„Pasitikėjimo vis mažiau ir mažiau“, – Žinių radijui trečiadienį sakė jis.
S. Skvernelio teigimu, po antradienio balsavimo, kai buvo pažeista koalicijos sutartis, ir kiti koalicijos partneriai nebėra saistomi jos punktų.
„Mes galime elgtis laisvai, nes kolegų paaiškinta, kad Seimo narys gali balsuoti, kaip nori, tai mes irgi negalime priversti savo frakcijos narių balsuoti vienaip ar kitaip, kai bus projektai svarbūs, sakykime, Palucko Vyriausybei“, – kalbėjo parlamento vadovas.
Seimas antradienį neleido prokurorams baudžiamojon atsakomybėn patraukti parlamentaro socialdemokrato A. Dudėno vadinamojoje čekiukų byloje. Už tai balsavo 69 Seimo nariai, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė du politikai.
Teisinės neliečiamybės socialdemokratas iš esmės išvengė partijos kolegų, koalicijos partnerių „Nemuno aušros“ ir „valstiečių“ frakcijos dėka.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, nors frakcijos sprendimas buvo palaikyti imuniteto panaikinimą. Taip pat – 16 „aušriečių“, 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių.
Prokuratūra norėjo Seimo nariui A. Dudėnui pateikti įtarimus dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo suklastotu dokumentu bei piktnaudžiavimo einant Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas 2019–2023 metais.
Pagal Konstituciją, Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržoma jo laisvė.
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ šį klausimą ketina aptarti trečiadienį rengiamame valdybos posėdyje.
„Prasta režisūra“
S. Skvernelis antradienio Seimo balsavimą vadina spektakliu. Jis taip pat pakartojo, kad tokiu būdu laužoma koalicijos sutartis.
„Ir to spektaklio esmė tame, kad vis dėlto, na, Seimo narys pasislėpė nuo teisingumo, išnaudodamas Seimo nario mandatą, nors tos galimai padarytos nusikalstamos veikos buvo padarytos jam nesant Seimo nariu“, – kalbėjo politikas.
Pagal koalicijos sutartį A. Dudėnas turėjo prašyti, kad jo imuniteto naikinimo klausimas būtų svarstomas supaprastinta tvarka, tai yra nesudarant specialiosios Seimo komisijos. Ši, išklausiusi tiek prokuratūros atstovus, tiek patį A. Dudėną rekomendavo parlamentui panaikinti politiko teisinę neliečiamybę.
„Apskritai neturėjo net teoriškai tokios galimybės būti sudarytos išvengti tos atsakomybės, bet tas yra padaryta ir labai aiški žinia pasiųsta“, – kalbėjo Seimo vadovas.
„Matyt, yra tas bendras mentalitetas ir požiūris, kad tokie savi, kurie patenka į problemas teisėsaugos, besąlygiškai būtų ginami ir išsukami nuo atsakomybės“, – pridūrė jis.
Politikas ragino koalicijos partnerius nebijoti ir tiesiog pasakyti, kad „nė vieno savo nario iš Socialdemokratų partijos neleisime (patraukti baudžiamojon atsakomybėn – BNS) ir saugosime nuo teisingumo“.
„Ir nereikėtų vaidinti. Mes tą žinotume ir tiesiog irgi darytume tam tikras išvadas. Dabar sukuriamos tokios dramos, kurios atrodo pigaus teatro tokios scenos, žinot, ir su prasta režisūra“, – kalbėjo parlamento vadovas.
Koalicijos sutarties likimas
S. Skvernelis nesakė, kokius sprendimus gali priimti demokratų valdyba. Vis dėlto vėliau politikas teigė, kad koalicijos sutartis galėtų būti peržiūrėta.
„Mes nekalbėsime ultimatumais. Mes pasirašydami sutartį, tuomet irgi kalbėjomės, net ir nustatėme, kad yra koalicijos tarybos, formatai, tariamasi. Jeigu manoma, kad sutarties yra nesilaikoma, yra numatyta taip pat procedūra, terminas. (...) Tai galbūt reikia tą sutartį tiesiog mums pakoreguoti“, – svarstė demokratų lyderis.
Jis teigė, kad šiuo metu jo kolegos Seime iš esmės nėra „saistomi dabar jokių sutarties punktų“.
„Mes galime elgtis laisvai, nes kolegų paaiškinta, kad Seimo narys gali balsuoti, kaip nori, tai mes irgi negalime priversti savo frakcijos narių balsuoti vienaip ar kitaip, kai bus projektai svarbūs, sakykime, Palucko Vyriausybei“, – kalbėjo parlamento vadovas.
S. Skvernelis taip pat svarstė, jog galbūt „jeigu nesilaiko kažkas iš frakcijos narių principinių sutarties sąlygų, tai jis turėtų būt galbūt kitoje frakcijoje“.
Šiuo metu koaliciją sudaro trys politinės jėgos – Lietuvos socialdemokratų partija, „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Joje – 86 parlamentarai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!