Yra daugybė įrodymų, kad diabeto našta didėja kartu su nutukimu. Šiai būklei būdingi insulino – hormono, kuris paima cukrų, gamybos ar vartojimo sutrikimai. Kai kasos veikla sutrinka, cukraus kiekis kraujyje gali smarkiai pakilti, o tai labai žalinga sveikatai. Tačiau kai kurie maisto produktai gali padėti sutramdyti aukštą gliukozės kiekį, rašo express.co.uk.
Cinamonas yra naudingas asmenims, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu
Viename 2013 metais atliktame tyrime, paskelbtame žurnale „Annals of Family Medicine and Diabetes Care“, mokslininkai nustatė, kad cinamonas yra naudingas asmenims, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu.
Išvados parodė, kad asmenims, kurie kasdien vartojo vieną ar daugiau gramų cinamono, cukraus kiekis kraujyje sumažėjo 30%, lyginant su tais, kurie jo visiškai nevartojo. Jau po 40 dienų šie rezultatai buvo pastebėti vidutinio amžiaus diabetikams, kurie vartojo tik vieną, tris ar šešis gramus cinamono.
Tyrimo metu taip pat pastebėtas reikšmingas trigliceridų, MTL cholesterolio ir bendrojo cholesterolio kiekio sumažėjimas daugiau nei 25%. Manoma, kad šį ryšį iš dalies lemia cinamone esanti chromo ‒ mineralo, kuris sustiprina insulino poveikį, koncentracija.
Jo polifenolinės savybės taip pat gali būti naudingos, nes veikia kaip apsauga nuo laisvųjų radikalų kraujyje. Tai savo ruožtu padeda sumažinti uždegimus organizme, apsaugant nuo diabeto ir širdies ligų.
Šios išvados vėliau buvo patvirtintos 2000 metų liepos mėnesio žurnale „Agricultural Research“ paskelbtame tyrime, kuriame patvirtinta, kad norint padidinti jautrumą insulinui, gali pakakti suvartoti vieną gramą cinamono per dieną.
„American Journal of Clinical Nutritional“ pabrėžė, kad didelė šešių gramų cinamono dozė gali žymiai sumažinti cukraus šuolius po valgio, nepakenkiant sotumo jausmui.
Tačiau dabartiniai įrodymai apie cinamono naudą diabetui nėra pakankamai reikšmingi, kad šis prieskonis būtų tinkamas vaistas medicininiam gydymui.
Kokie diabeto simptomai?
Dėl diabeto klinikinių simptomų nebuvimo gali būti sunku jį nustatyti pradinėse stadijose. Tačiau negydant, cukraus kiekis kraujyje gali greitai sukelti komplikacijų. Tai gali būti neryškus matymas, padidėjęs poreikis šlapintis, nuovargis arba tirpimas rankose ir kojose.
Plačiai paplitusi nuomonė, kad 1 ir 2 tipo diabetas, kuris išsivystyto per ilgesnį laiką, yra nepataisoma būklė, tačiau pastaraisiais metais ši nuomonė tampa ginčytina. Kai kurie mokslininkai teigia, kad žymiai numetus svorio, galima pagerinti remisijos tikimybę.
Tai ypač pasakytina apie prediabetą – būklę, kuriai būdingas didelis cukraus kiekis kraujyje, bet dar nepakankamai aukštas, kad jį būtų galima laikyti 2 tipo diabetu. Visais atvejais dieta kartu su reguliaria mankšta suteikia geriausias galimybes pakeisti ligos eigą.