Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Vėžys šį organą naikina be skausmo: štai kokie žmonės turėtų skubėti pasitikrinti

Gydytojai ragina suklusti – tai, kad neskauda kepenų, nėra garantas, kad viskas su jomis gerai. Kadangi šis organas neturi skausmo receptorių, apie augantį auglį asmuo nė nenutuokia, nebent išsitiria profilaktiškai. Be to, mitas ir tai, kad kepenų vėžys gresia tik alkoholiu piknaudžiaujantiems žmonėms.  VUL Santaros klinikų Pilvo ir onkochirurgijos centro abdominalinio chirurgo ir dr.

Perspėja gyventojus dėl itin pavojingos veiklos: gresia lūžiai, žaizdos, išmušti dantys

Nors įvairių traumų gyventojai neišvengia įvairiais metų laikais, vasara išsiskiria tuo, kad jos dažniau būna susijusios su didesniu fiziniu aktyvumu, sportu, kelionėmis ar ekstremaliomis veiklomis. Ypač atkreipiamas dėmesys į išpopuliarėjusių elektrinių paspirtukų ir batutų pavojus. Specialistų pastebėjimu, būtent šiltojo sezono pradžioje yra stebimas kasdienių traumų padidėjimas. „Jų skaičius auga iki birželio, o vėliau stabilizuojasi.

Profesorė – apie klastingą vėžį, kuriuo Lietuvoje serga dažniau nei kitur: pusę atvejų aptinka atsitiktinai

Inkstų vėžys – dažna Lietuvoje ir klastinga, galinti būti sunkiai pastebima onkologinė liga. Nors ši diagnozė gali trenkti kaip žaibas iš giedro dangaus, gydytojai ramina, kad lietuviams yra prieinamas šiuolaikinis gydymas. Vis tik pažymima, kad dėmesio naujausiems vaistams galėtų būti ir daugiau. Statistika Lietuvoje iškalbinga: kasmet diagnozuojama beveik 700 naujų atvejų, o sergamumas – vienas didžiausių Europoje.

Skubiai perspėja šiuos gyventojus: dėl rytdienos karščių gali baigtis blogai

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja apie pavojingą meteorologinį reiškinį – karštį, rašoma Higienos instituto pranešime spaudai. Liepos 3-ąją dieną aukščiausia temperatūra kils iki 31–36 °C, pajūryje 27–30 °C. Atsižvelgiant į tai, Higienos institutas ragina nebūti abejingiems savo ir artimųjų sveikatai.
Sveikata Prieš 1 val.

Pjaudamas augalus tvenkinyje Algirdas staiga pasijuto blogai: tik pažvelgęs į koją suprato, kas įvyko

Kartais nutinka taip, kad vienas neatsargus judesys gali baigtis skaudžias pasekmes lemiančia nelaime. Taip įvyko Tverų seniūnijos (Rietavo sav.) gyventojui Algirdui Dobravalskiui, kuris netyčia peiliu įsidūrė sau į koją. Ir jei ne artimųjų operatyvumas, ne Plungės ligoninės medikų profesionalumas, galėjo nutikti taip, kad žmogus būtų netekęs kojos. Laimei, to išvengta – po ilgai trukusios operacijos koja išsaugota, tveriškis, keletą dienų praleidęs ligoninėje, jau išleistas į namus.
Sveikata Prieš 1 val.

Ministerija ieškos galimybių prioritetine tvarka onkologiniams ligoniams teikti pavėžėjimo paslaugas

Ministerija ieškos galimybių, kaip prioritetine tvarka teikti pavėžėjimo paslaugas chemoterapijos gydymą gaunantiems pacientams, sako sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė. Šią situaciją darbo grupė planuoja aptarti penktadienį rengiamame susitikime.
Sveikata Prieš 3 val.

6 iš 10 lietuvių pritaria, kad valstybė visiškai ar iš dalies finansuotų nėštumo nutraukimą

Šeši iš dešimties lietuvių pritaria, kad nėštumo nutraukimo paslauga moterims būtų visiškai arba iš dalies finansuojama iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, rodo naujienų agentūros BNS užsakymu „Vilmorus“ atlikta apklausa. Gyventojų nuomonės tyrimo duomenimis, 30,2 proc. respondentų mano, kad abortai turėtų būti finansuojami visais atvejais, 32,4 proc. – tik išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, pastojus po išprievartavimo arba esant medicininėms indikacijoms.
Sveikata Prieš 6 val.

Šios ligos kasmet pražudo tūkstančius lietuvių: įspėja, į ką būtina atkreipti dėmesį

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) visame pasaulyje jau daugelį metų išlieka viena pagrindinių mirties priežasčių. Šią liūdną statistiką neretai lemia šiuolaikinis gyvenimo tempas, pervargimas, nesubalansuota mityba, judėjimo stoka, kokybiško poilsio trūkumas, žalingi įpročiai. Lietuvoje padėtis ypač neraminanti – pagal sergamumą infarktu ar insultu mūsų šalis Europoje tvirtai pirmauja, rašoma pranešime spaudai.
Sveikata 2025-07-01

Medikai ruošiasi pacientų antplūdžiui: perspėja lietuvius, ko nedaryti šiomis dienomis

Vasara nelepina šiluma, tad ir meteorologų prognozuojami karščiai daugelio nebaugina. Tačiau medikai pataria būti budresniems, nes Respublikinės Šiaulių ligoninės palatose, atėjus karščiams, įprastai daugėja pacientų, kurių sveikata sušlubuoja dėl karščių. Pavojus sveikatai kyla ne tik dėl karštos saulės, bet ir dėl to, kad žmonės per mažai (arba per daug) vartoja skysčių, vėsinasi nekokybiškais kondicionieriais, netinkamai maitinasi.

Tokio stiprumo garsas negrįžtamai paveikia klausą: štai kaip pasitikrinti

Ar teko mintyse barti kaimyną, kad šis nuo ankstyvo ryto burzgina žoliapjovę? O gal patys sulaukėte beldimo į duris su prašymu liautis gręžti ar kalti? Iš tiesų, tiek vejos priežiūra, tiek remonto darbai neatsiejami nuo vasaros ir jos „grojaraščiui“ priskiriamų sezoninių garsų – tokių kaip uodų zvimbimas ar vakarinis žiogų ir varlių choras. Vis dėlto vieni vasaros garsai gali būti malonūs ir net naudingi, o kiti – pavojingi klausai.

Perspėjimas atslenkant karščiui: pasakė, kaip atpažinti pavojingą būklę

Dažna vasaros palydovė yra dehidratacija, gresianti ne tik sportuojantiems ir dirbantiems lauke – skysčių trūkumo požymiai pastebimi ir tarp sėdimą darbą dirbančių žmonių, vaikų bei senjorų. Specialistės papasakojo, kaip atpažinti pirmuosius dehidratacijos simptomus, patarė, kaip tinkamai pasiruošti ilgam buvimui saulėje ar kelionėms, bei atskleidė, kodėl vandens gėrimas ne visada užtikrins tinkamą skysčių pusiausvyrą.
Sveikata 2025-07-01

Augustinavičius: prezidentas rems tokias iniciatyvas, kurios mažintų eiles pas gydytojus

Prezidento vyriausiasis patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais Vaidas Augustinavičius sako, kad šalies vadovas rems iniciatyvas, kurios mažintų eiles pas gydytojus. Anot jo, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymas naikinti priemokas už gydymo paslaugas yra vienas iš būdų, kaip tą būtų galima padaryti, tačiau kartu ragina numatyti ir tam tikras išimtis.

Nuo liepos 1 dienos – pokyčiai dėl Valstybinės ligonių kasos veiklos

2025 m. liepos 1-ąją oficialiai pradeda veikti konsoliduota Valstybinė ligonių kasa (VLK), prie kurios prijungtos penkios teritorinės ligonių kasos – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio. Visi šių įstaigų įsipareigojimai, funkcijos bei teisės nuo šiol pereina VLK, kuri tampa vienintele privalomąjį sveikatos draudimą administruojančia institucija Lietuvoje.
Sveikata 2025-07-01

Celiulitas sumažės akimirksniu: venkite šių maisto produktų

Vasarą daugelis ima nerimauti dėl celiulito – ypač šlaunų, sėdmenų ar pilvo srityje. Nors tai visiškai natūrali organizmo būsena, jis vis dar kelia daug diskomforto. „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė dalijasi patarimais, kaip galima sušvelninti celiulitą ir pagerinti ne tik odos išvaizdą, bet ir bendrą savijautą, rašoma pranešime spaudai. Kodėl atsiranda celiulitas? „Celiulitas susidaro dėl riebalinių ląstelių kaupimosi po oda ir jungiamojo audinio struktūros pakitimų.

Siūlymas slaugytojų padėjėjams suteikti daugiau teisių įveikė pirmąjį balsavimą Seime

Siūlymas suteikti slaugytojų padėjėjams daugiau teisių, siekiant kompensuoti vis labiau jaučiamą šių specialistų trūkumą, įveikė pirmąjį balsavimą Seime. Po pateikimo įstatymo pakeitimus palaikė 80 parlamentarų, prieš nebalsavo niekas, o 11 susilaikė. Remiantis naujausiomis prognozėmis, po septynerių metų Lietuvoje gali trūkti apie 2,3 tūkst. slaugytojų padėjėjų.
Sveikata 2025-06-30

Klastinga žarnyno liga išsunkė Jurgos jėgas – vos užtekdavo jėgų nuvykti į darbą

Prieš praėjusias Kalėdas vilnietei Jurgai buvo diagnozuotas opinis kolitas – lėtinė storosios žarnos uždegiminė liga. Nepaisant taikyto standartinio gydymo vaistais, jos būklė palaipsniui blogėjo – dėl dažno viduriavimo ji neteko svorio, jai vos užtekdavo jėgų nuvykti į darbą. „Man buvo rekomenduota kreiptis į Kauno klinikas, kur buvo atlikti išsamūs tyrimai ir taikyti visi galimi gydymo būdai, įskaitant stipresnius medikamentus“, – pasakoja jauna moteris.
Sveikata 2025-06-30

Vyrai Lietuvoje nuo šių ligų miršta dažniau nei moterys: štai kodėl taip yra

Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje mirė 37 453 žmonės, tai – 488 asmenimis daugiau negu 2023 m. Nors pagrindine mirties priežastimi vis dar išlieka kraujotakos sistemos ligos, sudarančios daugiau negu pusę (50,8 proc.) visų mirčių atvejų, pastarųjų metų statistika rodo gerėjančias tendencijas – mirštamumas nuo išeminės širdies ligos ir insulto darbingo amžiaus (16–64 m.) žmonių grupėje mažėja.

Įspėja dėl plintančio skrandžio gripo: užsikrėtus vienam „iškrenta“ visa šeima

Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vaikų infekcinių ligų gydytojai fiksuoja rotaviruso ir noroviruso sukeltų žarnyno infekcijų (dar kitaip vadinamų skrandžio gripu) atvejų augimą. Nors šios ligos dažniausiai siejamos su šaltuoju metų laiku, vasaros mėnesiais infekcijos plinta dar intensyviau – ypač tarp vaikų.
Sveikata 2025-06-30

5 žingsniai, kurie privalomi pajutus peršalimo simptomus: antibiotikų nebeprireiks

Tinklalaidėje „Tėvai paprastai“ mama bei gydytoja Daiva Berškienė kartu su laidos vedėju Simonu Urbonu įsitraukė į karštą diskusiją apie antibiotikų vartojimo naudą ir alternatyvius gydymo metodus.  S. Urbonas domėjosi, kokių priemonių galima imtis, jei vaikas ar suaugęs pradeda sirgti, bet vaistų dar nesinori pradėti gerti.   Gydytojos D. Berškienės teigimu, vadinamoji alternatyvi medicina iki tam tikro laipsnio yra ne tik galima, bet ir rekomenduotina.

Medikė įspėjo, ko nedaryti susidūrus su angimi – padariniai gali būti itin rimti

Vasaros laikotarpiu viena smagiausių pramogų – praleisti laiką gamtoje. Visgi poilsiaudami gyventojai privalo nepamiršti išlikti dėmesingi ir atsargūs, siekiant apsisaugoti nuo gamtos keliamų pavojų. O viena iš galimų grėsmių yra vienintelė nuodinga gyvatė Lietuvoje – angis, kurios įkandimai gali turėti labai rimtų sveikatos padarinių.  Šiltuoju metų laikotarpiu atbunda ir pavojingiausia Lietuvoje gyvenanti gyvatė – angis.
Sveikata 2025-06-29

Harvardo mokslininkai: svorį geriau kontroliuoti ne pagal KMI

Naujas Harvardo universiteto mokslininkų tyrimas parodė, kad yra geresnis būdas kontroliuoti kūno svorį ir anksti įvertinti tam tikrų ligų riziką nei nustatant kūno masės indeksą (KMI), praneša CNN. Sveikatos priežiūros specialistai jau seniai naudoja KMI kaip greitą būdą atrinkti pacientus, kurių svoris kelia grėsmę susirgti įvairiomis ligomis. Harvardo T. H. Chano visuomenės sveikatos mokyklos mokslininkų teigimu, bėda ta, kad KMI vertina pavojų sveikatai apskaičiuojant ūgį ir svorį.
Sveikata 2025-06-28

Gydytojas Morozovas kirto body positivity pasekėjams: „Čia ne požiūrio klausimas, čia – sveikata“

Šiuolaikinės tendencijos skatina ne tik pozityviai vertinti savo kūną, bet ir atsižvelgti ne tik į išvaizdą, bet ir į savijautą bei sveikatos būklę. Pasak gydytojų, lieknumas ne visada reiškia puikią sveikatą, o apkūnumas nebūtinai signalizuoja apie prastą sveikatos būklę. Daugiau apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakojo šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

Naujas įstatymas: Lietuvoje abortą be tėvų sutikimo galės atlikti 16-metės?

Nemokamą abortą visoms jį atlikti norinčioms moterims žadėjusi Seimo narė Birutė Vėsaitė atsitraukia – dabar siūlo nemokamą abortą įteisinti tik nepasiturinčioms. O nemokamą kontracepciją visiems žadėjusi politikė jau siūlo, kad nemokamai ją gautų merginos nuo 16 iki 23 metų. Tačiau nevyriausybinės organizacijos pradėjo rinkti parašus, kad nemokamų abortų ne dėl sveikatos nebūtų.

Lietuviams – didelis pavojus: dažno elgesio pasekmės atsiveja po daugelio metų

Girdisi daug skundų, kad šiemet vasara prasidėjo ne pačiais geriausiais orais – trūksta ir saulės, ir šilumos. Vis tik gydytojai įspėja neapsigauti – apniukę orai nėra pretekstas mažiau saugotis nuo ultravioletinių spindulių, kurie gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Gydytoja dermatovanerologė prof. Matilda Bylaitė-Bučinskienė pasakojo, kad, atrodytų, ne visai vasariški orai išties nėra kliūtis ir stipriai nudegti. To pasekmė gali būti labai skaudi – odos vėžys.

Nemenčinės poliklinikoje atidarytas medicininės reabilitacijos centras

Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinikoje pradėjo veikti medicininės reabilitacijos centras, penktadienį pranešė Vilniaus rajono savivaldybė. Anot Vilniaus rajono mero Roberto Duchnevičiaus, sveikatos sritis yra viena stipriausių savivaldybės pusių. „Sveikatos sritis – viena iš tų, kurioje pastaraisiais metais matome realius ir apčiuopiamus pokyčius“, – savivaldybės pranešime cituojamas meras.

Peršalti vasarą gali būti vieni niekai: įvardijo, kokių klaidų nedaryti

Nors peršalimas dažniausiai siejamas su šaltuoju sezonu ir vyraujančiais vėsiais orais, dideliu vėju ar kritulių gausa, lietuvišką vasarą orų permainų taip pat netrūksta – vieną dieną džiaugiamės saule, o kitą galime susidurti ir su kruša. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Reda Pilkytė-Klimienė pastebi, kad vasarą vyraujant prastesniems orams, pacientai dažniau susiduria su gerklės skausmu, sloga ar karščiavimu, o tai neretai iššaukia paprastos kasdienės klaidos.
Sveikata 2025-06-27

Lietuvoje – retos nepagydomos ligos atvejis: užsikrėsti galima ir per mėsą

Lietuvoje gegužės mėnesį užfiksuotas reto ir mirtino degeneracinio smegenų susirgimo – Kroictfeldo-Jakobo ligos atvejis. Ji pasiglemžė vyresnių nei 60 metų amžiaus grupei priklausiusį vyrą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, 2025 m. sausio–gegužės mėnesiais Lietuvoje užregistruotas 1 sporadinės formos Kroictfeldo-Jakobo (Creutzfeldt-Jakob) ligos atvejis.

Lietuvoje – neeilinė operacija: pirma tokia Baltijos šalyse

Kauno klinikų Intervencinės radiologijos skyriaus specialistų komanda penktadienį pirmą kartą Baltijos šalyse atliko unikalią intervencinę procedūrą per riešo arteriją – dviejų aneurizmų embolizaciją smegenyse, panaudojant naujos kartos priemones. Intervencija buvo kruopščiai suplanuota ir sumodeliuota kiekvieną veiksmą „surepetavus“ virtualioje aplinkoje, pasinaudojant Kauno klinikose esančia modernia įranga, rašoma pranešime spaudai.

23-ejų Augustui vėžys smogė iš pasalų: būsimam medikui ligą aptiko bendrakursiai

Radioaktyvaus jodo terapijai pasirinkęs Nacionalinį vėžio centrą Augustas nepasigailėjo: gydymo prieinamumas ir paslaugų kokybė viršijo visus lūkesčius. Jo, medicinos studento, skydliaukėje bendrakursiai per praktinį mokymąsi dirbti echoskopu pamatė nerimą keliančius pakitimus. Netrukus buvo patvirtinta diagnozė – skydliaukės vėžys, kurį išoperavus gydymas tęsiamas toliau. 23-ejų Augustas Jankauskas sako, jog iš tiesų sunku pasakyti, kada prasidėjo liga.
Sveikata 2025-06-27

Perspėja plūstančius į miškus – jokiu būdu nelieskite šių grybų

Nors baigiasi dar tik pirmas vasaros mėnuo, bet didėjantis konsultacijų įtariant apsinuodijimus grybais skaičius, liudija grybų sezono pradžią. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai toksikologai kasmet suteikia apie 130-140 konsultacijų telefonu įtariant apsinuodijimus grybais. Kaip teigia specialistai, didesnių ar mažesnių sveikatos problemų gali sukelti tiek valgomi, tiek nuodingi grybai.

Apie rimtą ligą pranešė kraujas iš nosies: profesorė šiandien įspėja visus

Gydytojai įspėja – auga nutukimu sergančių vaikų hipertenzijos banga. Pasak jų, tai yra grėsmė, apie kurią kalbama per mažai. Pastebima, kad daugėja vaikų, susiduriančių su sveikatos iššūkiais, kurie anksčiau buvo būdingi tik suaugusiesiems. Nutukimas sparčiai tampa pasauline sveikatos problema, neaplenkiančia ir vaikų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2022 metais nutukimu sirgo net 37 milijonai vaikų iki penkerių metų ir apie 160 milijonų vyresnių vaikų.
Sveikata 2025-06-26

Į kelionę pamiršus šį dokumentą galima sulaukti ir tūkstantinės sąskaitos: štai ką būtina padaryti

Šiuolaikiniame pasaulyje kelionės vis dažniau tampa ne prabanga, o gyvenimo būdu. Vieni renkasi trumpus savaitgalio pabėgimus, kiti leidžiasi į ilgesnius nuotykius su šeima ar net keliauja visus metus. Valstybinė ligonių kasa įspėja, kad nepasirūpinus Europos sveikatos draudimo kortele tokios kelionės gali stipriai apkarsti. Tarp tokių žmonių yra ir Laura Vidrinskienė – licencijuota draudimo brokerė, bendruomenės „Keliaujančios mamos“ narė.

Neramūs laikai Utenos ligoninėje: po darbuotojų skundo – direktoriaus atsakas

Praėjusią savaitę Utenos ligoninė, sulaukusi dėmesio dėl galimo mobingo įstaigoje ir kitų problemų, trečiadienį išplatino viešą pasiaiškinimą. Pasak direktoriaus Tomo Saladžio, jokių signalų apie spaudimą esą nėra pateikusi nė viena iš profesinių sąjungų, atlyginimai ligoninėje tarp panašių įstaigų – vieni didžiausių, pritraukta dešimtys gydytojų.

Sutrikusią tulžies pūslės veiklą gali išduoti šie simptomai: nenumokite ranka

Nemalonus skausmas viršutinėje pilvo dalyje, ypač po dešiniuoju šonkaulių lanku, dažnai įspėja apie tulžies pūslės akmenligę – būklę, kuri gali išsivystyti tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms. Negydoma tulžies akmenligė gali komplikuotis į mechaninę geltą, tulžies latakų uždegimą ar net ūmų pankreatitą. Vienas efektyviausių būdų išvengti pasikartojančių skausmų ir galimų komplikacijų – tulžies pūslės šalinimo (cholecistektomijos) operacija.
Sveikata 2025-06-25

Istorinis įvykis: tokią operaciją lietuvių medikai atliko pirmieji Baltijos šalyse

Kauno klinikų gydytojai pirmieji Baltijos šalyse atliko kateterinę širdies triburio vožtuvo korekciją. Ši procedūra išskirtinė ir tuo, kad jos metu pacientui vienu metu buvo sėkmingai gydytas ir dviburio vožtuvo nesandarumas. Toks sudėtingas dviejų širdies vožtuvų gydymas vienu metu – itin retas net pažangiausiuose Europos širdies centruose. „Tai – istorinis įvykis mūsų komandai ir visam regionui. Vienos intervencijos metu pavyko pašalinti dviejų skirtingų vožtuvų pažaidą.

Premjeras apie naują SAM eilių mažinimo iniciatyvą: norėčiau, jog tokia praktika būtų taikoma kuo mažiau

Premjeras Gintautas Paluckas kritiškai vertina naują Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotą eilių mažinimo priemonę. Pasak jo, tvarka, pagal kurią vizito laikas būtų paskiriamas priklausomai nuo paciento būklės sunkumo, Lietuvoje turėtų būti taikoma kuo mažiau.  „Mes kalbame, matyt, apie medicininį terminą, triažą, kai yra pasveriama, kam labiausiai reikia tam tikrų paslaugų ir kaip greitai“, – trečiadienį Seime sakė Vyriausybės vadovas.

Didžiausioje Vilniaus poliklinikoje – pokyčiai: štai ką privalu žinoti pacientams

Antakalnio poliklinika informuoja, kad nuo birželio 25 d. prasidės registratūros atnaujinimo darbai. Jų metu bus uždarytas visas pagrindinio pastato pirmasis aukštas. Pacientų maloniai prašoma būti atidiems, sekti nuorodas, nurodančias, kaip patekti į polikliniką ir pasiekti reikiamą kabinetą.  „Atkreipiame dėmesį, kad, priklausomai nuo darbų eigos, įėjimai ir judėjimo maršrutai poliklinikoje gali keistis. Apie pokyčius nuolat informuos informaciniai ženklai, schemos bei nuorodos.

Medikai įspėja dėl gresiančių permainų: gyventojai iš kišenės turės mokėti daugiau

Netrukus Seimui sprendžiant dėl gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo, dalis medikų organizacijų skambina pavojaus varpais – ruošiantis apmokestinti savanorišką sveikatos draudimą jie įžvelgia nemažai rizikų. Pasak jų, toks sprendimas tik sumažintų pacientų sveikatos prieinamumą ir padidintų asmenines gyventojų išlaidas.

Pavojingo viruso protrūkis – jau 4 Europos šalyse: štai kaip pataria saugotis

Hepatitas A – ūminis kepenų uždegimas, dar vadinamas „nešvarių rankų liga“, įprastai laikomas keliautojų į labiau egzotinius kraštus infekcija. Vis dėlto visuomenės sveikatos specialistai stebi pavojingą situaciją – užkratas pastaruoju metu išplito 4 Europos valstybėse. Kaip skelbia Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, šiemet sausio–gegužės mėnesiais Austrijoje, Čekijoje, Vengrijoje ir Slovakijoje užfiksuota daugiau nei įprastai hepatito A atvejų.

Tai, kad yra nėščia, Vilma sužinojo netikėtai: operacijai paruošė palėpėje

Kiekvienais metais tūkstančiai moterų Lietuvoje ryžtasi nutraukti nėštumą – tai viena sudėtingiausių asmeninių patirčių. Apie tai naujienų portalo tv3.lt tinklalaidėje „Tėvai paprastai“ plačiau pasakoja Krizinio nėštumo centro vadovė Zita Tomilinienė. Laidoje taip pat savo aborto istorija dalijosi Vilma Ramašauskaitė.  Kai sužinojo, kad laukiasi, gyvenime darbo neturėjusiai studentei Vilmai atrodė, jog nebėra jokios išeities.

Gydytoja ragina šį tyrimą atlikti kasmet: gali padėti aptikti vėžį

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 700 naujų inkstų vėžio atvejų – pagal sergamumą šia liga ir mirtingumą esame tarp pirmaujančių šalių pasaulyje. Ši onkologinė liga, kol nėra pažengusi, dažnai nepasireiškia jokiais simptomais, vis tik pastebima, kad inkstų vėžys dažniausiai diagnozuojamas pirmojoje stadijoje.
Sveikata 2025-06-24

Šį užkratą galima pasigauti ir daugiabučio kieme: Astai temperatūra šoktelėjo iki 39,5

Gydytojai perspėja – šylant orams ir žmonėms vis daugiau laiko praleidžiant gamtoje, erkės nesnaudžia, platina ligas ir guldo žmones į ligonines. Pacientai pasakoja, kad užsikrėtus erkiniu encefalitu, temperatūra gali šokteli net iki 40 laipsnių ir laikosi keletą dienų. Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, užsikrėsti erkių platinamomis ligomis galima ne tik miškuose, bet ir daugiabučių kiemuose.

Mokslininkas pasakė, kas pridės papildomų gyvenimo metų: štai ką reikia padaryti kasdien

Dažnas pasvarsto apie ilgą ir sveiką gyvenimą, tačiau dėl to pasistengti neretai pritingi. Nors ilgaamžiškumą puoselėjančių veiksnių – ilgas sąrašas, profesorius Albertas Skurvydas įvardija, kurie jų būtų patys svarbiausi. Paklaustas, ilgaamžiškumas – labiau genai ar gyvenimo būdas, sporto mokslininkas patikino, kad neišvengiamai veikia abi dedamosios.  „Tiksliai negalime nustatyti, bet yra 50 proc. genų ir 50 proc. – gyvenimo būdo.

Šie ženklai išduoda, kad jums trūksta magnio: pasitikrinkite, ar jų nejaučiate

Vasara – tai ne tik saulė, atostogos ir aktyvus gyvenimo būdas, bet ir rimtas iššūkis mūsų organizmui. Karštomis dienomis gausiai prakaituodami netenkame ne tik skysčių, bet ir gyvybiškai svarbių mineralų. Vienas jų – magnis, kurio trūkumas gali pasireikšti įvairiais būdais: nuo nuovargio iki raumenų mėšlungio ar net širdies ritmo sutrikimų.

„Pripūstos“ lūpos ir kibiro talpos krūtys: garsus chirurgas atskleidė, kokių operacijų pats nedarytų

Šiuolaikinė medicina leidžia ne tik gydyti sunkiausias ligas, bet ir suteikia žmonėms naujų galimybių savo noru koreguoti savo kūną. Garsus plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas prof. dr. Rytis Rimdeika jokiu būdu nesmerkia net, atrodytų, beprotiškiausių žmonių sumanymų, tačiau neslėpė, kad pats imasi ne visų operacijų.

Gydytojas Morozovas įvardijo pavojus metant svorį: tai dažniausiai baigiasi reanimacijoje

Nors kartais gali atrodyti, kad vien pažvelgus į žmogų įmanoma įvertinti, sveikas jo gyvenimo būdas ar ne – tai nebūtinai yra tiesa. Lieknumas ne visada reiškia puikią sveikatą, kaip ir apkūnumas nebūtinai signalizuoja apie galimą nutukimą ar kitus pavojus sveikatai. Apie tokius kūno paradoksus naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

Laimo ligą išduoda šie simptomai: pajutę nedelskite

Kasmet Lietuvoje fiksuojamas vis didesnis Laimo ligos atvejų skaičius – nuo beveik 3 tūkstančių susirgimų 2023-iaisiais iki daugiau nei 15 tūkstančių 2024 metais, skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Viena pagrindinių priežasčių – visus metus aktyvios erkės ir vis dar per menkas visuomenės budrumas.

Lietuviams nurašys skolas už gerus darbus? Štai ką siūlo

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo Vyriausybei iš esmės pritarti parlamentarų siūlymui atleisti nuo privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų skolų tuos šalies gyventojus, kurie ilgiau negu šešis mėnesius Ukrainoje teiktų savanorišką pagalbą.  SAM, be kita ko, pasigedo detalesnės informacijos, tiek dėl problemos mąsto, tiek dėl ją sąlygojančių priežasčių, taip pat įvertinimo, ar nėra kitų, alternatyvių sprendimo būdų. Todėl Vyriausybei siūloma į šį aspektą atkreipti dėmesį.

Skelbia apie naujovę poilsiautojams: šios gyventojų grupės turėtų ypač suklusti

Nors orai ilgai šykštėjo gausesnės šilumos, prasidėjęs oficialus maudymosi sezonas prie atvirų vandens telkinių privilioja vis daugiau poilsiautojų. Šiemet jų laukia patogi naujovė – pasitikrinti vandens kokybę realiuoju laiku nuo šiol kiekvienas galės modernioje švieslentėje. Specialistai kasmet įspėja, kad ne visos maudyklos yra vienodai švarios, todėl sezono metu reguliariai atlieka vandens kokybės tyrimus ir apie jų rezultatus informuoja visuomenę.

Psichikos ligų įrašymas į e. sveikatą vis dar kelia klausimų: „Tuoj mus visus psichiniais padarys“

Jei lankėtės pas psichiatrą privačiai ir tikėjotės, kad jūsų diagnozė išliks anonimiška, Sveikatos apsaugos ministerija tokią tvarką žada keisti. E. sveikatoje ministerija ruošiasi įdiegti psichikos sveikatos posistemę, kurioje tiek privačios, tiek viešos gydymo įstaigos privalės įrašyti paciento psichikos sveikatos diagnozę, tokią kaip depresija, nerimas, nemiga ir kitos.  Specialistai sunerimę – baiminasi, kad tokia tvarka žmones įbaugins ir jie nebesikreips pagalbos į psichiatrus.
Į viršų