• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nesibaigiančios, mėnesiais ir net metais išsitęsiančios eilės pas gydytojus – įsišaknijęs sopulys sveikatos sistemoje. Kol pacientai kenčia, o medikai vos spėja suktis, valdžia sakosi ėmusis veiksmingo būdo joms sumažinti – išskirtos prioritetinės specialybės, tad reikalingiausi gydytojai galės suteikti daugiau paslaugų.

Nesibaigiančios, mėnesiais ir net metais išsitęsiančios eilės pas gydytojus – įsišaknijęs sopulys sveikatos sistemoje. Kol pacientai kenčia, o medikai vos spėja suktis, valdžia sakosi ėmusis veiksmingo būdo joms sumažinti – išskirtos prioritetinės specialybės, tad reikalingiausi gydytojai galės suteikti daugiau paslaugų.

REKLAMA

Apie planą suvaldyti eiles sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys paskelbė dar praėjusių metų pradžioje. Paprastai sakant, buvo išskirtos pagrindinės ligos, kurios daro didžiausią įtaką gyventojų sergamumui ir mirtingumui Lietuvoje, ir pakoreguota paslaugų apmokėjimo tvarka, kad šiomis ligomis susirgę gyventojai pas gydytojus patektų kuo greičiau. Šiemet Valstybinė ligonių kasa (VLK) sako įdiegusi dar daugiau palankių naujovių, o eilės, institucijos teigimu, išties trumpėja.

Išskirtos prioritetinės specialybės

Kaip patikslino ligonių kasos, atnaujinta asmens sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo tvarka įsigaliojo dar 2023 m. vasario 22 d.

REKLAMA
REKLAMA

„Ji buvo pakeista siekiant paskatinti gydymo įstaigas didinti ambulatorinių paslaugų skaičių, ypatingą dėmesį skiriant prioritetinių specialybių gydytojų konsultacijoms: kardiologų, neurologų, endokrinologų, hematologų, onkologų chemoterapeutų, onkologų radioterapeutų“, – portalui tv3.lt nurodė įstaiga.

REKLAMA

Taigi 2023 m. gydymo įstaigos sutartyse su teritorinėmis ligonių kasomis įsipareigojo teikti pacientams daugiau tokių paslaugų, dėl kurių eilės didžiausios, o ligonių kasos savo ruožtu garantavo, kad tam skirs papildomų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų.

„Norint padidinti ambulatorinių paslaugų teikimo mastą ir pagerinti jų prieinamumą bei apmokėjimą, buvo atsisakyta stacionarinių paslaugų indeksavimo. Ambulatorinėms paslaugoms apmokėti buvo naudojamos gydymo įstaigų stacionarinėms paslaugoms numatytos, bet nepanaudotos lėšos.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pernai metais buvo apmokėtos visos prioritetinės stacionarinės reabilitacijos paslaugos, tai yra tos, kurios pacientams turi būti suteikiamos nedelsiant – po infarktų, insultų, traumų, endoprotezavimo operacijų, daugelio onkologinių ligų operacijų ir panašiai“ – pabrėžė ligonių kasų specialistai. 

3 tipų specialisto konsultacija

VLK taip pat pažymėjo, kad sudaryta galimybė pacientams dar pirmo apsilankymo metu gauti būtinus išsamesnius tyrimus. Tam gydytojų specialistų konsultacijos buvo suskirstytos į 3 apmokėjimo kategorijas: konsultaciją, išplėstinę konsultaciją ir konsultaciją, kai atliekamas išsamesnis ištyrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo išskirtos pagrindinės ligos, kurios daro didžiausią įtaką gyventojų sergamumui ir mirtingumui Lietuvoje, ir pakoreguota paslaugų apmokėjimo tvarka, kad šiomis ligomis susirgę gyventojai pas gydytojus patektų kuo greičiau.

„Išplėstinės konsultacijos yra tokios, kurių metu pacientui atliekama bent viena, o konsultacijos, kai atliekamas išsamesnis ištyrimas, – atliekamos dvi ar daugiau diagnostinių ar gydomųjų medicininių intervencijų. Pernai metais VLK didino konsultacijų, kurių metu pacientui atliekamos dvi ar daugiau diagnostinių ar gydomųjų medicininių intervencijų, įkainius dviem etapais“, – aiškino įstaigos atstovai.

REKLAMA

Nurodoma, kad pirmuoju etapu padidintas įkainis už išplėstines konsultacijas nuo 2023 m. balandžio 1 d. buvo pradėtas taikyti 14 specialybių išplėstinėms konsultacijoms, kurias teikia suaugusiųjų ir vaikų kardiologai, neurologai, endokrinologai, reumatologai, taip pat akušeriai ginekologai, dermatologai, gastroenterologai, oftalmologai, otorinolaringologai ir ortopedai traumatologai. 

„Specialybės, kurioms taikomi naujieji įkainiai už išplėstines konsultacijas, buvo atrinktos atsižvelgiant į kelis esminius veiksnius: laukimo eiles (pacientams tenka ilgiausiai laukti šių gydytojų konsultacijų) ir tai, kad šių specialistų kompetencijai priklauso pagrindines mirties priežastis Lietuvoje lemiančių ligų diagnostika ir gydymas, taip pat būtent jie konsultacijų metu atlieka kelias diagnostines ir (ar) gydomąsias intervencijas.

REKLAMA

Už tokias didesnės apimties tam tikrų specialistų konsultacijas, dėl kurių susiformuoja ilgiausios laukimo eilės, apmokėjimas padidintas tam, kad tokiu būdu gydymo įstaigos būtų paskatintos vieno apsilankymo metu pacientui suteikti daugiau paslaugų ir taip sumažinti poreikį pacientu atvykti pakartotinai“, – dėstoma VLK atsakyme.

Antruoju etapu nuo pernai metų spalio 7 d. nustatytos dar 18 specialybių gydytojų specialistų konsultacijų, kai atliekamas išsamesnis ištyrimas, kainos. Šias konsultacijas teikia abdominaliniai chirurgai, gydytojai alergologai ir klinikiniai imunologai, burnos chirurgai, infekcinių ligų gydytojai, koloproktologai, kraujagyslių chirurgai, krūtinės chirurgai, urologai, vaikų alergologai, vaikų ligų gydytojai, veido ir žandikaulio chirurgai, vidaus ligų gydytojai, taip pat suaugusiųjų ir vaikų nefrologai, pulmonologai bei chirurgai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet apmokamos visos paslaugos, viršijančios sutartį

Sudarant sutartis su gydymo įstaigomis 2024 metams, jose buvo atsižvelgta į prioritetinių (kardiologų, neurologų, endokrinologų, hematologų, onkologų chemoterapeutų, onkologų radioterapeutų) konsultacijų išskyrimą, joms buvo planuojama atskira lėšų suma. 

„Einamaisiais metais apmokamos visos, net sutartinius įsipareigojimus viršijančios paslaugos. Ir toliau tęsiamas prioritetinės stacionarinės reabilitacijos paslaugų apmokėjimas pagal faktines suteiktų paslaugų apimtis, tokiu būdu skatinant minėtų paslaugų teikimą“, – aiškino ligonių kasos. 

REKLAMA

„Suprantu, kad visuomenėje dar įsišaknijusi nuomonė, kad eilės yra didžiulės ir paslaugos neprieinamos, bet šiemet atsirado realūs pokyčiai, kurie, tikiuosi, per ateinančius metus dvejus ypač onkologijos srityje padarys pokytį“, – sakė V. Pečeliūnas.

Pažymėta, kad numatyta ir toliau tobulinti išplėstinių konsultacijų apmokėjimo tvarką. 

REKLAMA

„Nuo šių metų rugpjūčio 1 d. į atskirai apmokamas konsultacijas išskiriamos gydytojų konsultacijos, kai atliekami virškinimo sistemos endoskopiniai tyrimai (pvz., kolonoskopija) ir apskaičiuotos šių paslaugų atskiros kainos.

Taip pat nuo šių metų išskirtos kelios stacionarinės paslaugų grupės, kurioms bus teikiamas prioritetas. Tai – onkologijos (6 centrams, teikiantiems specializuotą onkologinę pagalbą), sudėtingos kardiologijos ir kardiochirurgijos, endoprotezavimo bei chirurgijos dėl dauginių traumų paslaugos. Kaip ir anksčiau, taip ir šiemet prioritetu išliks ir stacionarinės gimdymo, insulto bei miokardo infarkto gydymo paslaugos“, – pažymėjo VLK.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teigia, kad eilės mažėja

Nors pacientų skundai ir pyktis dėl didelių eilių netyla, pasak VLK Sutarčių skyriaus specialistų, pastebimas eilių prioritetinėms konsultacijoms mažėjimas. 

„Jei palygintume 2023 m. ir 2024 metų pirmų penkių mėnesių vidutines eiles pagal gydymo įstaigų pateiktus duomenis, matytume, kad labiausiai sutrumpėjo laukimo laikas pas gydytoją vaikų kardiologą (13 proc.), onkologą radioterapeutą (12 proc.), šiek tiek mažiau pas vaikų onkohematologą (7 proc.), onkologą chemoterapeutą (6 proc.), gydytojus endokrinologą (4 proc.) ir neurologą (4 proc.)“, – rašoma VLK pateiktame komentare. 

REKLAMA

Atrodo, žinia gera, bet, kaip matoma, aukščiau įvardytos vos kelios specialybės, o tai reiškia, kad pas nemažai žmonėms aktualių specialistų eilės vis dar išlieka didelės.

Nors įstatymu numatyta, kad pas gydytoją specialistą pacientas turėtų patekti per 30 dienų apstu atvejų, kai tai įvyksta po kelių mėnesių. Kitą kartą laukimo eilė dar tik talonėliui gauti irgi trunka kelis mėnesius.

Gydymo įstaigos tikisi proveržio

Pačios gydymo įstaigos vis tik tikisi proveržio. Nacionalinio vėžio instituto (NVI) vadovas Valdas Pečeliūnas neseniai patikino, kad paslaugų prieinamumas vėžio gydymo srityje darosi vis geresnis.

REKLAMA

„Suprantu, kad visuomenėje dar įsišaknijusi nuomonė, kad eilės yra didžiulės ir paslaugos neprieinamos, bet šiemet atsirado realūs pokyčiai, kurie, tikiuosi, per ateinančius metus dvejus ypač onkologijos srityje padarys pokytį. 

Atsirado tam tikri ligonių kasų mechanizmai, kurie mažina ribojimus ir kai kur juos net panaikina. Tai jei turėdavome valstybės užsakymą, kvotas, sutartines sumas, jas viršijus nebūdavai užtikrintas, kad gausi apmokėjimą, visaip būdavo. Tad tavo interesas ir motyvacija investuoti, plėsti paslaugas buvo komplikuota, tai šie dalykai turi labai teigiamus pokyčius daugumai įstaigų“, – kalbėjo jis „Žinių radijo“ eteryje.

REKLAMA
REKLAMA

Naujomis galimybėmis džiaugėsi ir šviežiai paskirtas Santaros klinikų vadovas Tomas Jovaiša.

„Šie metai yra pirmieji, kada prioritetinių paslaugų spektras yra didesnis. Ir mūsų noras kaip organizacijai atliepti tai ir bandyti kažkiek greičiau padidinti bent prioritetinių paslaugų teikimą“, – kalbėjo jis birželio mėnesį surengtoje spaudos konferencijoje.

Direktorius nurodė, kad kaip prioritetinės sritys yra išskirtos ambulatorinės paslaugos, tai – dienos chirurgija, taip pat onkologija, širdies ir kraujagyslių ligų gydymas – tiek intervencinės kardiologijos, tiek širdies chirurgijos.

„Taip pat yra dalis ortopedijos paslaugų, kur turime ypač dideles laukimo eiles, pavyzdžiui, sąnarių protezavimui. Kaip suprantate, tokio dydžio organizacijoje labai greitai padidinti apsukas sudėtinga, nes ir dabar savo žmones išnaudojame labai efektyviai, jie dirba daug, turime padalinių, kurie dirba perdegimo režimu. Todėl tvarus tokių paslaugų didinimas užtruks laiko“, – konstatavo T. Jovaiša.

eiles nesumazes, paprasciausiai niekas nezada gydyti zmoniu, geriausia siais laikais numarinti. Ypac, sioje stebuklu salyje, kur uzdarineja ligonines, gydytojus veja svetur ir pacientai laukiamenesius vizito. Tokios betvarkes nera buve per visus daugiau kaip 30 metu.
Dulkys jau seniai turėjo sedeti kalejime uz ligoninių uždaryma. Zmones nenorėjo bet pries zmoniu valia globalistu nurodymu ligonines buvo pervažiuotos buldozeriu kaip ir mokyklos . Ne rusai puola bet valdziagyviai . Valdzioje sedi didziausi musu priesai.
Kodėl nepasisėmus patirties iš kitų šalių? Kodėl išradinėjamas dviratis? Pvz. Vokietijoj žmogus, susirgęs vėžiu, yra gydomas, o ne varinėjanas dėl pastovių užsiregistravimų pas onkologus, onkoterapeutus ir pan. Nuo pirmos dienos gauna ligonio pasą su visais terminais, kada chemoterapija, kada kompiuteriniai tyrimai, kada pokalbiai pas specialistus ir t.t. Čia ligonis yra gydomas. Dulky, kodėl Lietuvoj yra atvirkščiai??? Kas vyksta su tom registracijom, ar bent suvokiat- kai visa giminė sėdi prie kompų, kad gauti talonėlį pas specialistą??? Išderinta katastrofišksi medicina!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų