• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijoje toliau plintat pavojingam koronavirusui visų atsargumo priemonių imtasi ir Lietuvoje. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai budi oro uostuose, keleiviai ir visuomenei yra teikiama visa reikalinga informacija apie šį virusą. „Lietuva yra pasiruošusi“, – taip lakoniškai situaciją apibendrino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje. 

Kinijoje toliau plintat pavojingam koronavirusui visų atsargumo priemonių imtasi ir Lietuvoje. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai budi oro uostuose, keleiviai ir visuomenei yra teikiama visa reikalinga informacija apie šį virusą. „Lietuva yra pasiruošusi“, – taip lakoniškai situaciją apibendrino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje. 

REKLAMA

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) surengtame SAM Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro posėdyje aptarta naujausia situacija dėl Kinijoje plintančio koronaviruso, esami ir planuojami veiksmai ruošiantis galimoms grėsmėms.

„Infekcinių ligų kontrolė reikalauja sutelktumo ir žmonės tikrai neturėtų blaškytis. Norėčiau nuraminti gyventojus, kad esame pasiruošę. Mūsų duomenimis, Lietuva yra pirma šalis, pradėjusi diegti tokias priemones, sistemas oro uoste. Čia budi specialistai, konsultuoja grįžtančius keliautojus. Neseniai buvo surengtos ir pratybos, kaip reikėtų elgtis esant įtariamam užkrečiamosios ligos atvejui orlaivyje. Taigi institucijos yra praktiškai pasirengusios“, – kalbėjo ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Ekstremalių situacijų operacijų centras įprastai aktyvuojamas kilus arba gręsiant ekstremaliajai situacijai. Šiuo atveju SAM ir pavaldžių įstaigų, kitų kviestų institucijų atstovai darbą pradėjo siekiant įvertinti galimas grėsmes ir numatyti veiksmus, jei tokios grėsmės ateityje pasitvirtintų.

REKLAMA

Tai yra, institucijos kryptingai dirba siekiant įvertinti ir pasiruošti įvairiems galimiems scenarijams, kad Lietuvos žmonės būtų apsaugoti nuo galimų grėsmių.

„Nors Europoje viruso paplitimo rizika yra žema, o tiesioginės grėsmės Lietuvai nėra, nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose bei Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Jie aktyviai konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis. 

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat numatyta artimiausiu metu kreiptis į Valstybės sienos apsaugos tarnybą dėl galimų veiksmų dėl atvykstančiųjų žemės transportu srautų bei galimybės šiems asmenims suteikti informaciją“, – informuoja SAM.

Pabrėžiama, kad jau kreiptasi į visas asmens sveikatos priežiūros įstaigas bei greitosios medicinos pagalbos stotis, supažindinant su situacija bei rekomendacijomis galimiems atvejams nustatyti ir valdyti, atnaujinta informacija bus teikiama ir toliau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pajutus simptomus kreiptis į BPC

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas. Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų  žmonėms. 

REKLAMA

Prieš kelias valandas vykusioje Vilniaus oro uoste surengtoje spaudos konferencijoje R. Lingienė informavo, kokie simptomai turėtų versti sunerimti.   

„Žmogus užsikrėtęs ir jau sergantis gali nejausti simptomų apie porą dienų. Tai čia pats pavojingiausias momentas, nes žmogus gali nieko nejausti, bet jau platinti virusą. <..> Taip pat svarbu, jei pasiskiepijus nuo gripo imate jausti gripo simptomus, o prieš tai buvote Kinijoje. 

REKLAMA

Skiepas nuo gripo apsaugo nuo gripo, bet, kaip minėjau, naujojo viruso simptomai labai panašūs į gripo. Taigi, kad atskirti, jei esi pasiskiepyjęs, bet buvai Kinijoje ir susirgai, tai įtarimas, kad tai gali būti koronavisursas. Santaros klinikos tikrai pasiruošę priimti galimus pacientus, jie turi naują infekcinių ligų centrą“, – kalbėjo ji.

Specialistė pabrėžė, kad jei iš Kinijos grįžusiam keleiviui pablogėtų sveikata, jis turėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC), o ne į savo šeimos gydytoją ar privatų gydytoją. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų? Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

REKLAMA

Netikėtumams pasiruošta

Skelbiama, kad Lietuvos oro uostai yra pasitvirtinę veiksmų planą itin užkrečiamų ligų įtarimo ir situacijos valdymo (karantino) atvejams. Gruodžio mėnesį, kaip tyčia, Vilniaus oro uoste vyko civilinės saugos pratybos: mokytasi suvaldyti pavojingos užkrečiamos ligos plitimą. Pratybų metu penkias valandas imituota situacija, kad nusileidžia orlaivis, kuriame galimai yra ypač pavojinga liga sergantis asmuo, 14 institucijų atstovai tą kartą tobulino įgūdžius suvaldydami sudėtingiausią situaciją – itin pavojingą užkrečiamąją ligą. 

REKLAMA

Portalą tv3.lt prieš kelias dienas NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Greta Megelinskienė patikino, kad visos atsakingos institucijos dėl koronaviruso galimo plitimo yra suklususios, pasiruošta įvairiems scenarijams.  

„Epidemiologinė situacija yra nuolat stebima, kleis kartus per dieną vertiname naujausią gautą informaciją ir Europos prevencijos ir kontrolės centro, PSO. Kadangi dar iki galo nėra aišku, ar virusas išties plinta nuo žmogaus žmogui, dar mokslininkai tai aiškina. Bet kuriuo atveju vertiname gautą informaciją, bendradarbiaujame su oro uosto darbuotojais, kai tik gauname atnaujintą informaciją, perduodame ją, nuolat konsultuojame. Taip pat planuojame daryti ir mokymus, kadangi yra toks poreikis“, – aiškino specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pabrėžė, kad jei būtų įtariamas užkrečiamosios ligos atvejis orlaivyje, informacijos perdavimas atsakingoms institucijoms vyktų pagal patvirtintą Vilniaus oro uosto schemą. Šis planas buvo atnaujintas 2014 m. ir patikrintas pratybų, vykusių gruodžio 10 dieną, metu.

„Tuo metu imituota situacija, kad į Lietuvą įvežtas Ebola virusas. Vertinome, kaip veikia schemos, informacijos perdavimas, jei yra įtariamas užkrečiamosios ligos atvejis orlaivyje, kaip turi reaguoti visos įstaigos. Labai džiugu, kad dalyvavo ir Santaros klinikų infekcinių ligų centras. Taigi yra žinoma, kaip reikėtų reaguoti, jei nutiktų toks atvejis. Labai gerai, kad buvo pratybos, jaučiamės daug ramiau“, – kalbėjo G. Megelinskienė.

REKLAMA

Klastingas virusas iš Kinijos

Kinijos valdžia paskelbė, kad koronavirusas 2019-nCoV vis greičiau įgyja gebėjimą persiduoti nuo žmogaus žmogui, todėl susirgusiųjų skaičius ateityje tik augs. Paskutiniais duomenimis, užsikrėtusiųjų jau daugiau nei 2 tūkst., nuo viruso sukeltų infekcijų mirė 56 žmonės. 

Nors koronaviruso židinys – Kinijoje, jis jau fiksuotas ir kitose šalyse. Koronavirusas taip pat nustatytas Australijoje, Japonijoje, Jungtinėse Valstijose, Malaizijoje, Nepale, Pietų Korėjoje, Prancūzijoje, Singapūre, Tailande ir Vietname. Nuo koronaviruso Kinijoje mirusių žmonių skaičius išaugo dar 24 ir dabar siekia mažiausiai 80. Tai pirmadienį oficialiai paskelbė šalies žinybos. 

REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad dauguma atvejų yra susiję su Uhano turgavietėmis ar bent jau apsilankymu pačiame Uhane, tarp susirgusių yra ir tokių asmenų, kurie nesilankė šiame mieste, tačiau bendravo su sergančiaisiais. Todėl šiuo metu uždaryti du Kinijos miestai – Uhanas ir Huangangas, o sostinėje Pekine atšaukiami renginiai.

Užsikrėtusiųjų šiuo virusu simptomai – panašūs. Vargina karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas – požymiai panašūs pneumonijai (plaučių uždegimui) priskiriamiems bruožams. Virusas pavojingiausias mažiems vaikams, vyresnio amžiaus, silpnos sveikatos žmonėms. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų