15-mečio mama Jūratė (pavardė redakcijai žinoma) naujienų portalui tv3.lt pasakojo apie incidentą, kai bendraklasiai užpuolė jos sūnų. Šeštadienio vakarą namo grįžęs vaikinas buvo nusėtas sumušimais ties pilvu ir šonkauliais.
Kaip tvirtino konfliktą mačiusi moteris (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), bendraklasis, ėjęs iš paskos, norėjo jam ant nugaros užklijuoti lapelį su vyriškais lytiniais organais. Nepavykus to padaryti, vaikiną esą nugriovė.
„Paguldė ant žemės, pradėjo jį daužyti, spardyti, o kompanija, buvusi šalia, nieko nedarė, tik juokėsi“, – tvirtino įvykio liudininkė.
O štai smurtavusio jaunuolio močiutė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) tvirtino, kad susistumdymas buvo abipusis, tačiau už smūgius anūkas nuskriaustojo atsiprašė dar tą pačią dieną.
Svarsto keisti mokyklą
Smūgiavęs vaikinas, pasak įvykį mačiusios moters, nustojo muštis ir pabėgo tik pamatęs, kad yra fotografuojamas.
Kadangi su tokiomis situacijomis Jūratės sūnus susiduria ne pirmą kartą, ji ėmė mąstyti apie mokyklos keitimą, nes policija ir Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba esą reikiamų veiksmų nesiima.
Tiesa, paskutinį kartą moteris į institucijas kreipėsi, kai sūnui buvo sulaužyta ranka, trūkę raiščiai, o mokyklos auklėtoja skatino mamą niekur „nesiskųsti“.
„Skaudu, kad mums reikia išeiti iš mokyklos, o ne skriaudikams, taip jie lieka teisūs“, – kalbėjo mama.
Skriaudiko močiutė: „Iš klaidų mokomės“
Tuo tarpu skriaudiko močiutė į situaciją žiūri kiek paprasčiau. Jos manymu, svarbiausia, kad anūkas atsiprašė, o konfliktų tarp vaikų pasitaiko dažnai.
Tačiau pabrėžė, kad jos anūkas grįžo su visiškai suplėšytais marškinėliais.
„Čia buvo ne pirmas ir ne paskutinis kartas, juk jisai neužmušė nieko, taip išėjo ir nieko nepadarysi, iš klaidų mokomės“, – tvirtino vaikino močiutė.
Nusivylė institucijų darbu: baisu nukentėti
Jūratė kreipėsi į Plungės policijos pareigūnus, šie žadėjo perduoti atvejį Rietavo policijos pareigūnams, tačiau praėjus kelioms dienoms iš policijos naujienų nė kvapo.
Vis dėlto labiau berniuko mama nusivylė vaikų teisių gynėjų reakcija, mat šiems dar kilo klausimų, kodėl moteris kreipėsi į policiją.
Pasak Jūratės, tokie atvejai įklampina į bėdą patį nuskriaustąjį, nes paprastai tokios šeimos įtraukiamos į socialinės rizikos šeimų grupę. Jiems taip nutiko paskutinįkart, kai kreipėsi dėl sulūžusios rankos ir trūkusių raiščių.
„Tai tiesiog baimė yra kažką daryti, nes tada sako, kad blogai auklėju vaiką arba aiškina, kad negali padėti, nes vaikui nėra 16 metų“, – užsiminė 15-mečio mama.
Rietavo Policijos komisariato pareigūnų duomenimis, šeštadienį apie 20 val. buvo gautas pranešimas, kad Rietave nepilnametis (15 m.) sumušė kitą nepilnametį (15 m.). Įvykio aplinkybės vis dar tikslinamos.
VVTAĮT: mamai nėra ko nerimauti
Kaip naujienų portalui tv3.lt pakomentavo VVTAĮT Telšių apskrities skyriaus vedėja Rita Latakienė, vaiko teisių gynėjai nuvyko pas abi šeimas ir bendravo tiek su nukentėjusiu, tiek su smurtavusiu vaiku.
Šiuo metu vaikų teisių gynėjai vertina situaciją ir sprendimo, kokia pagalba bus teikiama, neturi.
„Jeigu pagalbos poreikis nebus nustatytas, su šeima atsisveikinsime“, – apie nukentėjusiojo šeimą kalbėjo ji.
Tačiau pažymėjo, jog mamai nerimauti dėl įtraukimo Į socialinės rizikos šeimų grupę nėra ko, mat ši panaikinta jau 6 metus.
„Šeimų neskirstome ir sąrašų nesudarinėjame. Kiekvienu atveju vertiname šeimos situaciją individualiai, žiūrime, kokios pagalbos ar pastiprinimo jai gali prireikti, nes su laikinais sunkumais susidurti gali kiekviena šeima, pavyzdžiui, išgyvenant skyrybas, susidūrus su finansiniais sunkumais ar mirus šeimos nariui“, – patikino R. Latakienė.
Atkreipė dėmesį į smurtavusiojo savijautą
Atsižvelgiant į šį atvejį VVTAĮT Telšių apskrities skyriaus vedėja atkreipė dėmesį, kad smurtas daro žalą ne tik nuskriaustajam, bet ir skriaudikui, nes toks pastarojo elgesys atsiranda ne be priežasties.
Jos teigimu, paprastai smurtavęs vaikas pats būna patyręs smurtą arba nepriežiūrą iš suaugusiųjų.
„Kai kalbame apie netinkamą vaikų elgesį, tame tarpe ir smurtą tarp jų, pirmiausia reikia klausti, ką smurtaujantis vaikas patyrė, kokį pavyzdį matė gyvenime, kokia pagalba buvo suteikta jam ir jo šeimai, kiek ta pagalba buvo efektyvi, ir ar užteko jėgų tą pagalbą priimti“, – ką vertina bendraudami su smurtavusiu vaiku, paaiškino R. Latakienė.
Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.
Tai, kad mušeika nebuvo išmestas ir auka turi keisti mokyklą, parodo visuomenės degradaciją.