Reaguodama į įvykį ministrė taip pat žada su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu aptarti tarnybų reagavimo algoritmus tais atvejais, kai susiduriama su agresyviais asmenimis.
„Turėsime artimiausiu metu aptarimą su sveikatos apsaugos ministru, mūsų institucijos turėtų aptarti klausimus, kas susiję su psichikos sveikatos problemomis ir iš to išeinančiomis situacijomis, kai kyla pavojus ir medikų sveikatai, apskritai, dėl tų pačių reagavimo algoritmų“, – BNS sakė ministrė.
Kaip skelbė policija, į Vilniaus rajoną, Baraškų kaimą, antradienį po vidurdienio medikai vyko gavę iškvietimą, jog moteriai sutriko sveikata. Apie 50-ies metų moteris buvo agresyvi, kastuvu apdaužė medikų automobilį bei peiliu puolė medikus ir vėliau atvykusius policininkus, juos sužalojo.
Reaguodama į įvykį, kai policijos pareigūnai nušovė juos ir medikus puolusią moterį, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė žada su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu aptarti tarnybų reagavimo algoritmus tais atvejais, kai susiduriama su agresyviais asmenimis.
„Turėsime artimiausiu metu aptarimą su sveikatos apsaugos ministru, mūsų institucijos turėtų aptarti klausimus, kas susiję su psichikos sveikatos problemomis ir iš to išeinančiomis situacijomis, kai kyla pavojus ir medikų sveikatai, apskritai, dėl tų pačių reagavimo algoritmų“, – BNS sakė ministrė.
Buvo ne vienas iškvietimas
Aiškėja, kad nušauta moteris sirgo šizofrenija, kartais būdavo ligos paūmėjimų, bet šiaip buvo dirbanti. Apie pablogėjusią mamos būklę būdamas darbe pranešė moters sūnus, tuo metu moteris buvo namie.
Bendrasis pagalbos centras nurodė, kad moters sūnus paskambino pagalbai vidurdienį, tai yra 12.13 valandą. Medikai pirmieji atvyko į pagalbą, bet buvo užpulti kastuvu ir peiliu, pacientė kastuvu apdaužė medikų automobilį. Policijos pareigūnai atvyko apytiksliai 14.47 valandą – apie tai galima spręsti iš to, kad tuo metu pagalbos numeriu skambino pacientė ir aiškino, kad pas ją veržiasi „netikra policija“.
Pranešimų eiga yra tokia:
12.13 val. Bendruoju pagalbos centro numeriu paskambino vyras, kuris teigė, kad jo mamai diagnozuota šizofrenija ir jai prasidėjo ligos paūmėjimas. Vyras prašė ne tik greitosios medicinos pagalbos, bet ir policijos, nes paprastai greitoji be policijos ten nevyksta.
„Jis pats pasakė, kad mamai tokie paūmėjimai ne pirmą kartą, kad ji gydyta ligoninėje ir visur. Bet šiaip jinai dirbanti moteris ir jam skambino bei pranešė iš motinos darbovietės, kad jinai pradėjo elgtis agresyviai, kad ligos paūmėjimas. Bet tuo metu, kai jis skambino, jis pats buvo savo darbe, o motina buvo namuose, jis nebuvo šalia motinos. Informacija perduota ir policijai, ir greitajai medicinos pagalbai“, – portalui tv3.lt pasakojo Bendrojo pagalbos centro atstovė Vilma Juozevičiūė.
14.16 val. Bendrajam pagalbos centrui skambino iš Greitosios medicinos pagalbos dispečerinės ir pranešė, kad pacientė puola brigadą ir kad įvykio vietoje reikalinga policija.
14.17 val. pagalbos numeriu skambino į įvykio vietą atvykusi Greitosios medicinos pagalbos brigada ir nurodė, kad pacientė juos vaikosi su peiliu ir vis agresyvėja.
14.20 val. į Bendrąjį pagalbos centą vėl skambino iš Greitosios medicinos pagalbos dispečerinės bei pranešė, kad pacientė su kastuvu sudaužė automobilį.
„Prašė paskubinti policiją, kad atvyktų į įvykio vietą“, – sakė V. Juozevičiūtė.
14.40 val. paskambino Greitosios medicinos pagalbos brigada, kuri buvo įvykio vietoje, ir pranešė, kad vis dar laukia policijos.
14.47 val. pagalbos numeriu paskambino pati pacientė ir prašė atsiųsti policiją, nes pas ją į namus neva laužiasi netikra policija ir bando ją nužudyti.
„Galima spėti, kad jau buvo atvykusi policija, bet tiesiog pacientei atrodė, kad pas ją laužiasi netikri policininkai“, – kalbėjo Bendrojo pagalbos centro atstovė.
14.47 val. buvo patikslinantis skambutis dėl to, kiek Greitosios medicinos pagalbos brigadų reikia įvykio vietoje. Iš viso įvykio vietoje buvo 2 medikų brigados.
Moteris kastuvu apdaužė medikų automobilį
Į įvykio vietą iškviestus policijos pareigūnus, kaip ir medikus, moteris pasitiko aršiai.
Vilniaus apskrities policijos atstovė nurodė, kad 1972-aisiais gimusi moteris buvo agresyvi, kastuvu apdaužė medikų automobilį.
„Paskui ji užsibarikadavo namuose, ten pasiėmė peilį ir su puolė greitosios pagalbos medikus ir policininką“, – BNS nurodė ji.
Pasak policijos atstovės, pareigūnai panaudojo ašarines dujas, taip pat elektrošoko prietaisą „Taser“, tačiau galiausiai jiems teko panaudoti tarnybinį ginklą. Elektrošokas buvo panaudotas keturis kartus, tačiau tai nesustabdė agresyvios moters.
„Buvo keli šūviai – į koją, ranką ir kitas lemiamas“, – sakė J. Samorokovskaja. Pirminiais duomenimis, iš viso buvo iššauti penki šūviai.
BNS duomenimis, moteris peiliu į koją sužeidė ne tą pareigūną, kuris į ją šaudė.
Po pranešimo apie agresyvią moterį į įvykio vietą buvo sutelktos gausesnės nei per įprastinį įvykį policijos pajėgos.
Kas išprovokavo moters elgesį kol kas nėra žinoma, įvykis tiriamas.
Tirs, ar policininkas teisėtai panaudojo ginklą
Dėl įvykio Vilniaus rajone pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nužudymo ir galimo piktnaudžiavimo.
Taip pat dėl įvykio bus pradėtas tarnybinis patikrinimas, BNS informavo Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja.
„Bus tiriama, ar teisėtai buvo panaudotas tarnybinis ginklas“, – antradienio vakarą sakė policijos atstovė.
Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis BNS sakė, kad policijai panaudojus tarnybinį ginklą, dėl šio veiksmo teisėtumo visuomet atliekamas tyrimas.
Ramūnas Matonis: moterį nušovę pareigūnai buvo priversti panaudoti ginklą
Medikus ir pareigūnus puolusią moterį antradienį nušovę policininkai, pirminiais duomenimis, buvo priversti panaudoti ginklą, nes kilus grėsmei kitos priemonės nepasiteisino, sako Policijos atstovas Ramūnas Matonis.
R. Matonis pabrėžė, kad pagal Policijos įstatymą, ginklo panaudojimas yra kraštutinė priemonė ir gali būti naudojamas tik kai kyla reali grėsmė pareigūno, aplinkinių sveikatai ar gyvybei, o kitos priemonės nepadeda.
„Iš pirminių duomenų tą ir matome, kad buvo kilusi grėsmė tiek pačiam pareigūnui, tiek kitiems, ir kad buvo tikrai bandoma naudoti ir kitas priemones – tiek dujas, tiek elektrošoką. Tačiau atsižvelgiant į moters galbūt ir sveikatos būklę, tos kitos priemonės nesuveikė, dėl to pareigūnas buvo priverstas panaudoti šaunamąjį ginklą“, – LRT radijui trečiadienį sakė R. Matonis.
Anot jo, įvykio metu moteris kastuvu sužeidė mediką, peiliu – pareigūną.
„Įvykio metu nukentėjo vienas medikas, kuris šiuo metu gydomas ambulatoriškai, taip pat vienas pareigūnas, kuris į koją buvo sužalotas peiliu, jis taip pat gydomas ambulatoriškai“, – sakė R. Matonis.
Jis taip pat teigė, kad tarnybinis ginklas prieš žmones panaudojamas itin retai, dažniausiai jo prireikia sulaikant automobiliu nuo pareigūnų sprunkančius bėglius, taip pat – prieš agresyvius gyvūnus.
Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas Sakalauskas taip pat teigė, kad vertinant pirminę informaciją, minėti pareigūnų veiksmai buvo būtini.
„Bus atliekamas tyrimas, bet pagal tai, ką aš girdžiu, jį reikėjo panaudoti“, – sakė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!