• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

PVM lengvatų uraganas Lietuvoje greitai virto štiliu

Antradienį Seimas sprendė dėl viso pluošto pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų. Parlamentarai siūlė mažinti PVM daugelyje sričių – nuo elektros ir dujų iki maisto, menstruacinių higienos priemonių ar elektroninių knygų. Dauguma projektų pakankamo palaikymo nesulaukė, tad bent jau artimiausiu metu PVM nemažės nei maistui, nei elektrai.

Antradienį Seimas sprendė dėl viso pluošto pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų. Parlamentarai siūlė mažinti PVM daugelyje sričių – nuo elektros ir dujų iki maisto, menstruacinių higienos priemonių ar elektroninių knygų. Dauguma projektų pakankamo palaikymo nesulaukė, tad bent jau artimiausiu metu PVM nemažės nei maistui, nei elektrai.

REKLAMA

Seimas antradienį ėmėsi net 10 įstatymų projektų, kuriais parlamentarai siūlė mažinti ar išvis naikinti PVM kai kuriems produktams. Ketvirtadienį į Seimo posėdžių salę turėtų grįžti ir Vyriausybės siūlymas mažinti PVM šildymui.

Siūlė imti pavyzdį iš Lenkijos

Regionų frakcijai priklausantys Seimo nariai Jonas Pinskus ir Andrius Palionis siūlė taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą maisto produktams.

Seimo salėje pristatydamas projektą J. Pinskus tvirtino, kad „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje maisto kainos, palyginus su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, augo gerokai sparčiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Įstatymo projektą parengėme atsižvelgdami į dabartinę padėtį. Tuo siekiame ženkliai sumažinti produktų kainas. <...> Labai daug žmonių manęs klausia, ypač regionuose, „gerbiamieji, darykite kažką, kodėl mes turime važiuoti į Lenkiją, pirkti žymiau pigiau maisto produktus“, – teigė Regionų frakcijos atstovas.

REKLAMA

J. Pinskus siūlė pažvelgti į Lenkiją, kur maisto produktams nuo vasario 1 d. taikomas nulinis PVM tarifas.

„Mūsų žmonės išveš mūsų galimai gaunamą PVM į Lenkiją ir bus nemažos netektys. Todėl labai prašau atsakingai, ypač valdančiuosius, pasižiūrėti į šį klausimą ir pritarti“, – kreipėsi J. Pinskus.

„Tikrai palaikykime įstatymo projektą, kurio laukia visi žmonės Lietuvos, nes valgyti reikia visiems – ir jaunam, ir senam. Antras momentas, tikrai reikia sugrąžinti pirkėjus arčiau savo namų, neskatinti maisto prekių turizmo iš Lietuvos, nes mes tą darome laikydamiesi tokio PVM tarifo“, – už projektą pasisakė kita Regionų frakcijos narė Rita Tamašunienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Šį siūlymą vertinu atsargiai. Ne dėl to, kad tai yra blogas sprendimas. Anaiptol. Daugelis Europos Sąjungos šalių taiko tokią lengvatą. Vis tik šiandien turėtume apsispręsti, nes toks siūlymas, priklausomai nuo to, kokiems produktams būtų taikytas, kainuoti apie 400 mln. eurų“, – prieš pasisakė konservatorius Mykolas Majauskas.

Jis siūlė galvoti apie darbo santykių mokesčių mažinimą, ar tai būtų gyventojų pajamų mokesčio mažinimas, ar neapmokestinamų pajamų dydžio didinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už šį projektą po pateikimo balsavo 55 Seimo nariai, prieš – 21, susilaikė 38 parlamentarai. Jis buvo grąžintas tobulinti.

Siūlė sumažinti PVM, malkoms, elektrai ir dujoms

J. Pinskus ir A. Palionis taip pat įregistravo projektą, kuriuo siūlomas lengvatinis 5 proc. PVM tarifas malkoms ir medienos produktams, skirtiems kūrenimui, taip pat tiekiamai elektros energijai ir gamtinėms dujoms.

REKLAMA

Šiuo metu malkoms ir kūrenimui skirtiems medienos produktams taikomas 9 proc. PVM tarifas, o tiekiamai elektros energijai ir gamtinėms dujoms taikomas 21 proc. tarifas.

„Tai sumažintų gyventojams tenkančią naštą, sumažintų šildymo kainos kompensacijos galimybe besinaudojančių asmenų skaičių ir taip ir administracinę naštą“, – aiškino J. Pinskus.

Už šį projektą po pateikimo balsavo 56 Seimo nariai, prieš – 32, susilaikė 27 parlamentarai. Šis projektas taip pat grąžintas tobulinti.

REKLAMA

Valstiečiai siūlė mažinti PVM elektrai ir dujoms, kurios skiriamoms šildymui

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai siūlė taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą buitiniams energijos vartotojams tiekiamai elektros energijai, tiekiamoms malkoms ir medienos produktams, skirtiems kūrenimui.

Valstietės Guoda Burokienė ir Aušrinė Norkienė taip par registravo siūlymą 9 proc. lengvatinį PVM tarifą taikyti buitiniams energijos vartotojams tiekiamoms gamtinėms dujoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M. Majauskas suskaičiavo, kad biudžeto netektys sumažinus šių produktų PVM nuo 21 iki 5 proc. siektų daugiau kaip 100 mln. eurų.

„Netektys dėl PVM tarifo mažinimo elektrai siektų 55 mln. eurų, gamtinėms dujoms – 44 mln. eurų, malkoms, medienai – 1,3 mln. eurų“, – Seimo posėdyje teigė jis. 

Abu projektus Seimas po pateikimo atmetė, tačiau grąžino iniciatoriams tobulinti.

Gražulis siūlė daug kam taikyti nulinį tarifą

Savų idėjų dėl PVM tarifo mažinimo turėjo ir parlamentaras Petras Gražulis. Jis siūlė nulinį tarifą taikyti visiems maisto produktams, išskyrus alkoholį ir tabaką, trąšoms, visoms kuro, skirto gyvenamųjų patalpų šildymui, rūšims ir centriniam šildymui.

REKLAMA

„Kainos kyla 2-3 kartus, tai ir PVM nuo tos sumos surenkamas taip pat tris kartus didesnis. Tai akivaizdus žmonių apiplėšinėjimas, ypač tų, kurie gauna mažas pajamas“, – sakė P. Gražulis.

Kitaip nei kitus projektus, šią P. Gražulio iniciatyvą parlamentarai galutinai atmetė, be galimybės tobulinti.

Tobulinti parlamentarai grąžino ir socialdemokrato Kęstučio Vilkausko pataisas, kuriomis siūlomas nulinis PVM tarifas šilumos energijai, tiekiamai gyvenamosioms patalpoms šildyti (įskaitant šilumos energiją, perduodamą per karšto vandens tiekimo sistemą), į gyvenamąsias patalpas tiekiamam karštam vandeniui arba šaltam vandeniui karštam vandeniui paruošti ir šilumos energijai, sunaudotai šiam vandeniui pašildyti.

REKLAMA

Galutinio atmetimo nesulaukė ir tobulinti grąžintas ir valstiečio Gintauto Kindurio projektas, kuriuo 5 proc. PVM tarifas būtų taikomas gamtinėms dujoms, įskaitant suskystintas dujas balionuose, bei elektrai, kurią tiekia nepriklausomi energijos tiekėjai.

Pritarė, kad PAVM mažėtų higienos priemonėms, elektroninėms knygoms

Visgi ne visus projektus parlamentarai atmetė. Rytinio posėdžio metu po pateikimo Seimas pritarė socialdemokratės Dovilės Šakalienės idėjai taikyti sumažintą 5 proc. PVM tarifą menstruacinėms higienos priemonėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ši iniciatyva buvo pateikta jau prieš nemažai laiko, bet džiaugiuosi, kad pagaliau ją čia svarstome“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo parlamentarė.

Pasak jos, šiuo projektu siūloma spręsti menstruacijų skurdo problemą.

„Menstruacinės higienos priemonė yra būtinybė, tačiau joms taikomas PVM, tarsi jos būtų prabangos prekė.

Tai yra vienas iš dalykų, kur nekalbame apie labai dideles biudžeto išlaidas bet tai iš esmės dar vienas dalykas, kur kalbame apie tai, ar moterų būtinieji poreikiai yra vertinami kaip prabanga, ar visgi kaip žmogaus orumą užtikrinanti būtinoji priemonė“, – sakė D. Šakalienė.

REKLAMA

Dovilė Šakalienė (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)

Pasak jos, panašius sprendimus yra priėmusi Jungtinė Karalystė, Kanada, Australija.

„Tai yra šalys, kurių nepavadinsime neišsivysčiusiomis“, – sakė D. Šakalienė.

Kelią toliau skinasi ir Laisvės partijos atstovės Monikos Ošmianskienės pristatyta idėja mažesnį 9 proc. PVM tarifą taikyti elektroninėms ir audio knygoms bei vadovėliams.

REKLAMA

„Tai būtų teisinga leidėjo atžvilgiu, tai skatintų daugiau vartoti elektroniniu būdu teikiamas knygas, kurios prisidėtų prie aplinkos tausojimo, žmonių skaitmeninių įgūdžių lavinimo, didesnio informacijos prieinamumo“, – sakė ji. 

Dabar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas tik popierinėms knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, o 5 proc. – ir popieriniams, ir elektroninės formos periodiniams leidiniams.     

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarai pritarė ir Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Andriaus Bagdono parengtam projektui padidinti ribą, kurią viršijus tampama pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju, iki 55 tūkst. eurų. Šiuo metu PVM nemoka tie gyventojai ir ūkio subjektai, kurių pajamos per metus sudaro iki 45 tūkst. eurų.

Šimonytė ir Čmilytė-Nielsen idėjas vertino skeptiškai

„Iš tiesų, labai daug projektų. Apie tai kalbėjome su opozicijos atstovais seniūnų sueigoje, buvo toks prašymas, kad visi tie projektai būtų įtraukti. Šiandien jie ir atsirado darbotvarkėje“, – prieš Seimo posėdį aiškino parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė pripažino, kad dėl daugumos jų laikosi skeptiškos nuomonės, tačiau tarp dešimties projektų yra keletas, kuriuos V. Čmilytė-Nielsen laiko įdomiais.

Viktorija Čmilytė-Nielsen (Fotodiena/ Viltė Domkutė)

„Seimas veikiausiai po pateikimo pritars. Vyriausybė susirinks visus šitus pasiūlymus savo įvertinimui. Kaip aš ir sakiau, dabar Vyriausybė jokių skubotų sprendimų nei siūlys, nei darys, o kažkur balandžio mėnesį pateiks savo matymą, kokios priemonės galėtų mūsų matymu geriausiai amortizuoti finansinę naštą“, – prieš posėdį kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Daug entuziastingiau už mažesnius PVM tarifus pasisakė opozicija.

„Aš manau, kad daug kam reikėtų nustatyti PVM lengvatas, ypač kalbant apie energetinius resursus, kas susiję su šildymu. Kalbant apie maistą dar mažesnė tikimybė, kad bus palaikyta. Bet tas pagrindinis produktų krepšelis, matome, kas jau dabar yra su maisto kainomis ir kokia bus perspektyva.

REKLAMA

Atvirai deklaruojama, kad dėl energetinių resursų kyla maisto kainos ir kils, kyla ir kuro kainos, susidursime ir su kviečių problema, nes Ukraina viena didžiausių kviečių eksportuotojų, tai ir duonos kaina kils. Mes galime to nematyti ir tas pasakymas, kad šių metų biudžete mes daug skyrėme, kad kompensuotume, bet dabar nežmoniška infliacija suėdė tas pajamas“, – prieš Seimo posėdį kalbėjo opozicinės demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis.

Saulius Skvernelis (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)

Daugybę Seimo narių pasiūlymų jis pavadino pasiutpolke, tačiau pabrėžė, kad pasiutpolkė vyksta ir su kainomis, ir su žmonių pajamomis.

Išbraukė Vyriausybės siūlymą

Antradienį Seimas turėjo svarstyti ir Vyriausybės siūlymą dėl PVM lengvatos šildymui. Visgi jis buvo išimtas iš parlamento darbotvarkės.

„Mes jį svarstysime ketvirtadienį“, – tikino V. Čmilytė-Nielsen.

Kompensuoti PVM šildymui nuo šių metų sausio iki šildymo sezono pabaigos valdžia siūlo siekdama iš dalies sumažinti žmonių finansinę naštą dėl išaugusių sąskaitų.

Vilniaus šilumos tinklai (bendrovės nuotr.)

Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė sako, kad dėl PVM lengvatos biudžeto netektis sieks 23,3 mln. eurų. 

REKLAMA

Kai kurie parlamentarai priekaištauja, kad paramos gyventojai gali ir nepajusti, nes ji bus labai maža. Be to, pasak jų, ši priemonė būtų diskriminacinė, nes negaliotų besišildantiems elektra, dujomis arba malkomis. Seimas visus siūlymus dar vertins.  

Pataisos, be kita ko, sulaukė ir Seimo teisininkų kritikos. 

valdantieji vykdo lietuvos zmoniu genocido politika,lauk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų