• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grybų rinkimas yra populiari veikla Lietuvoje, tačiau jis gali tapti pavojingas, jei nesilaikoma atsargumo. Nors šiemet Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje nebuvo užregistruota jokių apsinuodijimų grybais, specialistai primena, kad kiekvienais metais pasitaiko atvejų, kai žmonės supainioja valgomus grybus su nuodingais.

Grybų rinkimas yra populiari veikla Lietuvoje, tačiau jis gali tapti pavojingas, jei nesilaikoma atsargumo. Nors šiemet Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje nebuvo užregistruota jokių apsinuodijimų grybais, specialistai primena, kad kiekvienais metais pasitaiko atvejų, kai žmonės supainioja valgomus grybus su nuodingais.

REKLAMA

Klinikinės toksikologijos gydytoja ir reanimatologė Gabija Laubner-Sakalauskienė pabrėžia, kad grybų apsinuodijimai gali sukelti rimtų sveikatos problemų, todėl svarbu žinoti, kaip atpažinti pavojingus grybus, jų sukeliamus simptomus ir kokie yra tinkami veiksmai, jei įtariate apsinuodijimą.

Teisingas grybų pasirinkimas ir žinios apie jų savybes gali padėti išvengti nelaimių, todėl ši tema lieka aktuali ir itin svarbi kiekvienam grybautojui.

REKLAMA
REKLAMA

Simptomai

Lietuvoje auga septynios mirtinai nuodingos grybų rūšys, nuo kurių dažniausiai apsinuodija žmonės.

„Grybautojai dažniausiai supainioja valgomus grybus su nuodingais, pavyzdžiui, žalsvąsias musmires su žaliuokėmis arba ūmėdėmis, kūgiabudes – su kelmučiais“, – aiškina G. Laubner-Sakalauskienė.

REKLAMA

Taip pat ji pabrėžia, kad apsinuodyti galima ir gerais valgomais grybais, jei jie vartojami seni, sugedę ar netinkamai paruošti.

Apsinuodijimo grybais simptomai gali pasireikšti įvairiai. Dažniausi apsinuodijimo simptomai yra:

  • pykinimas,
  • vėmimas,
  • viduriavimas,
  • pilvo raižymas,
  • galvos skausmas ar svaigimas.

Pasak gydytojos, šie simptomai gali pasireikšti po kelių valandų ar net kitą dieną, o kuo vėliau jie atsiranda, tuo sunkesnė gali būti apsinuodijimo eiga.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, suvalgius musmirių, pirmieji apsinuodijimo požymiai gali pasireikšti po 12 ar net 24 valandų. Dėl to žmonės kartais net nesusieja savo sveikatos sutrikimų su grybų vartojimu, nes žala organizmui jau būna padaryta.

Pirmieji veiksmai įtariant apsinuodijimą

Jei įtariate, kad suvalgėte nuodingą grybą, gydytoja pataria per 4–6 val. kreiptis į gydytoją, kad išsiaiškintų, ar tai – virškinimo sutrikimas, ar rimtesnis apsinuodijimas nevalgomais, nuodingais grybais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kylant abejonėms, pasikonsultuoti galima Apsinuodijimų informacijos biure, kuriame profesionali konsultacija apsinuodijus teikiama visą parą telefonu (8 5) 236 2052 (www.apsinuodijau.lt)“, – pataria specialistė.

Apsinuodijimas grybais gali paveikti įvairias kūno sistemas:

„Pati „nekalčiausia“ nuodingo grybo suvalgymo pasekmė yra virškinamojo trakto sutrikimas, tačiau kai kuriuose grybuose yra nuodingų medžiagų, sutrikdančių nervų sistemą, kepenų ar inkstų veiklą.

REKLAMA

Musmirėse esantis muskarinas, muscimolis, muskaridinas sukelia centrinės ir periferinės nervų sistemos pakitimus, dėl kurių atsiranda stiprus prakaitavimas ir seilėtekis, smarkus vėmimas, pasireiškia dusulys ir bronchų spazmai, prasideda haliucinacijos.

Gydymo procesas

Dauguma grybautojų kreipiasi dėl paprasčiausių virškinimo sutrikimų ir po gydytojo apžiūros yra išleidžiami į namus. Tačiau kai kuriais atvejais, kai apsinuodijimas sunkus, būtina hospitalizacija.

REKLAMA

„Apsinuodijus valgomais grybais, reikėtų sukelti vėmimą, kad iš skrandžio būtų pašalintas sunkiai virškinamas turinys“, – pataria gydytoja. „Jei apsinuodijimas sunkus, žmogus labai gausiai vemia, jį ištiko traukuliai, jis prarado sąmonę, būtina kuo greičiau kviesti greitosios medicinos pagalbos tarnybą“.

Laukiant medicinos pagalbos, žmogaus negalima palikti vieno, taip pat reikėtų jį paguldyti ant šono, kad vemdamas neužspringtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Laubner-Sakalauskienė pažymi, kad ne visi apsinuodijimai yra mirtini. Tačiau yra toks reiškinys, kaip „apgaulingo pagerėjimo stadija“, kai apsinuodijęs žmogus pradeda jaustis neblogai, jam atrodo, kad blogiausia jau praėjo, tačiau dažniausiai jau kitą dieną sveikatos būklė ūmiai pablogėja ir atlikti tyrimai parodo stiprų kepenų pažeidimą.

Laiku kreipiantis pagalbos, galima išvengti apsinuodijimo komplikacijų, tačiau dažnai nuodingais grybais apsinuodiję pacientai į gydytojus kreipiasi per vėlai.

REKLAMA

Siekiant išvengti apsinuodijimų, gydytoja rekomenduoja rinktis tik tuos grybus, kuriuos tikrai pažįstate, ir nevalgyti kitų žmonių rinktų grybų.

Patariama radus grybą pažiūrėti į grybo kepurėlės apačią – jei ji panaši į kempinėlę, tuomet greičiausiai grybas yra valgomas ar bent jau ne mirtinai nuodingas. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad grybai su lakšteliais kepurėlės apačioje gali būti mirtinai pavojingi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų