Matėme, kad Tauragę užklupo vėtra, lietus lijo, kai kur žmonės net iki kelių braidžiojo, kruša krito. Ar čia vienkartinis toks dalykas, ar šiomis dienomis gali tai pasitaikyti ir kažkur kitur?
Na, kadangi gegužės mėnesio paskutinį dešimtadienį nusistovėjo tokie vasariški orai, tai ir visi reiškiniai, kurie būdingi vasarai, dabar jau yra sutinkami ir šią, ir praeitą savaitę. Ir liūtys, ir kruša yra tikri vasariški reiškiniai, kadangi formuojasi labai stori kamuoliniai debesys su žaibais, su perkūnija, su ledėkais.
Liūtys būna tikrai lokalios, bet labai stiprios, čia ne tik Tauragėje, bet ir kitose Lietuvos vietovėse. Ne visas tas liūtis meteorologijos stotys užfiksuoja, kadangi jų plotai būna labai nedideli, kartais intensyviausias lietus apima tik kokius 10–20 kvadratinių kilometrų. Jei kliuvo kokiam miesto kvartalui, tai, žinoma, gresia gatvių užtvindymu.
Bet ar dabar gali pasikartoti tokios liūtys?
Gali pasikartoti, kadangi jau dabar vasariški orai trunka netgi iki spalio mėnesio, kaip pernai, pavyzdžiui, buvo. Taip kad ir visi vasariški reiškiniai, dar galiu pridėti škvalą, viesulus, jie bus būdingi ateinančius 3–4 mėnesius mažiausiai.
Dabar labai daug kas džiaugiasi atėjusia šiluma. Ar jau galima manyti, kad čia prasidėjo vasara ir taip jau bus, ar čia tik laikina?
Reikia pasakyti, kad šiemet vasara prasidėjo 10–12 dienų anksčiau, nes meteorologinė vasara yra tada, kai vidutinė paros temperatūra pakyla virš 15 laipsnių šilumos, tai dabar galima teigti, jog nuo maždaug gegužės 19–20 dienos yra prasidėjusi vasara, tai gana ankstyvas terminas.
Na, o vasara niekada nuo pat pradžios iki galo nebūna šilta ir vienoda. Visą laiką būna atvėsimų, ir lietingų, ir sausringų periodų. Tai dabar tas karščiausias šitos vasaros pradžios laikmetis, atrodo, baigiasi. Šiek tiek atvės nuo pirmadienio, temperatūra jau nukris.
O kiek temperatūra nukris? Ar galima manyti, kad visoje Lietuvoje bus panašiai, ar pajūryje bus vienaip, Vilniuje kitaip?
Jei dabar maksimali temperatūra pakildavo iki 27–29 laipsnių, tai jau nuo pirmadienio temperatūra pažemės. Tiesa, reikia pasakyti, kad sekmadienis taip pat numatomas lietingas, pas mus atkeliauja pietinis ciklonas, reiškia, irgi bus liūčių, intensyvaus lietaus, kai kur ir su žaibais.
Bet negalime sakyti, kad čia bus atšalimas, tai bus toks švelnus atvėsimas. Dienos temperatūra nuo birželio 3–4 dienos visoje Lietuvoje turėtų siekti 18–24 laipsnių šilumos diapozone, nes įsivyraus vakarų pernaša. Tai reiškia, kad ypač pajūris pajus vėsinantį Baltijos jūros poveikį ir ta temperatūra bus žemesnė, 18–19 laipsnių šilumos, pietinėje dalyje pakils iki 20–25 laipsnių šilumos. Tai tokia gaivesnė bus pirmoji ir netgi antroji birželio savaitė.
Galima daryti prielaidas, kas ši vasara bus rekordiškai karšta
O kokie bus orai Europoje, nes žmonės jau pradėjo atostogauti, važinėti? Šiomis dienomis netgi sakoma, kad Lietuvoje yra šilčiau nei Turkijoje ar Italijoje, tai kaip ten bus artimiausiu metu?
Visiškai teisingai, nes pastarąją savaitę Europą kontroliavo Atlanto ciklonai ir galima sakyti, kad jie ten suformavo vėsaus oro bangą. Ten temperatūra tikrai nesiekdavo net ir 30 laipsnių šilumos, kaip Lietuvoje.
Na, o tų ciklonų pietrytiniu pakraščiu į Lietuvą kaip tik plūdo karštis, šį kartą ne iš Šiaurės Afrikos, bet nuo Kaspijos jūros, nuo Pavolgio regiono ir juos lėmė jau rytų Europoje esantis anticiklonas. Tai ši cirkuliacijos forma ir modelis keičiasi, nuo pirmadienio įsivyrauja vakarų pernaša. Taigi atšils Vakarų Europoje, o pas mus truputį atvės.
Girdime tokius pamąstymus, kad neva ši vasara jau bus karščiausia, rekordiškai karšta, ar galime daryti tokias prielaidas?
Yra pagrindo taip sakyti, kadangi dabar kiekvieni metai atneša naujų karščio rekordų, o dar šių metų pirmąjį pusmetį tęsiasi El Nino reiškinys, su kuriuo susijęs labai ryškus vandeninio paviršiaus temperatūros pakilimas, čia netgi ne tik Ramiajame vandenyne, bet ir Atlante fiksuojama labai aukšta vandens temperatūra. Tai irgi skatina tokių karščio bangų formavimasi.
Ir turint omenyje, kad apskritai ši atšilimo tendencija apima ne tik mūsų šiaurines platumas, bet ir tropinius regionus, tai iš Šiaurės Afrikos, iš kurios dažniausiai atkeliauja tropinės oro masės, ir lemia karščio bangas, jos irgi yra karštesnės. Taip kad du tokie faktoriai, jie leidžia manyti, kad jei vasara ir nebus rekordinė, tai bus panaši į praėjusią vasarą, reiškia, temperatūra bus labai aukšta.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše, interviu pradžioje.