Draudimo bendrovės fiksuoja ne tik didėjančias automobilių spūstis, bet ir augantį žalų skaičių – vien pernai dėl kelių remonto sukeltų incidentų vairuotojams buvo išmokėta daugiau nei 100 tūkst. eurų.
Trys akmenukai – 8 tūkstančiai eurų
Daugiausia draudžiamųjų įvykių fiksuojama ten, kur vyksta automagistralių, magistralinių ar tarpmiestinių kelių rekonstrukcijos. Priežastys – intensyvus eismas, prastai matomos laikinos kelio žymos, nelygi kelio danga ar statybinės technikos sukeltas netikėtumas. Nereta ir kita problema – smulkūs akmenukai ar žvyras, ant kelio atsidūrę dėl vykdomų darbų, kurie atsitrenkia į automobilius ar pažalo jų stiklus bei kėbulą.
„Praėjusiais metais fiksavome atvejį, kai į automobilį pataikę trys akmenukai apgadino priekinį stiklą, bamperį ir variklio dangtį. Žala siekė net 8 tūkst. eurų. Kitu atveju, kai dėl kelių remonto automobilių kolona sustojo automagistralėje, į ją 140 km/val. greičiu rėžėsi kitas vairuotojas – bendra žala siekė beveik 13 tūkst. eurų“, – pasakoja „If“ transporto žalų vadovė Lietuvoje Guoda Jasaitė.
Ji primena, kad tokiose situacijose svarbiausia – budrumas ir kantrybė. Net jei kelio darbai stabdo kelionę, vienas neatsargus veiksmas gali kainuoti daug daugiau nei kelios papildomos minutės kelyje.
Nemaloni staigmena elektromobilių savininkams
Kelio darbai miestų teritorijose taip pat kelia rizikų. Vairuotojai, nepastebėję ženklinimo ar duobių, praduria padangas ar pažeidžia automobilio važiuoklę. Didžiausią pavojų kelia nepažymėtos kliūtys – nuolat šioje vietoje važinėjantys gyventojai jas žino ir reaguoja, tačiau svečiams tai tampa netikėtu pavojumi.
G. Jasaitė dalijasi ir kiek netipiniu atveju: elektromobilių savininkai, palikę savo automobilius įkrovimo stotelėje, grįžę rado juos apneštus smalos taškeliais – šalia vyko asfaltavimo darbai.
„Abiem atvejais žalų vertė siekė po 600 eurų. Emulsijos dulkės padengė stogus, langus, žibintus, veidrodėlius – valymas reikalavo kruopštaus ir profesionalaus darbo. Todėl visada rekomenduojame automobilius statyti vietose, kur rizika žalai – kuo mažesnė, ypač jei paliekate transporto priemonę ilgesniam laikui“, – pataria draudimo ekspertė.
Netikėtumai statybų aikštelėse
Miestuose automobilių savininkai vis dažniau nukenčia nuo incidentų šalia statybų zonų. Įprasti atvejai – netyčia išsipylę dažai ar cheminės medžiagos, krentančios statybinės nuolaužos ar net įrankiai. Vienas kritęs kibiras dažų gali sugadinti kėbulą ar langą, o sunkesnė įranga – išdaužti žibintus ar sulamdyti visą automobilio priekį.
Draudikai primena: pirmiausia atsakomybė už automobilio saugumą tenka pačiam savininkui. Būkite sąmoningi ir visada apsidairykite, kur statote transporto priemonę – ar aplinka nėra potencialiai pavojinga?