Vestuvių planuotojos Justina Vasiljevaitė iš „Piktas Keksas“ ir Teresa Ulozienė iš „Vestuvių laikas“ vienbalsiai sutaria – vestuvių paslaugų kainos išaugo.
Paklausus, kada derėtų pradėti planuoti vestuves, Justina atsako, kad tai reikėtų pradėti daryti prieš metus ar pusantrų.
„Žinoma, galima planuoti ir likus 4-6 mėnesiam, tačiau tam, kad jaunieji jaustųsi ramiai, turėtų laiko sprendimams – kuo anksčiau, tuo geriau. Nemeluosiu, 2025 metų užklausos jau beldžiasi“, – sako moteris.
Taip pat Justina pataria, kad svarbu nesivaikyti tematikų madų, o vestuves planuoti tokias, kokiomis tiki pati pora.
„Didžiausia mada – kokybė ir patirtis. Tai yra pati geriausia mada. Kokybiška programa, vakarienė, gėrimai ir gyvo garso koncertai – dalykai, kurie dabar svarbiausi.
Maistas ant stalų – nebemadinga
Vestuvių planuotoja Justina neslepia, kad dekoratoriai ir planuotojos tikrai norėtų išvysti įvairovės vestuvių šventėse – daugiau spalvų, rokenrolo.
„Tačiau jaunųjų poros dažniausiai vestuvių šventę įsivaizduoja per romantiškumo prizmę ir vizualiai mato baltas, pastelines, šviesias spalvas. Neretai pavyksta su pora sukurti viziją jiems ir apie juos, taip pritraukiant daugiau spalvų į šventę.
Bet tai jau yra planuotojų ir dekoratorių darbas. Ne visos poros įsivaizduoja, kad gali būti kitaip“, – sako moteris.
Justina Vasilijevaitė sako, kad kalbant apie vestuves, kurios buvo prieš 10 metų – tikrai nebemadingas maistas ant stalų ir kėdžių užvalkalai. Tačiau to jau seniai nėra vestuvėse, kurių tiekėjai sugebėjo priimti pasikeitimus.
„Mes labai sparčiai, dideliais žingsniais keliaujame prie itin kokybiškų renginių. Mes turime nesustabdomą srautą informacijos apie vestuves rengiamas užsienyje, o tai leidžia ir mums ieškoti naujienų, ir jaunųjų porai norėti gražesnės, kokybiškesnės šventės“, – pasakoja vestuvių planuotoja.
Vestuvių kaina – nuo 30 tūkstančių eurų
Vestuvių planuotoja J. Vasilijevaitė sako, kad nėra tinkamo ar netinkamo vestuvių biudžeto. Yra tiek, kiek pora gali sau leisti.
„Tėvelių, draugų ar kaimynų vestuvių biudžetai yra visiškai nereikalinga informacija jums, nes tai buvo kažkieno kito vestuvės.
Konsultacijos su planuotoja padeda suvokti vestuvių kainas ir galimybes. Tik rinkoje dirbantys žmonės galės įvardinti norimų tiekėjų paslaugų kainų rėžius jūsų vestuvėms. Ir tada jau galėsite numatyti aiškesnį savo vestuvių biudžetą ir viziją“, – sako ji.
Visgi Justina atskleidžia, kad vestuvės Lietuvoje įprastai porai kainuoja apie 35 tūkstančius eurų.
„Gali kainuoti nuo 30 eurų kai santuoka sudaroma civilinės metrikacijos skyriuje iki tiek, kiek gali sau leisti. Mano planuotų vestuvių 2022-2023 metais vidurkis – 35 tūkstančiai eurų“, – teigia moteris.
Teresa Ulozienė sako, kad išskirti vieną paslaugą, kuri brango labiausiai, nelengva – kyla visų paslaugų kainos.
„Maistas pabrango, alkoholis pabrango. Be abejo, visi kiti tiekėjai įvertina savo asmenines išlaidas, tad ir darbo, kurį jie atlieka, kaina didėja. Viskas brangsta, pagrinde visi nuo 100 iki 300 eurų pabrangino paslaugas arba pridėjo papildomą mokestį, pavyzdžiui, už kurą“, – teigė T. Ulozienė.
Teresa Ulozienė taip pat paantrina, kad planuojantiems šiemet iškelti vestuves su maždaug 50 svečių ir gyvo garso muzika, teks atseikėti nemenką sumą – nuo 30 tūkstančių eurų.
„Kiekvienas atvejis yra labai indivualus, nes yra fotografų už 1,5 tūkst. eurų bei už 3 tūkst. eurų, vedėjų kainos svyruoja nuo 2 tūkstančių eurų iki 5 tūkstančių. Vieni nuomojasi sukneles, o kiti siuvasi pas dizainerius. Muzikinės grupės kainuoja nuo 2,5 tūkstančių eurų iki 10 tūkstančių eurų už valandą.
Visgi atsižvelgus į bendrines taisykles, kad maistas vienam žmogui kainuoja nuo 150 eurų, 30 tūkstančių eurų yra vestuvių organizavimo išlaidų viduriukas“, – patirtimi dalijasi vestuvių planuotoja Teresa.
Kaip sutaupyti, planuojant vestuves?
Vestuvių planuotoja Justina teigia, kad, norint sutaupyti, geriausia rinktis kokybiškus paslaugų teikėjus, turėti planuotoją ar bent koordinatorę.
„Šventės vieta turės tinkamus stalus ir kėdes, kurių nereikės nuomotis ir išleisti papildomai.
Planuotoja ir koordinatorė iškart supažindins su išlaidomis ir viduryje planavimo nekils panikos kai gyvo garso grupė pasakys, kad pora turi užtikrinti jų techninį aptarnavimą.
Barmenai apskaičiuos gėrimus, kad nepritrūktumėte, bet ir neišsivežtumėte sunkvežimio gėrimų namo“, – pataria ji.
T. Ulozienė primena, kad svarbiausią jungtuvių dieną nereikia savęs pamiršti ir taupyti išvaizdai, prisiminimų išsaugojimui, žiedams.
„Geriau rinktis mažiau maisto, tačiau daugiau investuoti į savo išvaizdą. Taip pat nereikėtų taupyti kokybišką darbą atliekantiems fotografams. O su žiedais reikės vaikščioti kiekvieną dieną, tai – meilės simbolis, kuriam taupyti tikrai nereikia“, – sako vestuvių planuotoja Teresa.
Prisiminimų kūrimui geriau netaupyti
J. Vasilijevaitė komentuoja, kad ne retai socialiniuose tinkluose, grupėse skirtose jaunųjų poroms labai dažnai mato klausimą ar samdyti videooperatorius – nesamdyti jų yra klaida.
„Komentarų skiltyje matau labai daug nusivylimo žinučių, kad pora visgi neturėjo videooperatorių šventėje. Bet kažkodėl vis dar galvojama, kad vestuvėse sutaupysi nesamdant komandos, kuri jums, jūsų šeimai, vaikams sukuria gyvenimo filmą.
Mes visi esame įpratę filmuoti savo kasdienybę, keliones, koncertus, vaikus, gyvūnus. Poto kuriame įvairius filmukus, keliame juos į soc. tinklus ir metai iš metų peržiūrime prisiminimus.
Bet kodėl kyla klausimų dėl videooperatorių paslaugų vestuvių dieną? Mano labai giliu įsitikinimu nėra sumos, kuri atstos jausmą, kai po 15-25 metų filme matysi besišypsančius savo jau išėjusius senelius, tėvelius ir artimus žmones.
Nuotraukos yra svarbu – su tuo nesiginčija niekas, tačiau gana ginčytis ir videooperatorių klausimu.
Jaunųjų poros nebuvusios vestuvėse ir nesusipažinusios su vestuvių rinka gali prisidaryti reikalų, kurie kainuos brangiai ir nebūtinai atitiks jų lūkesčius.
Manau klaida yra, kad jaunųjų poros vis dar nepasitiki planuotojų konsultacijų sukuriama nauda ir nuoširdžia pagalba jiems“, – pasakoja vestuvių planuotoja.