Apie tai, kada gyvensime sočiau, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė ir Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
Statistika rodo, kad kas penktas žmogus Lietuvoje yra ties skurdo riba. Kurios socialinės grupės yra pažeidžiamiausios?
I. Ruginienė: Pažeidžiamiausios grupės, aišku, vieniši tėvai, žmonės su negalia, mūsų senjorai. Bet kas skaudina labiausiai, tai yra skurdas tarp dirbančiųjų. Kai žmogus dirba sunkiai ir daug, negailėdamas jėgų, ir negali išgyventi už savo atlyginimą, yra tas faktorius, kai man atrodo, tam tikroms grupėms, mes, kaip valstybė, galime padėti <...>, tai dirbantieji dažniausiai jaučia nusivylimą, nes jie dirba ir norėtų oriai gyventi ir išgyventi, bet šiai dienai ne kiekvienas sau gali leisti tokią prabangą.
Kodėl ta situacija, kai dalis žmonių Lietuvoje taip sunkiai išgyvena ir prašo pagalbos, vis dar egzistuoja?
A. Romanovskis: Tai yra susiję su bendra ekonomine situaciją. Mes išgyvenom pandemiją, kur, santykinai, mes neblogai iš jos išėjome, kai kitos šalys dar iki šiol neatsigauna. Jeigu mes kalbame apie pajamas ir norime pasitikėti statistika, tai todėl, kad lietuvio realiosios pajamos yra šiek tiek didesnės nei buvo prieš pandemiją, kitose Europos šalyse dėl infliacijos jos dar neatsistatė. <...>
Kitas faktorius – mes gyvename tokioj vietoj, kokioj gyvename. Ir ypatingai geopolitika pas mus daug ką lemia. Mūsų geopolitika lemia tai, kad mes turime agresyvų kaimyną ir kai staiga prasidėjo pilno masto Rusijos invazija į Ukrainą, prisiminkite kas atsitiko. Staiga vienos žaliavos dingo, kurios buvo pakankamai pigios, sektoriai pajautė, smogė energetinė krizė ir mes ilgą laiką prieš tai, kol neturėjom dujų terminalo, mokėjom bene daugiausiai už dujas, nes Rusija šantažavo.
Tas pats atsitiko ir dabar. <...> Gali būti visą laiką du požiūriai. Vienas – dėl visko kalti verslininkai kraugeriai, dėl kurių žmonės badauja, bet kitas požiūris, kad kaip tik, jeigu yra bendras kalbėjimas tarp verslo ir darbuotojų, mes galime gyventi geriau.
Minimalios mėnesinės algos klausimas šiomis dienomis yra itin aktualus. Ar tai padėtų sumažinti skurdo riziką?
I Rauginienė: Mes su minimalios algos didinimu esame visiškai apgauti, kaip darbuotojai, ir kiekvienas metais, metai iš metų, iš mūsų pavogia dalį pinigų, kurie mums priklauso, pagal mūsų susitarimus, kiek minimali alga turi augti. Ir tas susitarimas atėjo ne šiaip sau. <...> Aš net neabejoju, kad kitais metais bus vėl bandymai sustabdyti minimalaus atlyginimo didėjimą. Tai apie kokį solidarumą, bandymą geriau gyventi mes galime kalbėti. Man tokie dalykai yra nesuprantami.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio viršuje.