino TKS įgula.
Nauji atvykėliai, atskridę „SpaceX Crew Dragon“ erdvėlaiviu, kurį užsakė privačiai finansuojama JAV įmonė „Axiom Space“, įsikūrusi Hiustone, TKS liks dvi savaites.
Į Tarptautinę kosminę stotį pakilo trečioji privati misija
Keturi europiečiai su trečiąja privačia misija pakilo į Tarptautinę kosminę stotį (TKS). Ispanijoje gimęs buvęs NASA astronautas Michaelis Lópezas Alegría, italas Walteris Villadejus, švedas Marcusas Wandtas ir turkas Alperas Gezeravcis ketvirtadienį privačios kosmoso bendrovės „Space X“ erdvėlaiviu „Crew Dragon“ pakilo iš Kanaveralo Kyšulio kosmodromo JAV Floridos valstijoje.
Jie orbitinėje stotyje vešės apie dvi savaites ir čia atliks daug eksperimentų.
NASA vėlesniam laikui atideda astronautų skrydžius į Mėnulį
JAV kosmoso agentūra NASA antradienį, istorinei privačiai nepilotuojamai misijai į Mėnulį patyrus nesėkmę, paskelbė, kad astronautai skrydžio į Mėnulį turės laukti iki kitų metų, o nusileidimo Žemės palydove – mažiausiai dvejus metus.
NASA planavo šių metų pabaigoje pasiųsti keturis astronautus į skrydį aplink Mėnulį, tačiau dabar šią misiją nukėlė į 2025 metų rugsėjį.
Pirmasis žmonių išsilaipinimas Mėnulyje po daugiau nei 50 metų taip pat buvo perkeltas – iš 2025-ųjų į 2026 metų rugsėjį.
Naujasis JAV Mėnulio aparatas susidūrė su technine problema, sako jį sukūrusi bendrovė
Pirmasis po daugiau nei penkių dešimtmečių pertraukos į Žemės palydovą paleistas JAV Mėnulio aparatas susidūrė su anomalija, neleidusia jam nukreipti saulės baterijų į Saulę, pirmadienį pranešė jį sukūrusi bendrovė.
Nuo rašytojo pelenų iki menininkų kraujo mėginių: į Mėnulį paleistas modulis gabens neregėtą krovinį
Iš Kanaveralo kyšulio kosmodromo Floridoje į kosmosą pirmadienį buvo paleista raketa „Vulcan Centaur“ su nusileidimo Mėnulyje moduliu „Peregrine“, pranešė „Amerikos balsas“.
„Peregrine“ (angl. „sakalas keleivis“) sukūrė bendrovė „Astrobotic Technology“. Sėkmingo nusileidimo atveju jis taps pirmuoju istorijoje privačios bendrovės sukurtu nusileidimo Mėnulyje moduliu.
Pagal planą įrenginys turėtų nusileisti Mėnulyje vasario 23 dieną.
2,5 tūkst. lietuvių vardų 2024 m. keliaus į kosmosą: NASA pristatė įkvepiančią misiją
Kosmoso tyrinėjimų entuziastams – puiki žinia: NASA paskelbė galimybę gyventojų inicialais pažymėti erdvėlaivį, jau šiemet pakilsiantį tyrinėti Jupiterio palydovą Europą. Iki 2023 m. gruodžio 31 d. išskirtine galimybe pasinaudojo daugiau nei 2,5 mln. žmonių, tarp jų – 2504 lietuviai.
Rusų „Roskosmos“ ir NASA sutarė tęsti bendrus skrydžius į TKS iki 2025 metų
Rusijos ir Jungtinių Valstijų kosmoso agentūros susitarė tęsti bendradarbiavimą, kad bent iki 2025 metų į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) būtų gabenamos įgulos, ketvirtadienį pranešė rusų korporacija „Roskosmos“.
JAV kosmoso agentūra NASA savo komentaro kol kas nepaskelbė.
Kosmoso sektorius, įskaitant bendrus skrydžius, kai vienu erdvėlaiviu į TKS siunčiamos skirtingų šalių įgulos, yra reta Maskvos ir Vašingtono bendradarbiavimo sritis, išlikusi nuo tada, kai Rusija pasiuntė karius į Ukrainą.
NASA pademonstravo pirmuosius jos kosminio aparato pargabentus asteroido mėginius
NASA trečiadienį pademonstravo pirmuosius jos kosminio aparato pargabentus asteroido mėginius – juodų dulkių ir gabalėlių krūvelę.
Mokslininkai tikėjosi surinkti maždaug tiek medžiagos, kiek telpa į puodelį, bet vis dar negali tiksliai pasakyti, kiek jos buvo paimta nuo anglies turtingo asteroido Benu , esančio už maždaug 97 mln. km nuo mūsų. Taip yra dėl to, kad pagrindinis mėginio konteineris dar neatidarytas, per renginį Johnsono kosmoso centre Hjustone sakė pareigūnai.
Atidarius į Žemę sugrįžusią NASA kapsulę rasta tikėtinų asteroido nuolaužų
Po septynerius metus trukusio laukimo NASA mokslininkai antradienį pagaliau atidarė kosminę kapsulę, pargabenusią į Žemę didžiausią per tyrinėjimų istoriją asteroido mėginį.
Atidarę pirmą zondo „OSIRIS-REx“ mėginių sugrąžinimo kapsulės dangtį mokslininkai surado juodų dulkių ir nuolaužų, nurodė JAV kosmoso agentūra, kol kas nepatvirtindama, kad tai tikrai asteroido medžiaga.
Nekantraujama ištirti pagrindinę mėginio dalį – ji bus paimta išardžius kapsulę.
NASA: JAV nusileido kapsulė su didžiausiu kada nors surinktu asteroido mėginiu
Praėjus septyniems mėnesiams nuo misijos pradžios, sekmadienį Jutos dykumoje nusileido kapsulė su didžiausiu kada nors kosmose surinktu asteroido mėginiu.
„[Kibernetinio zondo] Osiris-Rex“ mėginių sugrąžinimo kapsulės nusileidimas. Milijardo mylių kelionė iki asteroido Bennu ir atgal baigėsi“, – sakė komentatorius per JAV kosmoso agentūros NASA tiesioginę nusileidimo vaizdo transliaciją.
NASA prisijungia prie vis dar prieštaringai visuomenėje vertinamų NSO paieškų
JAV kosmoso agentūra NASA ketvirtadienį oficialiai pranešė prisidedanti prie neatpažintų skraidančių objektų (NSO) paieškų, tačiau, atsižvelgdama į tam tikrą šios srities stigmatizavimą visuomenėje, kurį laiką slėpė asmens, vadovaujančio naujai tokių objektų sekimo programai, tapatybę.
Pareigūnas paskirtas po metus trukusio NASA tiriamosios ataskaitos apie vadinamuosius neatpažintus anomalius reiškinius rengimo.
Į tarptautinę kosminę stotį išskrido NASA ir „SpaceX“ keturių asmenų įgula
Pranešama, kad NASA ir „SpaceX“ erdvėlaivis „Dragon“, gabenantis keturis astronautus į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), šeštadienį pakilo.
Misijai „Crew-7“ vadovauja amerikietė Jasmin Moghbeli, joje dalyvauja Andreas Mogensenas iš Danijos, Satoshi Furukawa iš Japonijos ir Konstantinas Borisovas iš Rusijos.
Raketos „Falcon 9“ nešamas erdvėlaivis „Dragon“ 3 val. 27 min. vietos (10 val. 27 min.
Žiniasklaida: mirė lietuviškų šaknų turėjęs buvęs NASA astronautas Bobko
Ketvirtadienį mirė buvęs NASA astronautas Karolis Josephas Bobko, turėjęs lietuviškų šaknų, pranešė „15min“, remdamasis kosmoso tyrinėtojų asociacija (Association of Space Explorers).
Jis ėjo 86-tus metus.
K. Bobko 2011 metais pateko į NASA šlovės muziejų.
NASA surengė pirmąjį viešą susitikimą dėl NSO
Trečiadienį NASA surengtame pirmajame viešame susitikime dėl neatpažintų anomalių reiškinių, dažniau vadinamų neatpažintais skraidančiais objektais (NSO), mokslininkai paragino laikytis griežtesnio mokslinio požiūrio, kad būtų išaiškinta šimtų paslaptingų reginių kilmė.
Praėjusiais metais kosmoso agentūra paskelbė analizuojanti danguje matytus vaizdus, kurių negalima identifikuoti kaip oro ar gamtos reiškinių. Tai tema, kuri seniai žavi visuomenę, bet kurios vengė pagrindinės srovės mokslas.
NASA: raketa su Saudo Arabijos vyru ir moterimi pakilo į TKS
Į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) sekmadienį buvo paleista antroji privati misija su Saudo Arabijos vyru ir moterimi – pirmaisiais savo šalies piliečiais, vykusiais į kosmosą.
„SpaceX Falcon 9“ raketa pakilo į dangų iš NASA Kennedy kosminių skrydžių centro Floridos rytinėje pakrantėje, vykdydama bendrovės „Axiom Space“ organizuotą misiją.
Jupiterio mėnulius tirsiančios kosmoso misijos JUICE startas atidėtas iki penktadienio
Europos kosmoso agentūros erdvėlaivio „JUpiter ICy Moons Explorer“ (JUICE) paleidimas atidėtas iki penktadienio dėl prastų orų, ketvirtadienį pranešė operatorė „Arianespace“.
Erdvėlaivis leisis į aštuonerius metus truksiančią kelionę po Saulės sistemą, kad išsiaiškintų, ar Jupiterio lediniuose mėnuliuose esančiuose didžiuliuose paslėptuose vandenynuose egzistuoja nežemiška gyvybė.
2024-aisiais aplink Mėnulį skris pirmoji tokių misijų moteris ir juodaodis astronautas
NASA pirmadienį pristatė savo pirmosios per daugiau nei 50 metų pilotuojamos misijos į Mėnulį įgulą, ir joje bus pirmoji tokių skrydžių moteris bei juodaodis astronautas.
44-erių NASA astronautė Christina Koch, kuriai priklauso ilgiausio moterų kosminio skrydžio rekordas, bus kitų metų misijos „Artemis II“ specialistė.
46 metų NASA astronautas, karinio jūrų laivyno aviatorius Victoras Gloveris pilotuos erdvėlaivį „Orion“, 2024-ųjų lapkritį skriesiantį aplink Mėnulį.
Trys kosmose užtrukę astronautai grįš rugsėjį
Trys astronautai, kurie šį mėnesį turėjo palikti Tarptautinę kosminę stotį (TKS), rugsėjo pabaigoje bus sugrąžinti į Žemę, taip padvigubindami savo buvimo orbitinėje laboratorijoje laiką iki daugiau nei metų, penktadienį pranešė Rusijos kosmoso agentūra.
Rusų Sergejaus Prokopjevo ir Dmitrijaus Petelino bei NASA astronauto Franko Rubio grįžimas buvo atidėtas po to, kai „Sojuz“ kapsulėje, kuria jie planavo skristi, prisijungus prie kosminės stoties įvyko didelis aušinimo skysčio nuotėkis.
Į TKS įžengė keturi nauji astronautai
Į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) penktadienį įžengė keturi astronautai, jų „SpaceX Dragon“ kapsulei sėkmingai susijungus su stotimi, parodyta per NASA tiesioginę transliaciją.
Kosminis laivas „SpaceX Dragon Endeavour“ į orbitinę stotį atvyko penktadienį 6 val. 40 min. Grinvičo (8 val. 40 min. Lietuvos) laiku, sakoma JAV kosmoso agentūros pranešime.
Ketvirtadienį prie Žemės priartės sunkvežimio dydžio asteroidas
NASA pranešė, kad penktadienį šalia Žemės praskries sunkvežimio dydžio asteroidas, tačiau pabrėžė, kad jis nekelia jokio pavojaus.
Neseniai astronomo mėgėjo atrastas asteroidas 2023 BU ketvirtadienį apie 16 val. 27 min. Ramiojo vandenyno laiku (penktadienį apie 2 val. 27 min. Lietuvos laiku) priartės prie Pietų Amerikos piečiausio žemyno taško, pranešė NASA.
Du rusai liko be kosmoso: jų misija atšaukta dėl nuotėkio
NASA ir Rusijos kosmoso agentūra atšaukė dviejų rusų kosmonautų išėjimą į atvirą kosmosą tuo metu, kai jie vėlai trečiadienį ruošėsi palikti Tarptautinę kosminę stotį (TKS).
Tai nutiko dėl, kaip matoma vaizdo transliacijoje, aušinimo skysčio nuotėkio iš prijungtos kosminės kapsulės.
NASA Johnsono kosmoso centras pranešė, kad Sergejui Prokopjevui ir Dmitrijui Petelinui, kaip ir kitiems kosminėje stotyje esantiems astronautams, pavojus negresia.
„Artemis 1“ sėkmingai pakilo į Mėnulį: siekia įgyvendinti ambicingą planą
„Artemis 1“ sėkmingai pakilo į Mėnulį. Tai – džiaugsminga žinia NASA komandai ir pasauliui, mat jau du kartus dėl techninių gedimų raketai pakilti nepavyko.
Šįkart raketos skrydis – tik bandomasis, be įgulos. Tačiau jei šį kartą misija pavyks, tikimasi, kad netrukus „Artemis“ leistų žmonėms ne tik grįžti į Mėnulį, bet ir pabūti ten 30 dienų.
Įspūdingas „Artemis 1“ pakilimas. Tai – istorinė akimirka „Artemis“ misijai, kuri, tikimasi, po 50-ies metų sugrąžins žmones į Mėnulį.
Namo kieme observatoriją pasistatęs Artūras galaktikas fotografuoja miegodamas
Kaune gyvenantis programuotojas Artūras Medvedevas laisvalaikiu panyra į astrofotografiją – iš namo kieme įsirengtos observatorijos stebi ir fotografuoja vyksmą danguje.
NASA planuoja į Mėnulį paleisti raketą
NASA trečiadienį pranešė, kad lapkričio 14 dieną dar kartą bandys paleisti savo milžinišką raketą į Mėnulį.
Be įgulos vyksianti misija „Artemis 1“ jau anksčiau buvo atidėta dėl techninių problemų, įskaitant dujų nuotėkį, o vėliau – dėl Floridą nusiaubusio uragano „Ian“.
„Praėjusios savaitės patikrinimai ir analizės patvirtino, kad, norint paruošti raketą ir erdvėlaivį į paleidimo aikštelę 39B Kenedžio kosmoso centre, darbų reikia atlikti minimaliai“, – rašoma kosmoso agentūros tinklaraštyje.
Istorinis NASA bandymas: erdvėlaivis pakeitė į Žemę skriejusio asteroido trajektoriją
NASA antradienį paskelbė, kad jai pavyko pakeisti vieno asteroido trajektoriją, ir pavadino tai žmonijos sugebėjimų apsisaugoti nuo atskriejančių kosminių kūnų istoriniu bandymu.
JAV kosmoso agentūra tikisi, kad šis eksperimentas vieną dieną padės išgelbėti žmoniją nuo dangaus kūno, galinčio sunaikinti gyvybę mūsų planetoje.
„Dvigubo asteroido nukreipimo bandymo“ (Double Asteroid Redirection Test, DART) erdvėlaivis rugsėjo 26 dieną rėžėsi į kosmoso luistą Dimorfą (Dimorphos, gr.
Karas Ukrainoje nesustabdė JAV nuskraidinti Rusijos kosmonautės į TKS
JAV privačios bendrovės „SpaceX“ kosminis laivas ketvirtadienį susijungė su Tarptautine kosmine stotimi (TKS), atskraidinęs įgulą, tarp kurios narių yra ir viena rusė – šis įvykis turi simbolinę reikšmę, atsižvelgiant į Rusijos vykdomą agresiją prieš Ukrainą.
„Crew Dragon“ klasės erdvėlaivis „Endurance“ trečiadienį pakilo iš Floridos, o maždaug po 30 valandų – 23 val. 1 min. Grinvičo (penktadienį 2 val. 1 min. Lietuvos) laiku – susijungė su orbitine stotimi.
Žadą atimanti misija kosmose, kokios iki šiol dar nebuvo: NASA erdvėlaivis tyčia rėžėsi į asteroidą
Žadą atimanti misija kosmose, kokios iki šiol dar nebuvo. Pirmą kartą istorijoje NASA erdvėlaivis tyčia rėžėsi į už vienuolikos milijonų kilometrų nuo Žemės skriejantį asteroidą. Tokio susidūrimo tikslas – pakeisti asteroido skrydžio kryptį, kad šis neatsitrenktų į mūsų planetą.
NASA misijos DART erdvėlaivis pamažu artėja prie už 11 milijonų kilometrų skriejančio asteroido Dimorphos. Mokslininkai iš taip arti ir taip ryškiai šio asteroido paviršiaus dar nėra matę.
Istorinė misija: NASA į asteroidą sudaužė erdvėlaivį – taip tikimasi pakreipti asteroido trajektoriją
Beveik metus trukusi NASA DART misija buvo sėkminga – pirmą kartą agentūros istorijoje atliktas sėkmingas asteroido nukreipimo bandymas. Kaip nurodoma NASA svetainėje, tai buvo pirmoji pasaulyje planetinės gynybos technologijos demonstracija.
Apie sėkmingą bandymą misijos valdymo centras Johns Hopkins taikomosios fizikos laboratorijoje (APL) Laurelyje, Merilando valstijoje, pranešė 19:14 vietos laiku.
Danguje užfiksuotas vaizdas pribloškė net mokslininkus: išvyskite patys
NASA pasidalino ryškiausia Neptūno planetos ir jo žiedų nuotrauka po daugiau nei 30 metų laikotarpio. Ankstesnis Neptūno vaizdas buvo užfiksuotas NASA „Voyager 2“ praskridimo 1989 metais metu. Dabartinį planetos vaizdą pavyko užfiksuoti James Webb kosminiu teleskopu.
Jameso Webbo kosminio teleskopo dėka, šiandien NASA gali didžiuotis nauja, po 30 metų pertraukos, užfiksuota Neptūno ir jo žiedų nuotrauka.
Karas žemėje netrukdo siekti kosmoso: rusai ir amerikiečiai išskris į orbitą
Jungtinių Valstijų astronautas ir du rusų kosmonautai trečiadienį išskris į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), nepaisant didėjančios įtampos tarp Maskvos ir Vašingtono dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.
Pasak Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“, planuojama, kad NASA pilotas Frankas Rubio ir rusai Sergejus Prokopjevas bei Dmitrijus Petelinas iš Rusijos nuomojamo Baikonuro kosmodromo Kazachstane pakils 16 val. 54 min. Lietuvos laiku.
NASA misija į Mėnulį vėl atidedama
NASA dabar planuoja jau kelis kartus atidėtą nepilotuojamą misiją į Mėnulį „Artemis 1“ paleisti ne anksčiau kaip rugsėjo 27-ąją, pirmadienį savo tinklaraštyje paskelbė JAV kosmoso agentūra.
Tiksli data priklausys nuo to, ar inžinierių komandoms pavyks sėkmingai pripilti degalų į raketą „Space Launch System“ (SLS). Be to, jiems reikės užsitikrinti išimtį, kad nereikėtų iš naujo išbandyti baterijų avarinio skrydžio sistemoje, naudojamoje raketai sunaikinti, jeigu ji nukrypsta nuo numatyto kurso.
NASA gali bandyti skrydžių į Mėnulį raketą paleisti rugsėjo 23-ąją
NASA svarsto kitą kartą bandyti paleisti savo misiją į Mėnulį „Artemis 1“ rugsėjo 23-iąją arba rugsėjo 27-ąją, ketvirtadienį pareiškė Jimas Free, JAV kosmoso agentūros asocijuotasis tyrinėjimo sistemų plėtros administratorius.
Naujosios skrydžiams į Mėnulį skirtos raketos startas dėl techninių nesklandumų, susijusių su didžiule nešančiąja raketa „Space Launch System“ (SLS), įskaitant kuro pratekėjimą, anksčiau buvo dukart atidėtas.
„[Rugsėjo] 23 dieną nuo 6 val. 47 min.
NASA: šį mėnesį gali būti neįmanoma paleisti skrydžių į Mėnulį raketą
NASA antrą kartą atidėjus savo naujosios skrydžiams į Mėnulį skirtos raketos startą, inžinieriams aptikus kuro pratekėjimą, JAV kosmoso agentūros pareigūnai šeštadienį pareiškė, kad šį mėnesį gali būti neįmanoma bandyti ją paleisti dar kartą.
Dabartinis NASA misijos į Mėnulį „Artemis 1“ paleidimo „langas“ baigiasi antradienį, ir „tikrai nėra svarstomas“, šeštadienį spaudos konferencijoje sakė Jimas Free (Džimas Fri), asocijuotasis tyrinėjimo sistemų plėtros administratorius.
NASA bandymas paleisti raketą į Mėnulį nepavyko: įvyko netikėtas gedimas
NASA bandymas paleisti raketą į Mėnulį nepavyko. „Artemis I“ misijos bandomąjį skrydį teko atšaukti paskutinėmis minutėmis dėl degalų nuotekio.
Akimirkos, kai iš Kenedžio kosminių skrydžių centro į Mėnulį pakils 98 metrus siekianti – galingiausia iki šiol NASA pastatyta raketa ir taip pradės misiją „Artemis I“, sulaikęs kvapą laukė visas pasaulis.
Tačiau, deja, Artemidės deivės garbei pavadintą misiją – NASA atšaukė.
NASA: skrydžių į Mėnulį raketos bandomasis startas įmanomas penktadienį
NASA skrydžių į Mėnulį milžiniškos raketos bandomasis startas įmanomas penktadienį, JAV kosmoso agentūrai dėl variklio problemos atidėjus pirmadienį planuotą skrydį, pranešė pareigūnai.
„Penktadienis neabejotinai svarstomas“, – žurnalistams sakė „Artemis 1“ misijos vadovas Mike'as Sarafinas (Maikas Sarafinas).
„Vis dar laikomasi paleidimo atgalinio skaičiavimo konfigūracijos, ir mes išsaugome šią galimybę penktadieniui“, – pridūrė jis.