švietimas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „švietimas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „švietimas“.
Apdovanotos aktyviausios sostinės mokyklos
Penktadienį 10 sostinės mokyklų buvo apdovanotos už aktyvų įsitraukimą ir nuoseklų dalyvavimą projekte „Vilnius yra mokykla“ bei už ambiciją imtis novatoriškų ugdymo formų, pranešė Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Edu Vilnius“.
Anot „Edu Vilnius“, aktyviausių mokyklų apdovanojimus šiemet pelnė Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla, Vilniaus Pavilnio pagrindinė mokykla, Vilniaus Juzefo Ignacijaus Kraševskio gimnazija, Vilniaus „Saulėtekio“ mokykla-daugiafunkcis centras, Vilniaus Prano Mašioto ...
Lietuvos švietimo sistema dar labiau stumiama į griūtį? Šaukiasi pagalbos: „Tai neteisybė“
Nuo 2025 metų pradžios įsiteisino dar 2022 m. priimta įstatymų pataisa, pagal kurią mokymo įstaigos nebeteko galimybės gauti iš gyventojų 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Dėl naujos tvarkos mokymosi įstaigų asociacijų atstovai jau kreipėsi į naujus valdančiuosius ir teigia, kad tokiu būdu mokyklos praras ne tik reikšmingą dalį pajamų, tačiau ir paklius į papildomas biurokratijos pinkles.
Prie Šiaulių „Juventos“ progimnazijos bus surengta pilietinė akcija: bendruomenė sieks išsaugoti muzikinę mokyklos kryptį
Sustiprintą muzikinį ugdymą vykdančios Šiaulių „Juventos“ progimnazijai nesutinkant su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) siūlymu keisti ugdymo įstaigos nuostatus, ketvirtadienį greta mokyklos bus surengta pilietinė akcija.
Progimnazijos direktorės Ritos Tamašauskienės teigimu, tokia iniciatyva siekiama atkreipti naujai išrinktos valdžios dėmesį ir gauti leidimą tęsti formalųjį švietimą papildančio ugdymo programas.
Šiaulių „Juventos“ progimnazijos bendruomenė planuoja rengti pilietinę akciją: sieks išsaugoti muzikinę mokyklos kryptį
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) siūlant pakeisti sustiprintą muzikinį ugdymą vykdančios Šiaulių „Juventos“ progimnazijos nuostatas, ketvirtadienį greta mokyklos planuojama surengti pilietinę akciją. Progimnazijos direktorė Rita Tamašauskienė sako, kad tokia iniciatyva siekiama atkreipti naujai išrinktos valdžios dėmesį ir gauti leidimą tęsti formalųjį švietimą papildančio ugdymo programas.
Tirs, ar Šilutės rajono savivaldybė teisėtai nustatė mažesnį Vainuto gimnazijos klasės mokinių skaičių
Regionų administracinis teismas priėmė nagrinėti Vyriausybės atstovo prašymą ištirti, ar teisėtas buvo Šilutės rajono savivaldybės tarybos sprendimas Vainuto gimnazijoje nustatyti mažesnį III gimnazijos mokinių skaičių, nei reikalauja įstatymas.
Pirmadienį darbą pradės du švietimo viceministrai
Pirmadienį darbą pradės du švietimo viceministrai – Mykolo Romerio universiteto (MRU) vicerektorė studijoms Regina Valutytė bei iki šiol Sporto grupės vadovo pareigas ministerijoje ėjęs, anksčiau Seime dirbęs socialdemokratas Rolandas Zuoza.
Kaip interviu laidoje „ELTA kampas“ nurodė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė, R. Valutytė bus atsakinga už aukštąjį mokslą, o R. Zuoza – už profesinį bei suaugusiųjų ugdymą. Taip pat laikinai jis kuruos ir sporto sritį.
Lituanistinio švietimo mokytojo premija skirta Briuselyje dirbančiai Audronei Anulienei
Lituanistinio švietimo mokytojo premija šiemet paskirta Briuselio II Europos mokyklos lietuvių kalbos ir filosofijos mokytojai Audronei Anulienei, antradienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Pedagogė Briuselio II Europos mokykloje dirba devintus metus. Šioje ugdymo įstaigoje mokosi apie 3 tūkst. mokinių iš devynių Europos Sąjungos valstybių, daugiau nei 200 mokinių – lietuvių kalba.
Švietimo įstaigos sieks vėl grįžti į paramos gavėjų sąrašą
Nuo 2025-ųjų sausio keičiantis paramos skiriant 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tvarkai dalį, švietimo įstaigos prašys jas vėl įtraukti į paramos gavėjų sąrašą.
Nuo sausio šią paramą galės gauti tik nevyriausybinės organizacijos, politinės partijos ir profesinės sąjungos, tuo metu iš biudžeto išlaikomos įstaigos – bendrijos, mokyklos, darželiai – jos nebegaus.
„Tai neteisinga, nes ir taip didelė GPM dalis paramos nepaimama.
Kriterijų neatitinkančiai mokyklai suteikiamas metų laikotarpis trukdžiams pašalinti
Kriterijų neatitinkančiai bendrojo ugdymo programas vykdančiai mokyklai Ministrų kabinetas trečiadienį numatė ne ilgesnį nei vienerių metų laikotarpį problemoms pašalinti.
Iki šiol konkretus terminas įstatyme nebuvo apibrėžtas.
Kaip nurodoma Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) parengtame nutarime, toks terminas nustatomas dėl to, kad problemoms pašalinti gali reikėti lėšų, atlikti viešuosius pirkimus.
Pedagogai kreipėsi į valdžios institucijas: iššūkiai klibina egzistencinius švietimo sistemos pagrindus
Reikšdama nuogąstavimus dėl ugdymo turinio kaitos ir švietimo sistemos struktūrinių reformų Lietuvos pedagogų asociacijų vadovų taryba kreipėsi į atsakingas šalies institucijas.
REKLAMA
REKLAMA
Šiauliuose įsikūrusios vienos geriausių Lietuvos mokyklos direktorius įvardijo didžiausią švietimo problemą
Švietime naujosios valdžios laukia minų laukas – taip situaciją Lietuvos mokyklose apibūdino žurnalo „Reitingai“ redaktorius Gintaras Sarafinas. Pasak jo, šalies ugdymo įstaigos vis dar neturi visų reikalingų vadovėlių. Žinių patikrinimai bei egzaminai sukelia daug chaoso, šlubuoja ir įtraukiojo ugdymo sistema. Tad net ir pačios geriausios šalies mokyklos neslepia, kad tiesiog pavargo nuo reformų.
Sarafinas: švietime buvę valdantieji palieka minų lauką
Šių metų rugsėjį švietimo bendruomenės ir politikų dėmesio centre atsidūręs žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas sako, kad kadenciją baigiančios Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) vadovybė, apribojusi duomenų apie šalies ugdymo įstaigas apimtį, palieka „minų lauką“. Anot jo, neturint pakankamai informacijos apie realią padėtį švietimo sektoriuje, nematomas realių spragų ir problemų paveikslas.
„Tamsumos ima viršų prieš šviesą.
Į Seimo komitetą sugrįžta iniciatyva dėl nemokamų pietų visiems pradinukams
Naujos sudėties parlamentinis Švietimo ir mokslo komitetas svarstys buvusios kadencijos Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos” iniciatyvą nemokamai maitinti visus pradinukus.
Šią savaitę apsisprendę grąžinti šį klausimą į savo darbotvarkę šio komiteto nariai diskutavo ne tik apie nemokamą visų pradinukų maitinimą, bet taip pat kėlė moksleiviams teikiamo maisto kokybės klausimą.
„Pirmiausia turime sugrąžinti į ugdymo įstaigas valgyklas.
Keturioms Vilniaus rajono mokykloms perduoti nauji mokykliniai autobusai
Keturioms Vilniaus rajono savivaldybės mokykloms penktadienį perduoti nauji mokykliniai autobusai.
Anot pranešimo, jų įsigijimui Vilniaus rajono savivaldybė skyrė apie 400 tūkst. eurų iš savo biudžeto lėšų. Nauji „Iveco“ mokykliniai autobusai perduoti Avižienių, Nemenčinės Gedimino, Marijampolio Meilės Lukšienės ir Rudaminos „Ryto“ gimnazijoms.
„Ne kartą esu sakęs, kad švietimas yra viena svarbiausių mūsų rajono sričių.
Šaulių sąjunga pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos sporto universitetu
Lietuvos sporto universitetas (LSU) su Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria LSU įsipareigojo kviesti LŠS narius į organizuojamus renginius ir konsultuoti rengiant metodinę medžiagą, skatinti bendrų tarptautinių ir nacionalinių projektų rengimą ir vykdymą, taip pat mokslo taikomosios veiklos ir tyrimų plėtojimą.
Profsąjungos neturi vieningos nuomonės dėl biudžete numatytų lėšų švietimui: paskui bėgs persitarti
Vyriausybei pristačius kitų metų biudžetą, švietimo profsąjungos nesutaria, ar pakankamai lėšų numatyta mokytojų algoms didinti. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) pirmininkas Egidijus Milešinas tikina, jog dėl tokio darbo užmokesčio augimo su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) buvo sutarta jau anksčiau.
Demokratai „Vardan Lietuvos“ siūlo skirti 100 mln. eurų neformaliojo vaikų švietimo programų finansavimui
Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių grupė kitų metų valstybės biudžeto projekte siūlo skirti 100 mln. eurų neformaliojo vaikų švietimo programų finansavimui.
Politikai tvirtina, kad neformaliam švietimui finansuoti yra skiriama dvidešimt milijonų eurų, o to nepakanka įgyvendinti užsibrėžtiems tikslams.
Darbą pradeda naujas Nacionalinės švietimo agentūros vadovas – Simonas Šabanovas
Ketvirtadienį pareigas pradeda eiti naujai paskirtas Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) direktorius Simonas Šabanovas.
„Naujoji darbo vieta pareikalaus daug susitelkimo ir situacijos supratimo, todėl darbus Nacionalinėje švietimo agentūroje pradėsiu žingsnis po žingsnio, išsikeldamas prioritetus“, – sako naujasis NŠA direktorius.
Kaip nurodo NŠA, S. Šabanovas – geografas, edukologas, Vilniaus universitete apsigynęs socialinių mokslų daktaro laipsnį.
ŠMSM steigia Čiurlionio stipendijas menų studentams
Kitąmet minint Mikalojaus Konstantino Čiurliono 150-ąsias gimimo metines, Švietimo mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) menų studentus kviečia pretenduoti į pirmą kartą steigiamas šio kūrėjo vardo stipendijas.
„Inicijavome M. K. Čiurlionio vardo stipendijas talentingiems, meninėje veikloje ypač pasižymintiems studentams, šiuolaikiškai permąstantiems, interpretuojantiems M. K. Čiurlionio kūrybą.
ŠMSM pasirašė atnaujintą kolektyvinę sutartį su švietimo profesinėmis sąjungomis
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje (ŠMSM) pirmadienį pasirašyta atnaujinta kolektyvinė sutartis su švietimo darbuotojų profesinėmis sąjungomis.
Naująją šakos kolektyvinę sutartį pasirašė švietimo ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ vadovai.
Ministerija su švietimo profesinėmis sąjungomis pasirašys atnaujintą kolektyvinę sutartį
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) su keturiomis švietimo sektoriaus darbuotojus vienijančiomis profesinėmis sąjungomis pirmadienį pasirašys atnaujintą šakos kolektyvinę sutartį.
Atnaujintą dokumentą pasirašys ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ vadovai.
Švietimui nusipelniusiems žmonėms įteikti Garbės ženklai
Aštuoniems švietimui nusipelniusiems žmonėms ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė trečiadienį įteikė Garbės ženklus, skelbia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).
„Jūs kuriate laisvos Lietuvos švietimo sistemą, drąsiai ieškote naujų sprendimų ir randate juos. Tam, kad švietimas būtų visuomenės priešakyje.
Sumažėjo rusų kalbą mokytis pasirinkusių šeštokų: dalyko pedagogams siūlo įgyti papildomą specializaciją
Šiais metais vėl sumažėjo šeštos klasės mokinių, antrąja užsienio kalba pasirinkusių mokytis rusų, rodo preliminarūs Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) duomenys.
„Mokinių, kurie renkasi rusų antrąją užsienio kalbą, mažėja. Praėjusiais mokslo metais ją rinkosi apie 54–55 proc., o šiais mokslo metais, išankstiniais duomenimis, yra pasirinkę 43,5 proc. šeštos klasės mokinių“, – Eltai raštu perduotame komentare nurodė ministerija.
Ministrė mato poreikį diskutuoti apie galimybę atnaujinti partijų susitarimą dėl švietimo
Švietimo ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigia matanti poreikį diskutuoti apie galimybę atnaujinti partijų susitarimą dėl švietimo politikos Lietuvoje.
„Kažkuriuo metu (reiktų diskutuoti – BNS). Aš buvau kažkada gavusi šį klausimą ir sakiau, kad artimiausiu metu neplanuojame“, – trečiadienį Seime sakė politikė.
Taip ji kalbėjo apžvelgdama prieš trejus metus pasirašyto susitarimo rezultatus.
Meilės Lukšienės premija – Vilniaus jėzuitų gimnazijos matematikos mokytojui Šarūnui Vaitkui
Šių metų Meilės Lukšienės premija skirta Vilniaus jėzuitų gimnazijos matematikos mokytojui Šarūnui Vaitkui, pirmadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
„Man ši premija – tarsi gaivaus vėjo gūsis, raginantis, įkvepiantis dar labiau stengtis. Kartu ši premija – tarsi dedikacija visiems mano sutiktiems mokytojams“, – sakė Š. Vaitkus.
IT sektoriaus ekspertas sukritikavo jaunus specialistus: „Visiškai praradome kontrolę“
IT sektoriaus profesionalas Kris‘as Buytaert‘as buvo atviras – šis sektorius juda į priekį, tačiau labai lėtai ir „tai labai vargina“. Dalis problemos, pasak jo, prasideda dar universitetuose. Kol studentai baigia mokslus, jų žinios pasensta ir jų nebeįmanoma pritaikyti.
Rugsėjį Vilniuje antrą kartą organizuotas „DevOps Days“ renginys, suburiantis gausią IT inžinierių bendruomenę. Mat DevOps praktikos apjungia programinės įrangos kūrimą ir IT operacijas.
Švietimo asociacijoms agituojant nesudarinėti reitingų, tėvai pabrėžia duomenų poreikį
Švietimo asociacijoms kreipusis į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM) agituojant nenaudoti moksleivių patikrinimų rezultatų mokyklų reitingų sudarymui, Lietuvos tėvų forumas (LTF) pabrėžia šios informacijos poreikį ir tai, jog tikroji problema slypi švietimo sistemoje ir priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarkoje.
Migracijos departamento vadovė apie didėjantį studentų iš trečiųjų šalių skaičių: kai kurios mokyklos vietas pardavinėja
Kasmet didėjant į Lietuvą atvykstančių studentų iš trečiųjų šalių skaičiui, Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė sako, kad kai kurios aukštosios mokyklos nelegalią imigraciją skatina sąmoningai. Savo ruožtu Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) atstovai teigia šiuos nuogąstavimus girdintys ir svarstantys apie galimus problemos sprendimo būdus.
„Tarptautinių studentų, kurie kiekvienais metais atvyksta į Lietuvą, skaičius po truputį didėja.
„Švietimo sistemos siaubas“ – absurdiški darbo skelbimai ieškant korepetitorių: jei žinai Pitagoro teoremą, gali mokyti kitus?
Prasidėjus naujiems mokslo metams ir atsinaujinus ugdymo programoms tėvai savo atžaloms bei patys mokiniai suskubo ieškoti korepetitorių. Kadangi privačių papildomų pamokų paklausa – milžiniška, atsiranda vis daugiau pseudokorepetitorių, todėl gyventojai raginami kritiškai atsirinkti mokytoją. Netrūksta ir įvairių korepetitorių įmonių darbo skelbimų, kuriuose teigiama, kad norint įsidarbinti pakanka žinoti Pitagoro teoremą arba mokomo dalyko brandos egzaminą būti išlaikius 75 balais.
Įvyko pirmoji konsultacija dėl švietimo duomenų: projektas bus koreguojamas
Ketvirtadienį Nacionalinėje švietimo agentūroje įvyko pirmoji vieša konsultacija dėl švietimo rodiklių bei duomenų skelbimo apimčių ir būdų. Po diskusijos nuspręsta, kad pristatytas Mokyklos kokybės rodiklių sąrašo projektas bus koreguojamas.
Ketvirtadienį įvykusio susitikimo metu buvo ieškoma sutarimo, kokie rodikliai yra svarbūs, apibrėžiant, kas yra gera mokykla, kokie duomenys apie mokyklas ir kokia forma turi būti skelbiami viešai.
Švietimo viceministras: diskusijos dėl duomenų viešinimo nebus vienos darbas
Diskusijos dėl švietimo duomenų prieinamumo apie valstybinius brandos egzaminus ir moksleivių patikrinimus nebus vienos dienos darbas, sako švietimo viceministras Ignas Gaižiūnas.
Gaižūnas ginasi dėl ginčo su žurnalu „Reitingai“: pateikė savo poziciją
Dėl duomenų apie šalies ugdymo įstaigas bei jų veiklos rodiklius skelbimo kilus ginčui su žurnalo „Reitingai“ vadovybe, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas sako, kad viešojoje erdvėje yra formuojamas klaidingas naratyvas. Pasak jo, tam, kad supratimas apie bendrą švietimo būklę būtų objektyvus, yra būtina rasti bendrą visuomenės sutarimą.
Keršto planas? Sarafinas išklojo viską, ką galvoja apie ministeriją: „Nusprendė užgniaužti, kad užčiauptų mus“
Žurnalas „Reitingai“ praneša, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) nusprendė nebeleisti skelbti svarbių duomenų apie šalies mokyklas. Piktinamasi ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko Artūro Žukausko idėja registruoti Švietimo įstatymo pataisą, kuria skelbiama, kad patikrinimų rezultatai yra naudojami švietimo stebėsenai, įstaigų veiklos tobulinimui, bet negali būti pasitelkiami bendrojo ugdymo mokyklų palyginimui ir reitingų sudarymui.
Viceministras Gaižiūnas apie sprendimą neskelbti mokyklų rezultatų duomenų: „Yra skatinama nesveika konkurencija“
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) nusprendus nebeskelbti detalių duomenų apie šalies mokyklų egzaminų rezultatus, tai sulaukė didelio visuomenės atgarsio. Dėl priimto sprendimo šiandien spaudos konferencijoje pasisakė ir švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas, kuris teigė, kad visuomenės interesas žinoti yra tenkinamas, o švietimo bendruomenė pati nuspręs, kokie ugdymo įstaigų rodikliai yra reikalingi.
Kilus skandalui dėl duomenų slėpimo – Sarafinas rėžė tiesiai: „Ministerija išvedžioja“
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) nusprendus nebeleisti skelbti svarbių duomenų apie šalies mokyklas, kritikos tokiam pasikeitimui negaili žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas. Savo socialiniuose tinkluose jis tvirtina, kad sprendimas nebeatskleisti informacijos apie švietimo įstaigų rezultatus, mažina skaidrumą.
Kilus skandalui dėl duomenų apie mokyklų rezultatus slėpimo – ministrės atsakas: štai kodėl ji nebevieša
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) garsėja ne tik nuolat viena kitą keičiančiomis krizėmis, bet štai dabar pasipylė kaltinimai dėl informacijos slėpimo. Nuo šių metų ministerija viešai nebeskelbs mokyklų mokinių egzaminų rezultatų ir egzaminus laikiusiųjų skaičiaus.
Taigi mokiniai ir jų tėvai šiemet savarankiškai išsiaiškinti, kiek mokinių ir kaip išlaikė egzaminus jų mokykloje ir kitose, negali.
Šimonytė sudraudė Pinskuvienę dėl įtraukiojo ugdymo: gresia teisinės pasekmės
Visose šalies mokyklose įsigaliojusi įtraukiojo ugdymo reforma kaitina emocijas. Mokyklų darbuotojai pritaria, kad pokyčiai buvo reikalingi, tačiau pabrėžia, kad trūksta pasiruošimo ir specialistų. Aštriausios kritikos sulaukė Širvintų rajono merė, pareiškusi, kad vis tiek iš dalies pamokų specialiuosius poreikius turinčius vaikus išprašys mokytis kitur. Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad merei gresia teisinės pasekmės.
„Mes ėjom į vidurinę mokyklą, su visais vaikais mokėmės.
Apklausa: beveik pusė šalies moksleivių namų darbus atlieka naudodamiesi ne savo galva
Lietuvoje kone kas antras moksleivis, atlikdamas namų darbus, kliaujasi dirbtiniu intelektu (DI), rodo bendrovės „Samsung“ užsakymu atliktas tyrimas Baltijos šalyse.
Vis tik dar daugiau dirbtinį intelektą naudoja Latvijos moksleiviai (49 proc.). Lyginant su Lietuva ir Latvija, Estijoje jį į pagalbą pasitelkia mažiausiai apklaustųjų – 39 proc.
Projekto „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse Eglė Tamelytė sako, kad dirbtinis intelektas tarp moksleivių jau seniai nebėra naujiena.
Tyrimas parodė: kurioje vietoje Lietuva pagal knygų skaitomumą – įspėja dėl jaunosios kartos
Rugpjūčio 9-ą dieną buvo minima tarptautinė knygų mylėtojų diena. Tiesa, minint šią dieną, buvo priminti ir ne itin malonūs „Eurostat“ duomenys – juose Lietuva, pagal knygų skaitomumą, rikiuojasi čia pat už Europos Sąjungos vidurkio. Ekspertai sako, kad knygų neskaitymas gali turėti itin liūdnų pasekmių, o įprotį skaityti žmoguje reikia formuoti dar ankstyvoje vaikystėje.
Paskutiniais „Eurostat“ duomenimis (2022 m.) per 12 mėnesių vos 52,4 proc.
Mokytojų trūkumas – rekordinis: siunčia grėsmingą žinią
Jau ne vienerius metus Lietuvos mokyklas kamuoja mokytojų trūkumo problema, o šiemet situacija, panašu, tik dar prastėja. Savo ruožtu savivaldybės tikina, jog situacija nėra tokia bloga, o profsąjungos perspėja, jog švietimo ministerija privalo keisti kursą.
Prieš rugsėjį Lietuvoje suaktyvėjo švietimo specialistų paieškos: trūksta maždaug 650 pedagogų
Likus vos dviem savaitėms iki naujų mokslo metų, pedagogų paieška yra suintensyvėjusi, teigia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM). Šiuo metu, pasak jos, Lietuvos mokykloms trūksta maždaug 650 specialistų.
„Paieškos suaktyvėjusios, rugpjūtis yra pats intensyviausias metas. Šiuo metu mokyklos ieško apie 650 pedagogų ir mokytojų padėjėjų dirbti įvairaus dydžio etatais.
Vyriausybė pakeitė mokyklų tinklo kūrimo taisykles: numato atvejus, kai klasėse galės būti mažiau nei 21 mokinys
Ministrų kabinetas trečiadienį nusprendė švelninti reikalavimą nuo rugsėjo 1 d. III ir IV gimnazijų klasėse turėti po 21 mokinį. Naujos taisyklės šiais mokslo metais leis sudaryti vieną klasę su mažesniu mokinių skaičiumi, tačiau mokykloje bus stebimos mokinių skaičiaus augimo tendencijos.
Visgi, šio reikalavimo ugdymo įstaigos galės nesilaikyti tik tuo atveju, jei praėjusių mokslo metų pradžioje atitinkamos mokyklos 8 klasėje ir I arba II gimnazijos klasėje buvo ne mažiau kaip po 21 mokinį.
Prieš rugsėjį – švietimo įstaigose virš 500 laisvų darbo vietų: štai kokių specialistų trūksta labiausiai
Šalies ugdymo įstaigose paskelbta 540 laisvų darbo vietų švietimo specialistams. Labiausiai šiuo metu ieškoma pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojų, taip pat pradinio ir ikimokyklinio ugdymo bei specialiųjų poreikių moksleivių pedagogų, skelbia Užimtumo tarnyba.
Užimtumo tarnybos duomenimis, Vilniaus mokykloms reikalingi 44 pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojai, kiek mažiau – 23 Klaipėdos mokykloms.
Ministerija skirs 163 mln. eurų švietimo pagalbai
Nuo šių metų rugsėjo planuojama didinti finansavimą švietimo pagalbai. Tam valstybė yra numačiusi skirti daugiau nei 163 ml. eurų, antradienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).
Ministerijos teigimu, ši parama padės plėsti įtraukųjį ugdymą visose šalies švietimo įstaigose.
„Gelbėjasi iš padėties“: su specialiųjų poreikių vaikais galės dirbti ne tik mokytojai
Seimas, atsižvelgęs į pedagogų trūkumą šalyje, šią savaitę priėmė Švietimo įstatymo pataisas, leisiančias ne tik mokytojams, bet ir kitiems specialistams padėti klasėse besimokantiems specialiųjų poreikių vaikams.
Pataisos priimtos rengiantis nuo rugsėjo įsigaliojančiam vadinamajam įtraukiojo ugdymo modeliui, reiškiančiam, kad specialiųjų poreikių vaikai galės rinktis artimiausią bendrojo ugdymo mokyklą.
Puikus pasiekimas: Lietuvos moksleiviai tarptautinėje biologijos olimpiadoje pelnė net keturis medalius
Lietuvos moksleiviai Kazachstane vykusioje 35-ojoje tarptautinėje biologijos olimpiadoje iškovojo vieną sidabro ir tris bronzos medalius.
Kaip pranešė Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA), sidabro medalį olimpiadoje pelnė Vilniaus licėjaus III gimn. klasės mokinys Justas Miliauskas.
Tuo metu bronzos medaliais apdovanoti Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos III gimn.
Brangsta vaikų stovyklos: „Žinokit, yra ir už 400“
Pasibaigus mokslo metams tėvai jau leidžia vaikus į vasaros stovyklas. O stovyklų pasirinkimas išties platus – nuo įgūdžius lavinančių anglų kalbos stovyklų iki gyvybei svarbaus plaukimo pamokų. Tačiau tėvai stebisi – stovyklų kainos auga kaip ant mielių. Sostinės savivaldybė kai kurias stovyklas iš dalies finansuoja, tam skyrė beveik milijoną eurų, tačiau ne visi norintys į stovyklas patenka, mat vietų yra tik 18 tūkstančių.
Skelbiami mokyklinių brandos egzaminų rezultatai
Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) skelbia apibendrintus mokyklinių brandos egzaminų rezultatus. Iš viso egzaminus laikė per 14,1 tūkst. kandidatų.
Pagrindinėje egzaminų sesijoje vyko 4 mokykliniai egzaminai: lietuvių kalbos ir literatūros, tautinių mažumų gimtųjų kalbų (baltarusių, rusų) ir muzikologijos. Dar 2 mokyklinius egzaminus – menų ir technologijų abiturientai laikė iki prasidedant egzaminų sesijai.
Žinia stojantiesiems: Lietuvoje pradedamas 3 kolegijų reorganizavimas
Nuo pirmadienio pradedant veikti trims atsinaujinusioms aukštosioms mokykloms, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) akcentuoja, kad šie pokyčiai leis stiprinti kolegijas. Tuo metu susijungusių aukštųjų mokyklų atstovai didžiausią dėmesį ketina skirti mokslinei veiklai ir meno sričiai.
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė: iššūkis išlaikyti atlyginimo įsipareigojimą mokytojams
Vyriausybei šią savaitę skyrus papildomų lėšų mokytojų atlyginimams nuo rugsėjo kelti, švietimo ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sako, kad biudžetas neleis kitąmet algų didinti dar labiau, iššūkis bus išlaikyti 130 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) įsipareigojimą.
„Visada norisi ambicingesnio plano, bet manau, kad biudžeto galimybės nelabai galės leisti. Aš manau, kad didysis iššūkis bus išlaikyti tokį pririštą mokytojų vidutinį atlyginimą prie 130 (proc.