„Šis apdovanojimas – dėkingumo ir solidarumo su „Memorial International“ ženklas. Džiaugiamės, kad organizacijos veikla kartu su Baltarusijos žmogaus teisių aktyvistu Alesiu Bialiackiu ir Ukrainos Pilietinių laisvių centru buvo įvertinta vienu iš reikšmingiausių apdovanojimų – Nobelio taikos premija 2022 metais“, – sakė G. Nausėda.
J. Raczynskis – Rusijos tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Memorial“ valdybos pirmininkas, aktyvus šios organizacijos ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro bendradarbiavimo puoselėtojas.
Šalies vadovas pabrėžė, kad per pastaruosius dešimtmečius Lietuva ne tik stebėjo, bet ir aktyviai kėlė į viešumą bei dėjo visas pastangas Jungtinėse Tautose ir kitose tarptautinėse bei regioninėse organizacijose, kad pasaulis išgirstų apie Rusijos režimo vykdomus žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus, represijas, propagandos, represinių įstatymų ir smurto kampanijas prieš demokratinę opoziciją, pilietinę visuomenę, žmogaus teisių gynėjus ir nepriklausomus žurnalistus.
Anot jo, Lietuva „Memorial“ organizacijoms ir jų bendradarbiams dėkinga ne tik už bendradarbiavimą tiriant stalininio režimo represijas Lietuvoje ir prieš Lietuvos piliečius, bet ir už Lietuvos gyventojų įkalinimo ir trėmimo aukų atminimo puoselėjimą, jų įamžinimo ir pagerbimo vietų Rusijoje saugojimą, nors daugeliu atvejų tai kelia pavojų „Memorial“ savanoriams.
Žmogaus teisių organizacija „Memorial“ įsteigta 1987 metas. Tarp steigėjų buvo ir Nobelio taikos premijos laureatas Andrejus Sacharovas bei žmogaus teisių gynėja Svetlana Ganušinka.
Po Sovietų sąjungos griūties „Memorial“ tapo didžiausia žmogaus teisių organizacija Rusijoje, ne tik tyrusia sovietų nusikaltimus, bet ir fiksavusia Rusijos žmogaus teisių pažeidimus.
2021 metų pabaigoje, keli mėnesiai iki Rusijos vadovui Vladimirui Putinui pasiunčiant karius į Ukrainą, Rusijos pareigūnai išformavo „Memorial“, apkaltinę ją teisės aktų pažeidimais.