Jonavietė Audronė Jevstignejeva sako patyrusi šoką, kai užsiregistravusi miego apnėjos tyrimui Kauno klinikose iš gydytojos išgirdo, kada jis bus atliktas – net po dvejų metų.
„Kada iš pulmonologės išgirdau, kad jūs esat statoma į eilę 2021 metams, Polisomografijos tyrimui, guldymui, dar akinius išsitraukiau, gal ne taip supratau ar neišgirdau", – pasakoja moteris.
Moteris rodo taloną, jame išties tyrimų data 2021-ieji birželio 28. Jonavietė bijo, kad nesulauks nei tyrimo, nei tos datos.
„Ta eilė tai mane be galo nustebino, aš pasimetusi, aš bijau miegoti. Aš kiekvieną dieną guluosi su baime, užmigti ir nepabusti, jeigu aš nakties metu pabundu, aš būnu išsigandusi, einu ar vandens atsigerti, ar valerijono lašų, nes širdis dreba", – atviravo jonavietė.
Moteris pasakoja, kad dėl miego apnėjos jau dabar beveik neišsimiega naktimis, stoja kvėpavimas, tenka dažnai prabusti, dėl to dieną jaučiasi išsekusi. Baisu ir vairuoti.
„Trūksta kvėpavimo, nustoju kvėpuoti, turiu dar astmą, dažnai pabundu, būnu mieguista, depresinė nuotaika, nedarbingumas ir visada tu žmogau būni nedamiegojęs. Dienos metu skaitau, užmiegu, telefoną žiūriu, užmiegu, telefonas iškrenta – jau būna net juokinga. Kava nebepadeda", – guodėsi A. Jevstignejeva.
Kauno klinikų medikai patikina, kad vizitą patvirtinančiame talone – jokios klaidos. Planinių miego apnėjos tyrimų išties tenka laukti tiek ilgai, nors šis sutrikimas yra ir labai pavojingas.
„Laboratorija yra įsikūrusi dvidešimt metų, ji atidaryta 1999, ir tokios eilės buvo visada pusantrų-dveji metai. Iš karto noriu pabrėžti, kad tai yra planinis tyrimas. Jeigu yra kvėpavimo nepakankamumas, jeigu įtariami širdies rimto sutrikimai, mes tokius žmones guldome ir tiriame be eilės", – dėstė Pulmunologijos klinikos vadovas Skaidrius Miliauskas.
Profesorius S. Miliauskas rodo klinikose veikiančią miego laboratoriją. Kad žmogus būtų ištirtas tokioje palatoje privalo miegoti naktį arba dvi. O lovų pacientams iš viso yra trys.
„Jeigu nėra paciento antradienį, jis išvyksta, jam nepasitvirtina diagnozė, kas būna retai, tokiu būdu mes išsikviečiam iš eilės sekantį", – dėstė jis.
Pastaruoju metu žmonių, kuriems nustatoma miego apnėja tik daugėja ir ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje
„Tai rimtas susirgimas, jo dažnis yra kaip cukrinio diabeto, kaip arterinės hipertenzijos ir juos reikia tirti, ir gydyti kuo greičiau", – komentavo gydytojas.
O patvirtinus diagnozę skiriamos ventiliacijos kaukės, su kuriomis žmogus miega.
Vien Kauno klinikose per metus ištiriama pusė tūkstančio pacientų, iš kurių pusei nustatomas šis sutrikimas.
Tačiau į tokią keblią situaciją sveikatos apsaugos ministerija reaguoja Lietuvą lygindama su Lenkija: esą ir šioj kaimyninėje valstybėje šio tyrimo reikia laukti apie metus.
„Kiek sužinojom, kitose šalyse eilės yra net ilgesnės gerokai nei pas mus… mes galim turėt daug noro visur be eilių, labai greitai, bet Ir įrangos nėra daug, bet supraskim, kad ir specialistų yra nedaug, nes tai specifinis tyrimas, ir įrangos trūksta, nėra daug tokios", – komentavo ministras Aurelijus Veryga.
Kad sutrumpintų laukiančiųjų eiles, Kauno klinikose jau artimiausiu metu bus įrengtos dar dvi palatos. Skelbiama, kad tokius miego apnėjos nustatymo tyrimus Lietuvoje atlieka kelios įstaigos.