Apie tai, ar ateityje sulauksime daugiau tokių orų, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja klimatologas, Vilniaus universisteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) civilinės saugos valdybos atstovas Ernestas Trunovas.
Orai, kai turime tokias audras, Lietuvoje dažni ar ne?
G. Stankūnavičius: Tokio tipo audros būdingos šaltajam metų sezonui. Vasarą tikrai tokių yra nedaug buvę, kad ir vėjas būtų, ir stiprus lietus, ir gausus tas lietus. Na, kiek aš pamenu, tai 2005 m. rugpjūčio pradžioje buvo kai rytų, pietryčių ir vakarų Lietuvą buvo užpylęs lietus ir buvo stiprus vėjas, kilo potvyniai, pridarė labai daug žalos. Po to buvo 2007 m. taip pat vidurvasarį, o antras dešimtmetis mūsų buvo šiek tiek ramesnis.
Kokios artimiausios savaitės Lietuvoje nusimato? Ar dar turėsime tokių audrų?
G. Stankūnavičius: Audrų nenusimato, bet nusimato lietuviška vasara. Žymiai vėsesnė nei buvo, bet mes prie tokių turėtume priprasti, nes jos seniau ištisai tokios būdavo.
Galbūt mes ir prie tokių orų bei anomalijų turėtume priprasti?
G. Stankūnavičius: Taip, tai ne išskirtinis atvejis. Jų buvo, yra ir, greičiausiai, bus.
Kaip mums tokiems įvykiams reikėtų pasirengti. Ar pareigūnai turi patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
E. Trunovas: Taip, tokie patarimai tikrai yra ir ne tik, sakykim, mūsų tarnyba jais dalijasi, bet taip pat ir Hidrometeorologijos tarnyba, apibūdindama reiškinių pavojingumą, taip pat teikia informaciją, ką reikėtų ir ko nereikėtų daryti. Mūsų, sakykim, tarnybos patarimai yra talpinami specialioje svetainėje „LT72“, kuri ne be reikalo vadinasi 72. Tai reiškia 72. valandas. Mes rekomenduojame dėl to pasirengti, būti labiau autonomiškiems bent jau 72 valandas, kas jau buvo ir yra aktualu.
Tai, ką tas 72 valandas reikėtų turėti su savimi?
E. Trunovas: Jeigu jūs netenkate dėl kažkokio reiškinio, šiuo atveju hidrometeorologinio, prieigos prie kažkokių paslaugų – vandens, elektros ir panašiai – tai turite iš anksto tuo pasirūpinti. Tai maistas, vanduo. Vėlgi, dėl maisto patarimai – turėtų būti pasirūpinta labiau negendančiai produktais iš anksto: konservai, kruopos ir panašiai. Galima ir nedidele dujine virykle pasirūpinti, kad būtų galima pasišildyti juos.
Ar patartumėte turėti generatorių ir ar jį namuose turėti yra saugu?
E. Trunovas: Tai irgi vienas iš patarimų yra pasirūpinti energijos šaltiniu iš anksto. Galbūt patogiau ir saugiau juo naudotis tiems, kas gyvena privačiuose namuose ir turi galimybę, sakykim, saugiai jį eksploatuoti.
Jei tokia audra pasikartotų, ką žmonėms reikėtų žinoti, kad galėtų apsaugoti savo turtą?
E. Trunovas: Gal pirmiausia, vis dėlto, gyvybė ir sveikata. Tai, iš tikrųjų, tokie bendri patarimai. Tai, jeigu nėra būtinumo išvykti, geriau likti namuose saugiai. Gali ant automobilių, ant žmogaus užvirsti medžiai. Reikėtų vengti miškų ir parkų, ir mieste, ar vietose, kur yra kažkokie statybų pastoliai, stendai ir panašiai, reikėtų apsidairyti.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.