• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara – atostogų ir pramogų metas bei tobulas laikotarpis apsilankyti užsienio šalyje. Deja, tačiau kartais išsvajotos atostogos svetur apkarsta dėl užsienyje turistų laukiančių apgavikų, kurie įvairiais būdais mėgina apgauti atvykusius keliautojus. Ekspertai dalinasi, kad kartais patirti nuostoliai gali siekti ir kelis tūkstančius eurų.

Vasara – atostogų ir pramogų metas bei tobulas laikotarpis apsilankyti užsienio šalyje. Deja, tačiau kartais išsvajotos atostogos svetur apkarsta dėl užsienyje turistų laukiančių apgavikų, kurie įvairiais būdais mėgina apgauti atvykusius keliautojus. Ekspertai dalinasi, kad kartais patirti nuostoliai gali siekti ir kelis tūkstančius eurų.

REKLAMA

UAB „Baltic tours“ priklausančios skrydžių paieškos platformos skrendu.lt atstovė Rasa Levickaitė pasakoja, kad viena populiariausių piniginių apgaulių, su kuriomis susiduria lietuviai turistai – valiutos keitimo komisinis mokestis, kuris ypač nepalankus būna oro uostuose. 

„Kai kuriose pasaulio valstybėse pasitaiko netikrų bankomatų, kai žmonės įdeda savo banko korteles ir jų neatgauna arba būna nurašomi pinigai“, – sako R. Levickaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Rasa Levickaitė (nuotr. asm. archyvo)

Jai antrina ir Lietuvos kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė, kuri teigia, kad ne kartą teko girdėti apie atvejus, kai vietiniai pasisiūlo pakeisti valiutą „labai geru“ kursu ir taip apmauna turistus. 

REKLAMA

Todėl „Tez tour“ atstovė pataria geriau valiutą išsikeisti Lietuvoje arba oficialiuose valiutos keitimo punktuose. Keliaujant su kelionių organizatoriumi, palankiausios valiutos keitimo kurso vietos galima pasiteirauti ir lydinčio gido.

Esant galimybei, rekomenduojama prioritetą teikti atsiskaitymams banko kortele, tačiau atidiems reikėtų išlikti ir tokiu atveju, ypač lankantis restoranuose ar kavinėse.

 Kadangi kai kurie pasukčiauti mėgstantys padavėjai gali suvesti didesnę sumą nei priklauso į banko kortelių skaitytuvus.

REKLAMA
REKLAMA

„Niekada neduokite savo banko kortelės padavėjui į rankas, atsiskaitydami turėkite ją patys savo rankose ir atidžiai žiūrėkite, kokia suma įvesta į skaitytuvą“, – įspėja R. Levickaitė. 

Apgaudinėja dėl nuomos

AB „Lietuvos draudimo“ komunikacijos vadovo Sauliaus Abraškevičiaus teigimu, turizmo ir kelionių paslaugų pardavimams persikėlus į interneto erdvę auga ir interneto sukčiavimo apimtys. 

Todėl atidiems reikia būti tiek perkant bilietus, tiek įsigyjant paslaugas, tiek ieškant vietos, kur apsistoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei niekada negirdėta interneto svetainė siūlo tą pačią paslaugą su didele nuolaida arba už daug mažesnę kainą, verta suklusti – tai gali būti sukčių būdas pritraukti jūsų dėmesį, tokius pasiūlymus ignoruokite, nes, kaip žinia, nemokamų pietų nebūna“, – sako S. Abraškevičius.

R. Levickaitė priduria, kad dažnai, nuomojantis būstą turistai prašomi susimokėti už išnaudotą vandenį, elektrą, oro kondicionieriaus vartojimą, nors viešbučių arba būstų aprašymuose būna nurodyta, kad šios paslaugos įeina į nuomos kainą.

REKLAMA

Pasitaiko ir atvejų, kai nuomojamo būsto ar viešbučio nuotraukose būna nurodyti geresni kambariai nei jie iš tikrųjų yra. Kiti nurodo atstumą iki jūros, o ne iki artimiausio paplūdimio, kuris gali būti ir už kelių kilometrų. 

O kai kurie apgavikai, pasinaudodami populiariomis būstų nuomų platformomis, apskritai nesuteikia apgyvendinimo, o pavagia žmonių pinigus nesuteikdami jokios paslaugos.

„Booking.com ar airbnb.com sistemos iki šiol negali suvaldyti apsimetėlių, nuomojančių butus trumpalaikei nuomai. Sukčiai sukelia neegzistuojančių būstų patrauklias nuotraukas, nieko neįtardami žmonės sumoka pinigus, o, atėjus kelionės datai, dingsta visa rezervacija. Neretai tokie netikri skelbimai turi nedaug lankytojų atsiliepimų, todėl vienintelis patarimas – nuomotis būstą, kuris turi bent kelis šimtus ir senesnių rekomendacijų“, – sako skrendu.lt atstovė. 

REKLAMA

I. Aukštuolytė ragina keliautojus išlikti budriems ir savarankiškai nuomojantis automobilį. Tam, kad neliktumėte apgauti, verta pasidomėti ar automobilius nuomojanti nuomos agentūra veikia oficialiai.

„Tez tour“ atstovė priduria, kad, norint išsinuomoti automobilį, patarimų, kur galima saugiai tą padaryti, galima gauti iš gidų.

Be to, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokios sąlygos įeina į nuomos sutartį bei tai, kokio stovio yra išsinuomota transporto priemonė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rekomenduojama apžiūrėti nuomojamą automobilį ir esant pažeidimams, juos užfiksuoti prieš nuomojantis. Pasitaiko atvejų, kuomet nuskaičiuojama papildoma suma už automobilio sugadinimą. Patariame nuomotis automobilį su pilnu draudimu“, – sako ji.

S. Abraškevičius įspėja, kad jokiu būdu nereikėtų susivilioti pervesti avanso ar visos sumos už siūlomą apgyvendinimą ar automobilio nuomą į tariamo paslaugos pardavėjo asmeninę sąskaitą.

„Jei tokius mokėjimo pavedimus patvirtinsite pats, tikimybė atgauti sukčiams pervestus pinigus bus kone nulinė“, – pabrėžia „Lietuvos draudimo“ atstovas.

REKLAMA

Tradiciškai, turistus apmulkinti nepasidrovi ir miestuose važinėjantys taksi vairuotojai.

„Prieš lipdami į taksi, pasidomėkite, koks numatomas atstumas iki jums reikalingos vietos ir kokia gali būti kaina. Nes įlipus ir nesusitarus iš anksto, galite būti skaudžiai apgauti“, – aiškina R. Levickaitė. 

Kritiškai įvertinkite siūlomas paslaugas

Turistinėse šalyse vietiniai paslaugų pardavėjai gatvėse taip pat mėgsta pardavinėti ekskursijas ar pramogas už gana patrauklią kainą. Tačiau įsigijus paslaugas, dažnai keliautojai nusivilia pramogų kokybe.

REKLAMA

Pabrėžiama, kad kartais tokios pramogos netgi gali būti nesaugios ar nelegalios. 

„Kartais gatvėje įsigytos ekskursijos neatitinka reklaminių pažadų, o kartais jos netgi neįvyksta ir vėliau neįmanoma atgauti sumokėtų pinigų, nes paslaugą siūlęs tiekėjas staiga dingsta. Todėl keliautojams visuomet rekomenduojame atkreipti dėmesį, iš ko jie įsigyja ekskursijas“, – komentuoja I. Aukštuolytė.

Jei pageidaujate įsigyti interneto kortelę, ją rekomenduojama pirkti iš oficialių parduotuvių ar turizmo centrų, kadangi gatvės pardavėjai šias korteles gali pardavinėti netikras ar neveikiančias korteles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Jamaikoje, jūsų gali prašyti pateikti skiepų pasą, o jo nepateikus, prašoma susimokėti“, – prideda R. Levickaitė.

R. Levickaitės teigimu, dažniausiai finansinės apgaulės pasitaiko Turkijoje, Afrikos šalyse, Karibų salose, Vietname, Filipinuose, Tailande ir panašiose šalyse. 

„Paprastai žmonės patiria nedidelius nuostolius, iki 100 eurų, retais atvejais sumos siekia tūkstančius, ypač renkantis būstą, tačiau bet kokiu atveju, net ir nedidelių sumų praradimas apkartina kelionės įspūdžius“, – dalinasi ji. 

REKLAMA

Svarbiausia pasiruošti ir neskubėti sutikti

R. Levickaitė tvirtina, kad norint kuo geriau apsisaugoti nuo galimų apgaulių ir nesusipratimų, reikėtų imtis kelių prevencinių priemonių. Pavyzdžiui, prieš išvykstant į kitą šalį, rekomenduojama pasiskaityti įvairius forumus, kuriuose keliautojai pasidalina dažniausiai pasitaikančiomis situacijomis ir istorijomis. 

„Nereikia paranojiškai bijoti, tačiau kelionėse reikia būti atidesniam nei savo įprastoje aplinkoje, neskubėti sutikti su siūlomomis paslaugomis ar sutarties sąlygomis, jas ramiai perskaityti. Keičiant valiutą, turėkite įsidiegę kurso skaičiavimo programėles, patys neskubėdami kelis kartus suskaičiuokite ir nesileiskite skubinami. Jei yra galimybė, pinigus išsikeiskite dar Lietuvoje“, – pataria R. Levickaitė. 

REKLAMA

Jei yra galimybė,  norimas įsigyti paslaugas ir pramogas rekomenduojama susiplanuoti dar esant Lietuvoje. 

Anot I. Aukštuolytės, paslaugas įsigyjant iš kelionių organizatoriaus, taip pat reikėtų papildomai pasidomėti įmone, iš kurios perkamos paslaugos – ar tai patikimas, licencijuotas tiekėjas bei ar jis registruotas Lietuvoje.

Jos teigimu, tarp Europos Sąjungos šalių, Lietuvoje kelionių organizatoriams taikoma viena griežčiausių priežiūrų, kad būtų tinkamai užtikrinamas keliautojų saugumas. 

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos turizmo asociacija šiais metais pristatė naują kokybės ženklą „Keliauju patikimai“, kuriuo žymimi patikimi kelionių organizatoriai, atitinkantys turizmo įstatymo keliamus reikalavimus“, – sako I. Aukštuolytė. 

Pasiruošti iš anksto keliautojams siūloma ir tada, jei nusprendžiama pasirūpinti paslaugomis ir apgyvendinimu jau pačioje kelionės šalyje.

„Jei planuojate paslaugomis ar apgyvendinimu rūpintis jau nuvykus, atidžiai skaitykite keliautojų atsiliepimus, susitarkite kainas ir sąlygas iš anksto“, – komentuoja R. Levickaitė. 

Taip pat rekomenduojama vengti kontaktų su nepažįstamais ar įtartinais asmenimis. O dokumentus, pinigus ar brangius daiktus geriau visada laikyti prie savęs ar juos palikti viešbutyje ar nuomojamo būsto seife.

Ypač, jei atostogoms pasirinkote didžiuosius Europos miestus arba keliaujate į turistų lankomą vietą.

„Geriau vertingus daiktus ir dokumentus palikti viešbučio seife, o būtinus asmeninius daiktus atidžiai saugoti – taip netapsite vagišių taikiniu. Ir naiviai nepatikėkite telefono pasisiūliusiems jus nufotografuoti, nes galite tiesiog likti be jo“, – perspėja I. Aukštuolytė.

„Pasitaikius apgaulei, žinokite, kad kai kurios šalyse veikia turizmo policija, į kurią galima kreiptis pagalbos“, – prideda R. Levickaitė. 

Svarbiausia kad ekskursijas reikia pirkti is tezturo. Kur 3 kartus didesne kaina, o viskas lygiai tas pat
Va čia didziausias apgaudinejimas
durniu ir baznycioj musa.
durniu ir baznycioj musa.
uztat pigeu nei Palangoj,anie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų