2017 m. patikimas sveikatos portalas „The Lancet Public Health“ paskelbtame tyrime teigė, kad Anglijoje tai įvyksta labai dažnai, o kai kurie simptomai nebuvo pastebėti likus mėnesiui iki mirties nuo širdies smūgio, rašo express.co.uk.
Šiame tyrime mokslininkai išnagrinėjo įrašus apie visus 446 744 atvejus NHS ligoninėse Anglijoje nuo 2006 iki 2010 m., kai buvo užfiksuoti širdies smūgiai, taip pat visų 135 950 mirčių nuo širdies smūgio atvejų.
Į įrašus buvo įtraukta, ar pacientai, mirę nuo širdies smūgio, buvo paguldyti į ligoninę per pastarąsias keturias savaites ir, jei taip, ar širdies smūgio požymiai buvo įrašyti kaip pagrindinė priėmimo priežastis (pirminė diagnozė), be pagrindinės priežasties (antrinė diagnozė), arba visai neįrašyta.
Iš 135 950 pacientų, mirusių nuo širdies smūgio, maždaug pusė mirė taip ir nepatekę į ligoninę per pastarąsias keturias savaites, o maždaug pusė mirė per keturias savaites po gydymo ligoninėje.
21 677 (16% arba vienas iš šešių) pacientų, mirusių nuo širdies smūgio, buvo paguldyti į ligoninę per keturias savaites prieš tai, tačiau širdies smūgio simptomai nebuvo paminėti jų ligoninės įrašuose.
Kokie simptomai gali išduoti artėjantį infarktą?
Autoriai teigė, kad yra tam tikrų simptomų, tokių kaip alpimas, dusulys ir krūtinės skausmas, kurie kai kuriems iš šių pacientų pasireiškė likus mėnesiui iki mirties, tačiau gydytojai neatkreipė dėmesio, kad tai signalizuoja apie artėjančią mirtį nuo širdies smūgio, galbūt dėl to, kad tuo metu nebuvo akivaizdžių širdies pažeidimų.
Šie rezultatai rodo, kad artėjančio mirtino širdies smūgio požymiai galėjo būti nepastebėti. Tyrėjai taip pat išsiaiškino, kad iš visų pacientų, patyrusių širdies smūgį, tų, kurių širdies smūgis buvo užfiksuotas kaip antrinis dėl pagrindinės būklės, turėjo du ar tris kartus didesnę tikimybę mirti nei pacientai, kurių įrašuose širdies smūgis buvo nurodytas kaip pagrindinė būklė.
Pagrindinis tyrimo autorius gydytojas Pervizas Asaria iš „Imperial School of Public Health“ sakė:
„Gydytojams labai gerai pavyksta išgydyti širdies smūgį, kai tai yra pagrindinė priėmimo į ligoninę priežastis, bet jiems nelabai sekasi gydyti antrinius širdies priepuolius, arba pastebėti subtilius požymius, galinčius prognozuoti mirtį nuo širdies smūgio artimiausioje ateityje“.
Deja, per keturias savaites ligoninėje miršta beveik tiek pat pacientų nuo širdies smūgio, kuris nebuvo užregistruotas kaip pagrindinė priežastis, kaip ir po hospitalizacijos dėl širdies smūgio.
Autoriai teigė, kad reikia atlikti išsamesnį tyrimą, siekiant nustatyti šių rezultatų priežastis, kad būtų galima išvengti daugiau mirčių nuo širdies smūgio.
Tyrimo bendraautorius profesorius Majid Ezzati iš „Imperial School of Public Health“ sakė: „Dar negalime pasakyti, kodėl šie ženklai nepastebimi, todėl reikia atlikti išsamesnius tyrimus, kad būtų pateiktos rekomendacijos dėl būtinų pokyčių. Tai gali būti atnaujintos gairės sveikatos priežiūros specialistams, klinikinės kultūros pokyčiai, gydytojams suteikiama daugiau laiko ištirti pacientus ir peržiūrėti ankstesnius jų įrašus.
Dabar klausiame: jei simptomai liko nepastebėti ten, kur jie galėjo būti aptikti naudojant turimą informaciją, kaip dabar turėtų būti organizuojama priežiūra ir kokių pakeitimų reikia imtis, kad būtų išvengta bereikalingų mirčių?“. Bendraautorius profesorius Paul Elliott iš „Imperial School of Public Health“ pridūrė:
„Yra žmonių, kurie patenka į ligoninę, nenustačius jiems širdies smūgio diagnozės, tačiau fiksuojama daug mirčių nuo širdies smūgio tiems, kurie nespėjo patekti į ligoninę. Tai rodo, kad reikia nuolat skirti dėmesio prevencijai, taip pat geresnei diagnozei ir gydymui“.
Kaip išvengti širdies smūgio
Veiksmingiausias būdas išvengti širdies smūgio ar sekančio širdies smūgio yra keisti gyvenimo būdą. Pasak NHS, yra trys pagrindiniai žingsniai, kurių galite imtis, kad išvengtumėte širdies smūgio, taip pat ir insulto:
- sveikai ir subalansuotai maitintis,
- nerūkyti,
- išlaikyti normalų kraujospūdį.
Sveika mityba reiškia, kad reikia vengti maisto, kuriame yra daug sočiųjų riebalų, nes jie padidina MTL cholesterolio kiekį kraujyje, nes blogasis cholesterolis yra širdies ligų pirmtakas. Maisto produktai, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų:
pyragaičiai, kepti maisto produktai, dešros ir riebi mėsa, sviestas, Ghi sviestas, taukai, grietinėlė, kietasis sūris, tortai ir kepiniai, maisto produktai, kurių sudėtyje yra kokosų arba palmių aliejaus.