Garsi agentė pasakoja, kad potencialūs klientai, besiruošdami įsigyti naujus namus, neretai užduoda pačius įvairiausius klausimus apie būsimus namus, o kai kurie iš jų būna absoliučiai neįtikėtini, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Rasa Pavarienė apie parduodamus būstus Vilniuje
Rasa, kokius dažniausiai klausimus užduoda žmonės, atėję į pirmąją būsto apžiūrą? Kas žmonėms svarbiausia prieš perkant naujus namus?
Pradėkime nuo to, kad žmonės iš tiesų užduoda logiškus ir esminius techninius klausimus, tačiau kai kurie būna labai neadekvatūs, pavyzdžiui, kiek šeimininkai išnaudoja vandens.
Taip pat dažnai klausiama, ar niekas name nemirė. Sunku suprasti, kokią reikšmę tai gali turėti naujiems savininkams.
Visada labai džiaugiuosi, kai žmonės atvyksta žinodami, kurioje vietoje yra namas, koks susisiekimas, ar daug spūsčių aplink. Potencialūs pirkėjai dažnai ieško sutapimų – jeigu parduodamame name yra mergaitės kambarys, o pirkėjai patys turi mergaitę, tai laikoma maloniu sutapimu. Taip pat dažnai ieškoma mėgstamų skaičių buto numeryje ar panašių smulkmenų.
Ar sulaukiate klausimų apie buvusius būsto gyventojus, pavyzdžiui, buvusius konfliktus, skyrybas? Ar tai turi įtakos galutiniam apsisprendimui pirkti būstą?
Ir taip, ir ne. Mes vengiame asmeniškų šeimos peripetijų ir jei šeima ant skyrybų slenksčio ar šeimos galva jau šildosi kituose namuose, pirkėjams šių detalių neatskleidžiame, nes tai nesusiję su parduodamu būstu.
Tokius atvejus pirkėjai sužino tik jau pas notarą. Žinoma, iš visų amžiaus grupių vis tenka išgirsti „gera būsto aura“, nors padaryti namus jaukiais nėra sudėtinga. Esant lankstesniems savininkams, patariame kaip paruošti namus pardavimui, net jei namuose dar gyvenama.
Būna, kad klientai nori pasėdėti namuose, stebi save, ar gerai juose jaučiasi, „matuojasi naujus namus“.
Aš taip pat labai raginu klientus ateiti į naujus namus skirtingu paros metu. Pavyzdžiui, dienos metu ir vėliau, sutemus.
Jei nejauku, nes laiptinėje nedega šviestuvas, tai galima lengvai pakeisti, bet jeigu nejauku, nes iš šalia esančio baro kursuoja šilti praeiviai, šios aplinkybės pakeisti jau nepavyks, tad reikia įvertinti savo prioritetus.
Rasa, ar jums teko susidurti su situacijomis, kai žmonės vertina būsto energetiką ir neva tai gali turėti įtakos santykiams?
Jei parduodamo namo šeimininkas paliko šeimą ir išsikraustė su nauja mylimąja, moterys tai sužinojusios pajuokauja, kad tikisi jog šis modelis nebus perleistas su namu. Tai vyksta juokais, bet akivaizdu vaizduotė pakurstoma.
Ar yra buvę atvejų, kad pirkėjai atsisakytų būstą vien dėl to, kad jautėsi blogai vos įėję į būsto vidų?
Reikia nepamiršti, kad blogas jausmas atėjus gali būti užprogramuotas apžiūros laike.
Brokeriams, žinoma, geriausiai aprodyti namus darbo dienomis, darbo valandomis, bet žmonės skubėdami per pietų pertrauką, per spūstis, kai reikia grįžti į darbą, ima pyktis, priekaištauti vienas kitam dėl išrinkto būsto ir neretai susipyksta.
Yra tekę dalyvauti tokioje apžiūroje, kai po kivirčo moteris tiesiog nelipo iš automobilio. Vyras apžiūrėjo vienas būstą ir, žinoma, parduoti tokioje situacijoje praktiškai neįmanoma, todėl apžiūros laikas tinkamiausias savaitgalį, kai pora gali ramiai, neskubant atvažiuoti, pastatyti automobilį ir su gera nuotaika, sklandžiai apžiūrėti perkamą būstą.
Ar tenka patarti žmonėms, kaip „išvalyti energiją“ naujame būste?
Dažniausiai žmonės patys dalijasi savo patarimais, kaip valo energiją, „degina“ blogas emocijas, laimina visus namų kampelius.
Žinau, kad yra pardavėjų, kurie prieš parduodant atlikdavo stebuklingų ritualų pritraukti labai dosnius pirkėjus, tačiau niekada nėra pavykę. Rinka yra paprasta ir jokie stebuklai čia nevyksta.
Jeigu žmonės vis tik nori apsisaugoti nuo blogos energijos ir neigiamų emocijų, gal verta įsigyti būstą „be praeities“?
Naujo būsto ir į paveldą įtraukto, senovinių butų pirkėjai kardinaliai skiriasi ir jų nesupainiosi ir vietomis neapkeisi.
Dažnai iš naujų būstų mėgėjų tampama senų butų mylėtojais, bet atvirkščiai itin retai. Dar yra žmonės, kurie dėl lėšų ribojimo renkasi apie 30 metų būstus, kurie nėra nei nauji, ir dar ne tiek seni kad būtų istoriniai. Tad būsto pasirinkimas įtakojamas santaupų ir pomėgių.
Ar klientai dažnai teiraujasi apie keistus garsus arba įvykius bute?
Teiraujasi, bet sudėtinga atsakyti objektyviai. Naudinga jau apžiūrimame būste atsidaryti žemėlapio programėlę ir pažiūrėti, ar nėra šalia geležinkelio, lėktuvų pakilimo, nusileidimo takų, jei erzina papildomas triukšmas.
Jei dirbate iš namų ir šalia vaikų darželis ar mokykla, dirbti tiesiog negalėsite. Bet jei dirbate ne namie, tokia kaimynystė visiškai neerzintų. Tad būstas, kaip bateliai, turi būti pritaikyti prie konkretaus žmogaus.
Ar esate susidūrusi su situacijomis, kai pirkėjai ar pardavėjai tikėjo, kad bute sklando neigiama energija?
Deja taip, būstuose kuriuose skiriamasi, verda aistros, pykčiai, tikrai jaučiamasi nejaukiai tarsi šalti namai. Panašiai yra su namais, kuriuose likęs gyventi vienas, liūdnas žmogus. Tokiose situacijose ir namai tarsi liūdni ir niūrūs, bet aš visais atvejais tikiu, jog kiekviena šeima atsineša savo energiją ir kuria naują istoriją.
Ar žinote būstų, kurie sunkiai parduodami, nes yra su „slaptomis istorijomis“ – pavyzdžiui, tragiška praeitis, nelaimės, skandalai?
Kad ir kaip norėčiau tuo netikėti, pati žinau porą prašmatnių Vilniaus butų, kuriuose niekas nesijaučia laimingi. Savininkai keičiasi kas porą metų, ir kiekvieną šeimą palydi vienokia ar kitokia tragedija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!