Lietuva taikosi į Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos piniginę. 200 milijonų eurų – tiek Lietuva reikalaus iš Baltarusijos režimo už tūkstančių nelegalių migrantų stumdymą į Lietuvos teritoriją. Nuo 2021-ųjų, kai prasidėjo Lukašenkos suorganizuota migrantų krizė, mūsų pasieniečiai neįleido beveik 24 tūkstančių nelegalių migrantų – daugiausiai iš Irako, Afganistano ir kitų Azijos ir Afrikos šalių.
Tai buvo Lukašenkos kerštas už sankcijas Baltarusijai ir Lietuvos poziciją nepripažinti jo prezidentu po suklastotų 2020 metų rinkimų.
A. Lukašenka paskelbė bevizį režimą Azijos ir Afrikos valstybėms, o į Minską ėmė skraidyti vis daugiau lėktuvų iš, pavyzdžiui, Irako ar Afganistano. Atvykėlius baltarusių pareigūnai veždavo prie Lietuvos sienos ir rodydavo bei padėdavo ją nelegaliai pereiti, o paskui filmuodavo, kaip neva žiaurieji Lietuvos pasieniečiai neįleisdavo vargšų Azijos ir Afrikos šalių piliečių.
Baltarusija net ir pralaimėjimą sugebės pateikti kaip laimėjimą?
Tai ar išsigando Lukašenka, kad Lietuva nori iš jo 200 milijonų eurų? Viešai baltarusių režimo lyderis apie tai nepasisakė, bet valstybinė-propagandinė Baltarusijos televizija jau spėjo įvertinti lietuvių ambiciją:
„Tuskui reikia patarti imti pavyzdį iš Nausėdos – kaip reikiant kirsti Vokietijai ir paduoti ją į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, kaip tai padarė Lietuva Baltarusijos atžvilgiu.“
Baltarusijos televizijos žiūrovai vėl išgirsta vyniojamą melo kamuolį, kad 150 milijonų eurų kainavusią tvorą Lietuva pasistatė šiaip sau, į pokalbius su baltarusiais nėjo, ir išvis Tarptautinis Teisingumo Teismas dabar negali dirbti dėl Donaldo Trumpo sankcijų, iš jo tuoj pasitrauks Vengrija, taigi apskritai šis teismas Lietuvai nespės nieko priteisti, nes žlugs.
„Aš manau, net ir pralaimėjimą jie sugebės pateikti kaip laimėjimą – tai ir yra sovietinės, dabar ten ištobulintos propagandos menas“, – sakė europarlamentaras, teisininkas Dainius Žalimas.
Vis dėlto Europoje biurokratija veikia lėtai, tad teismo sprendimas užruks.
„Čia mažiausiai 3-5 metų reikės. Tai čia nusiteikime, kad nieko nebus iš karto“, – teigė europarlamentaras.
Pinigų Lietuva galėtų ir nesulaukti
O jeigu teismas ir priteis Lietuvai 200 milijonų eurų, vargu, ar jie įkris į Lietuvos biudžetą.
„To teismo sprendimo vykdymas remiasi gera valia. Prievartos mechanizmo, kaip tokio, deja, nėra“, – sakė D. Žalimas.
„Sunku turbūt įsivaizduoti, kada čia galėtume atgauti tas sumas, bet čia ne vien apie sumas. Turbūt ir apie tai, kad mes turime kažkokius įrodymus, kad tai, kas yra vykdoma Baltarusijos saugumo struktūrų ir Baltarusijos diktatoriaus prieš Lietuvą, yra aiški žala Lietuvai, aiški žala Europos Sąjungai“, – kalbėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.
Kadangi migrantus baltarusiai siuntė ir į Latviją, ir į Lenkiją, kaimyninės valstybės svarsto jungtis prie ieškinio. Taigi ir ieškinio suma padidėtų. Bet teismai neapsaugos Lietuvos sienos, kurios apsaugą reikia didinti.
Tačiau baltarusiai ir teismų klausimu lenkia lietuvius. Štai Baltarusijos trąšų gamintoja „Belaruskalij“ padavė Lietuvą į Tarptautinį Arbitražo Teismą ir iš mūsų valstybės reikalauja 12 milijardų eurų dėl to, kad įvedusi sankcijas Lietuva sustabdė baltarusiškų trąšų tranzitą.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































