Apie tai, ar D. Trumpą galima vadinti diktatoriumi ir ką jo pergalė reiškia karui Ukrainoje, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo buvę užsienio reikalų ministrai Audronius Ažubalis ir Antanas Valionis.
Ar D. Trumpas pelnytai vadinamas diktatoriumi, žmogumi, kuris yra grėsmė demokratijai?
A. Valionis: Reikia žiūrėti, ką jis darė per pirmą kadenciją ir ką jis darys dabar. Aišku, autokrato bruožų jo kilmė jam duoda. Jis yra verslininkas, firmos savininkas, išmokęs autoritariškai, vienasmeniškai priimti sprendimus. Jis elgiasi taip, kaip mokėjo elgtis ir tą modelį atsinešė čia. 2021 m. sausio 6 d. įvykiai – Kapitolijaus šturmas – parodė, kad jis nesiskaito su priemonėmis.
Kitas dalykas, kad tokioje susiskaldžiusioje Amerikoje, kur per socialinius tinklus suformuota vos ne religija, faktai yra nustumiami į šoną. Žmonių pasirinkimą lemia ne tiek analizė, kiek tikėjimas. Faktai prieštarauja nuomonei, melą jis (D. Trumpas – aut. past.) pavadino „alternatyviais faktais“.
Viename iš paskutinių mitingų Pensilvanijoje, Trumpas pasakė, kad Europa yra mažoji Kinija, su kuria reikės kariauti taip, kaip jie kariauja su Kinija.
A. Ažubalis: Bet jis yra teisus. Nes Europa yra vienas iš ištikimiausių ir lojaliausių Kinijos klientų. Prekyba vyksta pilnu tempu.
A. Valionis: O Amerika ką daro? Kinijos eksportas į Ameriką yra didesnis, nei į Europos Sąjungą.
A. Ažubalis: Bet Trumpas buvo pirmasis, kuris uždėjo Kinijai sankcijas.
O ar jūs sutinkate su teiginiais, kad Trumpas yra diktatoriškas, kenkia demokratiškai visuomenei?
A. Ažubalis: Būti autoritaru dar nereiškia būti grėsme visuomenei. Aš manau, kad JAV yra balansų ir atsvarų sistema, kuri veikia.
Kodėl Amerikos rinkimuose užsienio politikos klausimai nebuvo tokie svarbūs?
A. Ažubalis: Nes visada savi kailiniai yra arčiau kūno, tai natūralu. Jeigu matai infliaciją, bedarbystę, ekonomika stagnuoja, tai ką tu darai? Tu negalvoji apie tolimą Ukrainą, apie kurią niekada daug negirdėjai. Ir jiems karas Ukrainoje nėra toks svarbus.
Elitui arba tiems, kurie dirba srityse, kurios susijusios su pasaulio galių pusiausvyra – CŽV, kariuomenė, Pentagonas, saugumo tarnybos – taip, jiems rūpi. Bet tokių žmonių yra mikroskopinė dalis.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše, esančiame interviu pradžioje.