„Į kontrolę kreipsimės, nes yra mokamos kompensacijos žuvininkystės ūkiams. Nežinau, kiek milijonų jau (per kelerius metus – BNS) išmokėta, kad atliktų tyrimą ir įvertintų, ar tie pinigai vis tik neišmetami į balą, gal jie geriau būtų panaudojami kitiems tikslams, saugotinoms rūšims (paukščių – BNS), o ne kompensuoti žalą dėl kormoranų, kurių skaičius nereguliuojamas, padaromos žalos“, – komiteto posėdžio išvakarėse BNS sakė jo pirmininkas Kęstutis Mažeika.
„Ūkiai gauna išmokas, bet sako, kad jos per mažos – neatperka šių paukščių daromos žalos“, – pridūrė jis.
Parlamentaras negalėjo pasakyti, kiek verslui išmokėta kompensacijų: „Kontrolė išsiaiškins.“
Be to, komitetas žada kreiptis į Vyriausybę, kad ji pateiktų vertinimą, kaip vykdomas 2013 metų aplinkos ministro įsakymas dėl kormoranų populiacijos sumažinimo iki 2 tūkst. perinčių porų 2018 metais.
„Kad įvertintų, kaip yra vykdomas ministro įsakymas. Ar tai yra teisėkūros proceso pažeidimas?“ – svarstė K. Mažeika, pasak kurio, dabar Lietuvoje gali būti priskaičiuojama apie 20 tūkst. kormoranų.
K. Mažeika sako, kad 2013 metų aplinkos ministro įsakymas pasirašytas gavus mokslininkų išvadas, kurios, anot jo, kainavo „nemažus pinigus“.
„Dabartiniai aplinkos ministro biurokratai neigia tą įsakymą ir sako, kad reikia papildomai tirti kormoranus ir stebėti juos. (...) Matyt, bandoma vėl įsisavinti turbūt pinigus jų stebėjimui. Mes manome, kad tai yra blogai“, – kalbėjo K. Mažeika.
Aplinkos ministerijai pavasarį pasiūlius kelerius metus stebėti kormoranų populiacijos dinamiką, o tik vėliau spręsti dėl jos optimalaus dydžio, komitetas siūlė imtis griežtesnių priemonių.
Gegužę jis pasiūlė arčiau Baltijos jūros jų populiaciją palaikyti, o kitur, arčiau kaip 5 kilometrus nuo žuvų tvenkinių naikinti kormoranus – dvejiems metams naikinti jų medžiojimo kvotas. Be to, siūlyta šaldyti šių paukščių kiaušinius ir taip reguliuoti jų populiaciją.
Tada Nacionalinės akvakultūros ir žuvų produktų gamintojų asociacijos vadovas Rolandas Morkūnas skaičiavo, kad Lietuvoje peri 8,5 tūkst. kormoranų porų, o su jaunikliais šių paukščių yra apie 18 tūkstančių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!