Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Vilnietė pratrūko, kiek laiko jau laukia operacijos: „Tokiais tempais ir per visą gyvenimą nesulauksiu“

Nors ministerija ir teigia, kad eilės pas gydytojus turėjo sumažėti, gyventojai skundžiasi susiduriantys su kitokia realybe. Štai vilnietė Rasa skaičiuoja, kad operacijos gali tekti laukti ir virš 1,5 metų. Ligoninė gi aiškina, kad kai kurias operacijas gali atlikti tik tam tikros specializacijos gydytojai, kurių yra mažai. Rasa (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) portalui tv3.lt piktinosi, kad eilėje operacijai jau greit stovės metus, ir tai – dar ne pabaiga.

4-metė patyrė siaubingus pilvo skausmus: išsiaiškinus kodėl gydytoja perspėja visus tėvus

Tėvai nuolat ieško būdų, kaip sustiprinti vaikų sveikatą – imunitetą, virškinimą, organizmo atsparumą. Tačiau ar visada papildai ir vitaminai yra naudingi? Naujausiame „Tėvai paprastai“ epizode šeimos gydytoja Gintarė Trainavičienė dalijasi realia istorija, kaip netinkamai parinkti žuvų taukai sukėlė mažam vaikui rimtus pilvo skausmus. Kartu su ja diskusijoje dalyvauja Viktorija Arlauskienė – mama, verslininkė ir sveikatos prevencijos entuziastė.
Sveikata Prieš 9 val.

Pamirškite naktinius vaikščiojimus į tualetą: štai kas padės

Dažnas naktinis vaikščiojimas į tualetą gali tapti tikru išbandymu kiekvienam žmogui. Jei naktį prabundate kelis kartus, kad nueitumėte į tualetą, tai ilgainiui gali nulemti ne tik suprastėjusią miego kokybę ar bendrą emocinę savijautą, bet ir rimtesnes sveikatos problemas. „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė dalijasi patarimais, kaip atsisveikinti su dažnu naktiniu vaikščiojimu į tualetą, rašoma pranešime spaudai.
Sveikata Prieš 11 val.

Griauna mitus apie populiarią kontracepciją: viena veiksmingiausių priemonių ir negimdžiusioms

Nepaisant to, kad kontraceptinės spiralės pagal populiarumą užima antrą vietą po geriamųjų kontraceptikų, jas lydi daugybė mitų. Vienos moterys baiminasi svetimkūnio gimtoje, kitos – šalutinių poveikių. Kauno „Kardiolitos klinikų“ Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė-ginekologė Didona Vilkinienė sako, kad mitai gimsta iš nežinojimo, ir pasakoja, kaip veikia ir kokioms moterims tinka hormoninė spiralė. „Kontraceptinės spiralės skirstomos į hormonines ir nehormonines.
Sveikata Prieš 12 val.

Eilės pas kardiologus sutrumpėjo nuo 3–4 mėnesių iki 3 savaičių: pasakė, kaip tai pavyko

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) skelbia, kad pavyko reikšmingai sumažinti eiles pas gydytojus kardiologus – laukimo laikas sutrumpėjo nuo trijų–keturių mėnesių iki trijų savaičių. „Kardiologijos klinikos veiklos ašis – pacientai. Kartu su komanda nuosekliai dirbome, kad jiems taip reikalingos gydytojų kardiologų paslaugos taptų prieinamesnės.
Sveikata Prieš 14 val.

Pamatę tai kraujospūdžio matuoklyje skubėkite pas gydytoją: įspėja visus

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro gydytojas kardiologas-elektrofiziologas Tautvydas Platūkis visiems pacientams, turintiems širdies stimuliatorių, defibriliatorių ar resinchronizuojantį širdies prietaisą, rekomenduoja bent kartą metuose atlikti patikrą. Širdies stimuliatoriai reikalingi, kai širdis plaka per lėtai arba turi kitų ritmo sutrikimų, koreguojamų implantuojamo prietaiso dėka.
Sveikata Prieš 14 val.

Metai vos prasidėjo, o klastingas virusas vėl pražudė žmogų: įspėja visus

Besikeičiantis klimatas rodo savo pasekmes – nebestebina ir patį viduržiemį fiksuojami susirgimai erkiniu encefalitu ir net mirtys. Be to, nors porai savaičių Lietuva ir sulaukė tikro žiemiško šaltuko, pasitikti šiltąjį sezoną su mažiau erkių gali ir nepavykti. Naujausiais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, nuo erkinio encefalito per sausio mėnesį mirė vienas asmuo. Iš viso fiksuoti 4 susirgimai, 2 asmenys gydyti ligoninėje.
Sveikata Prieš 14 val.

Ką tik sirgote, bet norite duoti kraujo? Pasakė, ką privalu žinoti

Šaltuoju metų laikotarpiu, ženkliai išaugus sergamumui gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, Nacionalinis kraujo centras (NKC) primena – kraujo donorystė persirgus šiomis ligomis, po antibiotikų ir tam tikrų vaistų vartojimo, galima tik praėjus nemažiau dvejoms savaitėms po pasveikimo. Šį laikotarpį skaičiuoti reikėtų ne nuo vaistų vartojimo pabaigos, tačiau tuomet, kai nebėra jokių liekamųjų ligos reiškinių – slogos, kosulio.
Sveikata Prieš 17 val.

Gydytojas prabilo apie tai, ko kiti plika akimi nemato: „Kas kartą apima azartas“

Vaikystėje svajojęs tapti plastikos chirurgu, jis pasuko į programavimą, eksperimentavo su audiovizualiniais menais, o vėliau savo pašaukimą surado radiologijoje. Šiandien Žalgirio klinikos (VUL Santaros klinikų filialo) radiologijos skyriaus vedėjas gydytojas radiologas Džiugas Jagminas sako, kad radiologija yra ne tik mokslas, bet ir menas, o radiologai nėra laborantai.  Apie visa tai plačiau – interviu su gydytoju radiologu, rašoma pranešime spaudai.
Sveikata Prieš 18 val.

Naujiena dėl vaistų: internetu bus galima įsigyti paprasčiau, tačiau perspėja apie rizikas

Gyventojams – platesnės galimybės įsigyti nereceptinius vaistus internetu. Jie tą padaryti galės ne tik per vaistinių tinklalapius, bet ir per interneto prekybos platformas bei mobiliąsias programėles, jeigu vaistinės pasirinks tokį būdą. Tokia galimybė sudaryta Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) patvirtinus atnaujintą nuotolinės prekybos vaistais tvarką. Tačiau ministerija ragina perkant vaistus internetu nepamiršti saugumo priemonių ir pasitikrinti, ar perkama iš legalios vaistinės.
Sveikata 2025-02-18

Jakubauskienė tikina, kad telemedicinos paslaugos sumažins eiles pas gydytojus

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad viena iš priemonių, siekiant sumažinti pacientų eiles pas šeimos gydytojus, yra telemedicinos paslaugų plėtra bei nuotolinės konsultacijos. „Nuotolinės konsultacijos, be abejonės, didžiausią pagalbą turėtų konsultuojant pacientus.

Pasakė, ar tikrai sveika peršalus eiti į pirtį: įsidėmėkite

Neįprastai šilta ir lietinga žiema yra itin palanki plisti įvairioms virusinėms, bakterinėms ir peršalimo ligoms. „Mano šeimos klinikos“ šeimos gydytoja Jūratė Ivanauskienė sako, kad šiemet ypač padidėjo sergamumas gripo A ir B infekcijomis, galinčiomis komplikuotis į plaučių bei sinusų uždegimus, taip pat yra išaugęs sergamumas kitomis kvėpavimo takų bei enterovirusinėmis infekcijomis.

Šiemet jau registruoti penki legioneliozės atvejai

Šiais metais jau nustatyti penki legioneliozės atvejai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, vienas atvejis registruotas Palangoje, du – Klaipėdos mieste, dar du – Panevėžio mieste. Šie atvejai tarpusavyje nesusiję. Mirčių nuo šios ligos šiemet nefiksuota. Stebi legioneliozės atvejų augimą Pernai NVSC teigė, kad Lietuvoje stebimas užsikrėtimų legionelioze augimas.
Sveikata 2025-02-18

Skrandžio vėžys – klastingas ir be simptomų pradinėse stadijose: chirurgas vardija, ką reikia žinoti

Virškinimo sistemos vėžiniai susirgimai yra vieni klastingiausių, mat pajausti skrandžio, žarnyno vėžio simptomus jų ankstyvose stadijose pavyksta itin retai. Ką naudinga žinoti apie vėžinius susirgimus, kada ir kaip pasitikrinti ir kokios prevencinės programos gali išgelbėti ne tik sveikatą bet ir gyvybę naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja Nacionalinio vėžio centro Chirurgijos centro vadovas doc. dr. Audrius Dulskas.

Jūsų rankos nuolat šaltos? Štai ką tai išduoda apie sveikatą

Turbūt kiekvienas savo rate turime žmogų, kurio rankos visada šaltos, nesvarbu, kokia temperatūra kambaryje ar lauke bebūtų. O galbūt būtent jūs nerandate atsakymo, kodėl jūsų rankos nuolat tokios šaltos. Dažnai toks simptomas gali pasirodyti visai nekaltas, tačiau kartais jis gali signalizuoti apie rimtesnes sveikatos problemas. Vaistininkė atskleidžia, apie ką šaltos rankos gali išduoti.
Sveikata 2025-02-17

Ragina neatsipalaiduoti: gripas pražudė 4 žmones, 162 atsidūrė ligoninėje

Sergamumas respiracinėmis infekcijomis ir gripu nemažėja, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Nuo gripo praėjusią savaitę mirė 4 asmenys, į ligonines papuolė 162. Naujausiais NVSC duomenimis, vasario 10–16 d. (7-ąją šių metų savaitę) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) ir COVID-19 liga rodiklis šiek tiek pakilo ir siekė 1857,3 atvejo 100 tūkst.

Siekdama mažesnių eilių pas gydytojus, ministrė svarsto vystyti telemedicinos paslaugas

Siekdama sumažinti eiles pas gydytojus, sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė svarsto vystyti telemedicinos paslaugas. „Esant ribotam resursui, kalbame ir apie gydytojų žmogišką resursą, turime kalbėti apie nuotolinių konsultacijų vystymą, telemedicinos paslaugų vystymą, ruošiame teisės aktus“, – pirmadienį paskelbtame naujienų portalo „15min“ interviu sakė politikė. Anot jos, šeimos gydytojai yra iškėlę klausimą dėl nedarbingumo pažymėjimų išrašymų.

Lietuvos ligonines ruošia ekstremaliai situacijai – iki pasirengimo karui dar gerokai trūksta

Lietuvos medicinos sistema nepasirengusi karui – tėškė naujoji sveikatos apsaugos ministrė. Ligoninės vis dar nėra pritaikytos karo metu teikti pagalbą, medikams trūksta mokymų, trūksta bendro matymo, kaip sistema veiktų prasidėjus karui. Nors po ligoninėmis yra tūkstančiai kvadratinių metrų rūsių, juose gydyti ligonių medikai negalėtų. Daugiau apie tai – TV3 Žiniose. Santaros klinikos karo atveju taptų turbūt svarbiausia ligonine gelbstint sunkiausiai sužalotus ligonius.

SAM užsimojo plėsti pagalbinio apvaisinimo galimybes

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) vienu iš savo prioritetų įvardijant tolygų paslaugų prieinamumą ir jų kokybės gerinimą, viceministrė Jelena Čelutkienė tikina – siekiama, kad pagalbinis apvaisinimas būtų prieinamas kiekvienai vaikų susilaukti siekiančiai moteriai. „Kalbant apie pagalbinį apvaisinimą, šį įstatymą norime praplėsti. Norime padidinti indikaciją, kad visoms nevaisingoms moterims būtų prieinama ši pagalba.

Privalu tiek jaunam, tiek senam: ekspertė patarė, kaip išvengti paties žalingiausio įpročio pasekmių

Ekspertai stebi apie labai pavojingą tendenciją – šiandien žmogus daugiau laiko jau praleidžia sėdėdamas nei miegodamas. Ne veltui sėdėjimas yra laikomas naujuoju rūkymu ir sąlygoja labai daug ligų. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Profilaktinės katedros asistentė, kinezeterapeutė Rūta Brazdžionytė pažymi, kad kiekvienas žmogus fiziniam aktyvumui kasdien turėtų skirti bent 30 minučių, o paprasčiausias ėjimas yra saugiausia judesio forma.

Agresyvus vėžys – vos perkopus 20-metį: raudonos vėliavėlės, kam tai gresia

Nors onkologinėmis ligomis dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės, jauniausioms Santaros klinikose šiemet nuo krūties vėžio gydytoms pacientėms – vos 24–25 metų. Kas gi didina riziką susirgti jauname amžiuje ir kada net nupjaunamos krūtys? Pasak VUL Santaros klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojos dr.

Šis ydingas lietuvių bruožas gali sukelti rimtas ligas: pastebėkite laiku

Ne visi fizinės sveikatos sutrikimai turi aiškiai matomą priežastį – pašlijusi emocinė sveikata gali gana skaudžiai atsiliepti psichosomatiniais sutrikimais, kurie gerokai pablogina gyvenimo kokybę. Specialistas atsakė, kaip ne tik pažaboti kamuojančius simptomus, bet ir iš anksto užkirsti kelią jų atsiradimui.
Sveikata 2025-02-15

Gydytoja išklojo, ką mano apie organizmo valymą: įspėja nesugalvoti imtis šių metodų

Neįprastai šilta žiema tik dar labiau artina pavasarį, kada dalis žmonių ima jausti poreikį organizmo valymui. Kas užgyveno ne vieną papildomą kilogramą, kiti jaučia energijos stygių, treti tiesiog nori ieško naujų sveikatinimosi būdų. Gana paplitusį ir ypač artėjant kalendoriniam pavasariui atbundantį norą kažkaip „išvalyti“ organizmą gydytoja dietologė Evelina Cikanavičiūtė vertino skeptiškai.

Populiarus tyrimas dėl vėžio gali būti netikslus: kam gydo be reikalo, o kam – neaptinka

Siekiant kuo anksčiau diagnozuoti onkologines ligas, Lietuvoje veikia net keturios vėžio prevencinės programos. Viena jų skirta vyrams pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Vis tik gydytojas įspėjo aklai nepasikliauti tyrimo rezultatais. Gydytojas urologas prof. Mindaugas Jievaltas džiaugėsi, kad šiuo metu pajutę negalavimus vyrai pas urologą atbėga greičiau nei prieš kokių 20 metų. Jis svarstė, kad ir pacientų edukacijos lygis dabar kitas, ir padidėjęs dėmesys sau ir savo sveikatai.

PSO siūlo ženklinti alkoholį perspėjimais apie jo keliamą vėžio riziką

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja ženklinti alkoholinius gėrimus perspėjimais apie alkoholio keliamą vėžio riziką. Tai padidintų žmonių informuotumą, kad alkoholio vartojimas gali sukelti vėžį, pristatydamas naują ataskaitą šia tema pareiškė PSO Europos padalinys. Ši paprasta ir pigi priemonė leistų vartotojams priimti informacija pagrįstus sprendimus dėl savo sveikatos, rašė Kopenhagoje įsikūręs PSO padalinys. Tai galiausiai sumažintų alkoholio keliamą žalą sveikatai.

Situacija neeilinė – gydytojai sako niekada to nematę: įkyraus simptomo neatsikrato savaitėmis

Atrodo, rimtai nesirgo, gal tik slogavo, o kosulys vargina savaitėmis. Tokiais ir panašiais skundais dalinasi gyventojai ir stebisi, ar šiemet nepuola kokie neįprasti virusai. Gydytojas ramina, kad tokia ligos eiga stebėtis nereikėtų, o jos kaltininku gali būti įvairiausi patogenai. Tiesa, šie metai vienu atžvilgiu neeiliniai. Nors spustelėjus šaltukui sergančiųjų įvairiomis kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu sumažėjo, daug gyventojų vis dar kenčia nuo įvairiausių varginančių simptomų.

Kas padės įžiebti aistrą: vaistininkė išvardijo, ko įtraukti į savo mitybą

Meilė – stipri ir graži emocija, už kurios slepiasi sudėtingi biocheminiai procesai, įdarbinantys ne tik skirtingus hormonus, bet ir smegenis. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Judita Voverė paaiškina, jog tai, kaip jaučiamės įsimylėję, lemia serotonino, dopamino ir oksitocino balansas smegenyse. Deja, anot vaistininkės, šių hormonų veikla su laiku gali susilpnėti, todėl verta žinoti, kaip to išvengti.

Gera žinia – greitoji ruošiasi įsigyti 60 naujų specializuotų automobilių

Nacionalinė Greitoji medicinos pagalbos tarnyba (GMPT) atnaujins savo automobilių parką. Tarnyba paskelbė specializuotų transporto priemonių tarptautinį viešąjį pirkimą, kurio metu planuoja įsigyti 60 naujų GMP automobilių.   GMPT generalinis direktorius Donatas Paliulionis, teigia, kad kolegos per metus į iškvietimus skuba per pusę milijono kartų, tad automobilių parko techninė būklė turi ženklų poveikį darbo sąlygoms ir paslaugų kokybei.

Kauno ligoninėje – nauja klinika: štai kokią pagalbą teiks

Penktadienį Kaune oficialiai atidarytas naujas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės padalinys – Ortopedijos traumatologijos klinika. Anot Kauno ligoninės, naujosios klinikos stacionare iš viso yra 64 lovos, veikia penkios šiuolaikiškos operacinės. Be kita ko, įstaiga aprūpinta nauja diagnostine ir gydymo įranga.
Sveikata 2025-02-14

Šį gėrimą Vaida Kurpienė vadina cholesterolio bomba: įspėja visus

Puodelis kavos ryte ir dar keli dienos metu – daugeliui neatsiejama gyvenimo dalis. Tačiau ar žinote, kad tam tikra kava gali padidinti cholesterolio kiekį? Dietistė Vaida Kurpienė pataria, kokią kavą verta rinktis, kiek jos išgerti, kokių priedų vengti, kad lengviau palaikytumėte tinkamą cholesterolio lygį, rašoma pranešime spaudai.
Sveikata 2025-02-14

Profesorius perspėjo: šie veiksniai susiję su beveik dvigubai didesnė mirties rizika

Valentino diena dažnai siejama su meile ir artumu, tačiau ne visi turi su kuo ją praleisti, o ir vienišumas gali kamuoti ne tik romantiškiausią metų dieną. Pasak Vilniaus universiteto profesoriaus, Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologo Prano Šerpyčio, daugelis mokslinių tyrimų tiek JAV, tiek Europoje nagrinėja vienišumo ir socialinės izoliacijos poveikį sveikatai. Įrodyta, kad šie veiksniai tiesiogiai susiję su širdies ligomis ir net beveik dvigubai didesne mirtingumo rizika.

Uostamiestyje vaikams su sunkia negalia pradėta teikti socialinė globa namuose

Nuo šių metų uostamiesčio Savivaldybės socialinių paslaugų centras „Klaipėdos lakštutė“ vaikams su sunkia negalia pradėjo teikti dienos socialinę globą asmens namuose. „Žinome šeimų, auginančių vaikus su negalia, rūpesčius ir lūkesčius sulaukti savalaikės kompleksinės pagalbos, ypatingai auginant vaikus su sunkiomis negaliomis, kai reikalinga nuolatinė priežiūra ir pagalba.
Sveikata 2025-02-14

Nacionalinis transplantacijos biuras: artimųjų atsisakymas donorystei pirmąjį metų mėnesį tesiekia 20 proc.

Pirmąjį metų mėnesį iš trijų Regioninių donorystės paslaugų koordinavimo centrų sulaukta 11 pranešimų apie potencialius donorus. 8 šeimos, priėmusios netektį, sutiko savo mirusio artimojo organus dovanoti transplantacijai, skelbia Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB).  „Apima didžiulis pasididžiavimas mūsų žmonėmis – per pirmąjį šių metų mėnesį artimųjų atsisakymas donorystei tesiekė vos 20 procentų, nors įprastai šis rodiklis sudaro 38 procentus.
Sveikata 2025-02-14

Šis sutrikimas gresia vienai iš 3 jaunų moterų: ragina įsiminti simptomus

Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (RVUL) skelbia apie įstaigoje pirmą kartą atliktą dubens venų pilnakraujystės sindromui (DPS) gydyti skirtą procedūrą – dubens venų embolizaciją. Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas Andrejus Afanasjevas sako, kad tai yra inovatyvus, minimaliai invazinis gydymo metodas, pasižymintis aukštu efektyvumu ir saugumu.

50–55 m. žmonėms ši sveikatos paslauga tapo nemokama: skubėkite pasinaudoti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad Lietuva yra endeminė erkių platinamų ligų šalis, jų platinamomis ligomis galima užsikrėsti tiek miestuose, tiek gamtoje. Todėl labai svarbu pasirūpinti apsauga – pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. 50–55 metų žmonės nuo rugsėjo tą gali padaryti nemokamai.

Klastinga infekcija tyko jūsų namuose: pernai mirė 8 žmonės

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų, pernai 8 iš jų baigėsi mirtimis. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos yra tinkama karšto vandens temperatūra, reguliariai valomi santechnikos prietaisai. Išvengti šio pavojaus padeda ir periodiškai namų administratorių ar bendrijų atliekama terminė dezinfekcija, rašoma Vilniaus šilumos tinklų pranešime spaudai.

Šiems lietuviams slauga namuose priklauso nemokamai: žino ne visi

Nuo 2025 metų sausio 1 dienos pasikeitė Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamos ambulatorinės slaugos namuose teikimo ir apmokėjimo tvarka. Tikimasi, kad pokyčiai leis pacientams gauti kokybiškesnes slaugos paslaugas jų gyvenamojoje vietoje bei užkirs kelią anksčiau pastebėtam piktnaudžiavimui, rašoma Valstybinės ligonių kasos (VLK) pranešime spaudai.

Sveikatos apsaugos ministrės patarėja tapo Platakytė

Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandą papildė patarėja Jurgita Platakytė, bus atsakinga už slaugos ir ilgalaikės priežiūros sritis, ketvirtadienį pranešė ministerija. „Džiaugiuosi galimybe prisijungti prie sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandos.
Sveikata 2025-02-13

Įspėja gyventojus: dalyje Lietuvos fiksuojama padidėjusi oro tarša

Ketvirtadienio rytą dalyje šalies miestų oro taršos matavimo stotelėse fiksuojama padidėjusi kietųjų dalelių koncentracija ore. Remiantis Aplinkos apsaugos agentūros oro taršo žemėlapio duomenimis, aukšta oro tarša šiuo metu stebima dalyje Klaipėdos, Panevėžio miesto centre, Kauno Dainavos rajone, taip pat Mažeikiuose, Naujojoje Akmenėje, Kėdainiuose bei Jonavoje.

Kauno mokykloje – protrūkis: virusai išguldė visą klasę

Trečiadienį naujienų portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė informacija apie ūminių virusinių kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas ir COVID-19, plitimą Kauno „Varpelio“ pradinėje mokykloje. Informuojama, jog šiomis virusinėmis ligomis susirgo beveik visa pradinukų klasė, pačioje mokykloje įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Pokyčiai dėl slaugos namuose: viskas, ką reikia žinoti

Nuo 2025 metų sausio 1 dienos pasikeitė Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamos ambulatorinės slaugos namuose teikimo ir apmokėjimo tvarka. Tikimasi, kad pokyčiai leis pacientams gauti kokybiškesnes slaugos paslaugas jų gyvenamojoje vietoje bei užkirs kelią anksčiau pastebėtam piktnaudžiavimui.
Sveikata 2025-02-13

Nuo pavojingų infekcijų – nemokama apsauga: štai kas gali kreiptis

Nėštumas – ypatingas laikotarpis, nes rūpindamasi savo sveikata, mama tuo pačiu pasirūpina ir kūdikio sveikata, o užsitikrinti apsaugą nuo užkrečiamųjų ligų laukiantis kūdikio – ypač svarbu. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad Lietuvoje nėščiosios valstybės biudžeto lėšomis skiepijamos dviem vakcinomis – gripo ir kokliušo.  Sezoninio gripo vakcina apsaugo nėščiąją vaisių ir net naujagimį iki tol, kol jį patį bus galima skiepyti.

Vitamino D trūkumą išduoda vos 3 ženklai: neignoruokite jų

Ko gero, nėra žmogaus, kuris vienu ar kitu gyvenimo laikotarpiu nebūtų susidūręs su vitamino D trūkumu. Tačiau kur kas sudėtingesnė mįslė – kodėl, net ir vartojant vitaminą D papildomai, rodikliai gali negerėti? Vaistininkė atskleidžia, kad vitamino įsisavinimą gali lemti ne tik jo kiekis, bet ir pasirinkta forma. Vitamino D papildai gali būti įvairių formų – lašiukų, kapsulių, purškiklių, kramtomų tablečių, o kiekviena iš jų turi savo privalumų, rašoma pranešime spaudai.

Šie bėrimai išduoda, kad jus užpuolė nemalonūs parazitai: patarė, kaip elgtis

Bėrimas ir kasdienybę trikdantis niežėjimas – apie nemalonius niežų simptomus tikriausiai teko girdėti ne kartą. Tai yra gana dažna, niežinių erkių sukeliama, odos liga, kasmet paliečianti apie 400 milijonų pasaulio gyventojų. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė įvardija, kad niežais užsikrėsti gali bet kas, tačiau didesnė rizika kyla lankantiems darželius, mokyklas, gyvenantiems globos namuose ar bendrabučiuose.
Sveikata 2025-02-12

Prakalbus apie menką sveikatos sistemos pasiruošimą karinėms grėsmėms, darbų imsis trys ministerijos

Sveikatos apsaugos ministrei Marijai Jakubauskienei užsiminus apie menką jos kuruojamos srities pasiruošimą karinėms grėsmėms, reikalingi darbai bus paskirstyti ir kitoms ministerijoms. Pasak ministrės patarėjo Skirmanto Krunkaičio, veiksmų žada imtis tiek Krašto apsaugos, tiek Vidaus reikalų ministerijos.

Ką darys su eilėmis pas gydytojus: 90 proc. vizitų turėtų būti matomi, kai kurie pacientai patekti greičiau

Eilių mažinimas gydymo įstaigose ir paslaugų prieinamumo gerinimas – nuo pirmųjų darbo dienų naujosios sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės akcentuotas prioritetas. Aiškėja, kaip ketinama tą padaryti. Po dalies medikų organizacijų kritikos Vyriausybės programai, kad joje trūksta konkretumo, kaip vardijamus tikslus ketinama pasiekti, trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitete ministerijos vadovybė pristatė programos įgyvendinimo priemones.

Teismas apgynė Panevėžio medikus: pažeidė reikalavimus, bet išgelbėjo vaikų gyvybę

Panevėžio apygardos teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs bylą dėl ligoniams neteisėtai skirto vaistinio preparato, nutarė, kad gydytojai pažeidė įstatymų reikalavimus, tačiau išsaugoję pacientų, tai yra vaikų, gyvybę ir sveikatą, sąžiningai vykdė pagrindinę savo pareigą – teikti kvalifikuotą medicinos pagalbą. Teismas tokį sprendimą priėmė, išnagrinėjęs Valstybinės ligonių kasos apeliacinį skundą, kuriuo šį įstaiga reikalavo, kad Panevėžio ligoninė atlygintų beveik 5,5 tūkst.

Vaistininkas įspėjo: ši infekcija tik primena gripą, o pasekmės gali būti baisios

Vis dažniau pasirodanti saulė praneša ne tik apie artėjantį pavasarį, bet ir apie pamažu prabundančias erkes. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas sako, kad nors orai vis dar reikalauja šiltų drabužių, erkėms lengvas šaltukas – nė motais, mat jau stebimi pirmieji įsisiurbimai. Anot jo, dabar yra pats tinkamiausias metas pasirūpinti apsauga nuo šių voragyvių platinamo erkinio encefalito viruso. Kasmet erkiniu encefalitu Lietuvoje suserga iki 500 Lietuvos gyventojų.

Jūsų nagai ir plaukai sustiprės žaibiškai: valgykite šiuos produktus

Emocinė sveikata daro didelę įtaką mūsų gyvenimo kokybei, tačiau ar kada susimąstėte, kaip ji veikia išvaizdą? Stresas, nuovargis, nerimas – tai vidinės būsenos apie kurias gali išduoti pakitusios odos, plaukų ir nagų būklės. „Eurovaistinės“ vaistininkė Aistė Vaicekauskaitė įvardija, kokie pirmieji požymiai išduoda apie suprastėjusią emocinę sveikatą, bei kaip su jais atsisveikinti, rašoma pranešime spaudai.

Šie vaistai pacientams priklauso nemokamai: pasakė, ką daryti, jei vaistinė neturi

Sutartis su ligonių kasa sudariusios vaistinės turėtų pasirūpinti, kad pacientams visada būtų prieinami tam tikri būtiniausi kompensuojamieji vaistai. Valstybinė ligonių kasa (VLK) užtikrina, kad šiuos vaistus galima būtų įsigyti su mažiausia priemoka arba už juos visai nereikėtų mokėti. VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vyresnioji patarėja Irma Medžiaušaitė paaiškina, kaip pasinaudoti šiomis galimybėmis, kad gydymas vaistais būtų ne tik veiksmingas, bet ir prieinamas.
Į viršų