NT yra privalomai registruojamas turtas – žemė, įvairūs pastatai, tokie inžineriniai objektai, kaip gatvės ar keliai ir kt. Absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų turi nekilnojamojo turto. Iki šiol apmokestinama tik ta jo vertė, kuri viršija 150 tūkst. eurų. Tačiau ateityje mokestį gali tekti mokėti tiems, kurių turtas vertas daugiau kaip 40 tūkst. eurų.
I. Genytė-Pikčienė prakalbo apie tai, kad Lietuva su NT mokesčio reforma rizikuoja parodyti, kaip veikia Lafero kreivė, o GPM (gyventojų pajamų mokestis), tarifų įvairovė gali būti žalinga ne vienu aspektu – taip pat ir užsienio investicijoms.
„Rizikuojame savo pavyzdžiu pailiustruoti, kaip veikia Lafero kreivė. (Ji parodo įplaukų į biudžetą priklausomybę nuo mokesčio tarifo dydžio. Didėjant mokesčio tarifui, sumokamų mokesčių suma iš pradžių didėja, pasiekia optimumą ir pradeda mažėti).
GPM tarifų įvairovė ir progresyvumas. Žalinga užsienio investicijoms, aukštos pridėtinės vertės verslų plėtrai, startuolių ekosistemai, talentų pritraukimui ir kitoms Lietuvos konkurencingumo kolonoms. Didėja rizika, kad kapitalas trauksis ieškoti palankesnės aplinkos kitur. Gaunantiems įvairių rūšių pajamų, laukia administravimo prasme sudėtingi laikai“, – rašė ji.
NT mokesčio problematika
Pasak Šiaulių banko vyriausiosios ekonomistės, NT mokestis gali peraugti į visuotinį NT apmokestinimą. Taip pat – egzistuoja išorinis neapibrėžtumas, sunku planuotis investicijas ar kokius nors vystymo planus.
„NT mokesčio išplečiama bazė, sparčiai artėjama prie visuotinio NT apmokestinimo. Komercinis NT (išskyrus Žemės ūkio objektus) apmokestinamas papildomai. Siūloma naikinti PVM lengvatą šildymui. Sprendimas geras, nes tai labai horizontali lengvata, o iš jos šiuo metu daugiausia naudos turi didelių ir prabangių būstų (pvz., Senamiestyje) savininkai.
Išorinis neapibrėžtumas. Kuomet sulaukiame tokio masto geopolitinio ir ekonominio neapibrėžtumo iš išorės, bent jau šalies viduje galiojančias taisykles derėtų palaikyti kuo stabilesnes. Ekonomikos dalyviams tokiomis chaoso aplinkybėmis planuotis savo veiklą, investicijas, plėtros ir vystymosi planus ir taip yra labai sudėtinga.
Apskritai, mokestinė sistema darosi labai neelegantiška ir gremėzdiška. Tokia maža ir atvira ekonomika, priešingai, turėtų turėti paprastą, lakonišką, lengvai administruojamą ir skaidrią mokesčių sistemą. Na, bent jau mokesčių konsultantai tikrai neliks be darbo. Iliustracijai, Norvegijos turtingųjų jautri reakcija papildomam turto mokesčiui“, – savo nuomonę išdėstė I. Genytė-Pikčienė.
Į NT mokesčio reformą sureagavo verslininkas Boguševičius
Verslininkas, „Deals on Home“ įkūrėjas Laurynas Boguševičius savo feisbuko paskyroje iškėlė klausimą, susijusį su naujuoju NT mokesčiu.
„Žiūriu į naują NT mokestį, ir turiu klausimą, o tai jeigu aš esu skolingas didžiąją dalį savo būsto vertės, tai ar gerai suprantu, kad mokėsiu mokestį, pagal tai, kokio dydžio mano skola?“ – rašė jis.
NT mokestis stebina ir Seimo narius
Naujasis NT mokesčio modelis jau nustebino socialdemokratų koalicijos partnerius. Seimo pirmininkas tvirtina, kad per konsultacijas matė visai kitokius dydžius.
„Bus sudėtinga palaikyti, susitarti dėl NT mokesčio, kalbant apie grindis, bazę, tarifus“, – teigia Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
O „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis jau ragina kelti aukščiau neapmokestinamąją kartelę ir nuo didesnio nei 5 eurai mokesčio atleisti. „Jei lieka 40 tūkst. riba, didelė dalis papuola į mokėtojų sąrašą. Ar to norim? Toks mokestis negalėtų būti“, – tikina R. Žemaitaitis.
Projektas kliūna ir opozicijai. „Išlieka dalykų, kurie kelia klausimų, nebus lengva surasti Seime pritarimo NT mokesčiui“, – komentuoja Seimo narė, konservatorė Gintarė Skaistė.
„Socialdemokratai mėgins įgyvendinti pažadus apmokestindami tuos, kurie savarankiški, turi paskolas, kasdien dirba, augina vaikus, ateis ir pasibels valdžia, įkiš ranką į kišenę, gal įdės į kitą kišenę per pašalpas“, – sako Seimo narė, liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!