Kol amerikiečiai aiškinasi su pietų afrikiečiais – ukrainiečiai rodo naujus, nepagražintus mūšių prie Bachmuto vaizdus ir vykdo paruošiamuosius kontrpuolimo darbus. O okupantai jau ieško kaltų dėl gėdingo jų sutriuškinimo Bachmuto pakraštyje.
Tikras pragaras – kitaip nepavadinsi. Ukrainiečių 3-ioji atskiroji šturmo brigada prie Bachmuto šturmuoja rusų pozicijas. Ukrainiečiams beveik po kojomis nukrenta ruso mesta granata.
Sėdint prie ekranų dažnai sunku suvokti, kokia kaina ukrainiečiai iš rusų gniaužtų atkovoja kiekvieną savo žemės lopinėlį. Karas yra baisus.
O rusai taip pat giriasi pergalėmis. Kyjivas neskelbia, kiek kasdien mūšio lauke žūsta ukrainiečių, bet aukų skaičius gali siekti dešimtis, šimtą ar net ne vieną. Okupantai dalinasi vaizdais, kaip atremia ukrainiečių šturmus.
Kaip apšaudo ukrainiečius artilerija. Naikina amerikietiškas haubicas M-777. Ir taip pat, kaip ukrainiečiai, mūšio lauke naudoja dronus.
Vis dėlto, iniciatyva dabar ukrainiečių rankose. Kyjivas oficialiai patvirtino iš Bachmuto išspyręs rusų 72-ąją motorizuotą šaulių brigadą ir prasiveržęs į priekį per porą kilometrų. Tai stiprus smūgis į paširdžius okupantams.
„Jungtinė strateginė karių grupuotė „Chortycia“. 3 ir 5 atskirosios šturmo brigados ir 28 atskiroji mechanizuota brigada, pavadinta Žiemos Kampanijos Riterių vardu. Esu dėkingas jums visiems, vaikinai“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Gėdingą smūgį gavusioje Maskvoje vėl prasidėjo kaltųjų paieška. „Wagner“ samdinių vadeiva kaltina Putino karo vadus.
„Teritorijas, kurias krauju ir gyvybėmis mūsų kolegos ėmė ilgus mėnesius, kasdien pasistūmint dešimtis ar šimtus metrų – šiandien praktiškai be kovos meta tie, kas turėjo saugoti mūsų flangus“, – sako „Wagner“ samdinių vadas Jevgenijus Prigožinas.
O Kremlius meluoja neva ukrainiečiai niekur neprasiveržė.
„Oro desantininkai suteikė jiems pagalbą ir sukaustė Ukrainos pajėgas flanguose“, – kalba Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.
Tuo metu CNN skelbia, kad padažnėjo ukrainiečių smūgiai rusų sandėliams, technikos susitelkimo vietoms ir komandiniams punktams – panašiai vyko ir prieš kontrpuolimą Chersone, tad ukrainiečiai išties ruošiasi.
Skelbiama, kad Ukraina kontrpuolimui jau gavo beveik 600 tankų iš Vakarų šalių ir kone 30 lėktuvų. O Britai dar vakar patvirtino perdavę ir 250 km galinčias nuskrieti raketas „Storm Shadow“, kurias lėktuvai galės paleisti. Tiesa, neskelbia raketų kiekio.
Kremlius taip pat ieško, kas jiems tiektų ginklus. Ir gali būti, kad tokių draugų rado Pietų Afrikoje. Pernai gruodį iš Keiptauno pašonėje esančios karinio laivyno bazės išplaukė sankcionuotas Rusijos krovininis laivas „Lady R“. Vašingtonas įtaria, kad jis iš Simon‘s Town‘o bazės išplukdė Kremliui ginklų ir amunicijos.
„JAV rimtai susirūpinusios dėl rusų sankcionuoto krovininio laivo švartavimosi Pietų Afrikos uoste pernai gruodį. Mes iškėlėme šiuos klausimus tiesiogiai daugeliui PAR pareigūnų“, – kalba JAV Valstybės departamento atstovas Vedantas Patelis.
Pretorija, deklaruojanti neutralumą Ukrainos atžvilgiu, bando kratytis kaltės. Bet prezidento pasiteisinimai skamba nekonkrečiai.
„Visi žinome apie naujienas, kurias sužinojome apie „Lady R“. Visą šį reikalą dabar aiškinamės“, – sako Pietų Afrikos prezidentas Cyril Ramaphosa.
Dėl rusų krovininio laivo vizito PAR kariniame uoste vyksta tyrimas. Vietos spauda skelbia esą JAV žvalgyba jau anksčiau perspėjo šalį dėl ginklų tiekimo Rusijai, bet PAR ignoravo amerikiečių perspėjimus.
O ES svarsto 11-ajame sankcijų Rusijai pakete smogti ir Rusijos „šešėliniam laivynui“. Dienraštis „Politico“ skelbia, kad laivams slapta eksportuojantiems rusišką naftą į pasaulį bendrija nori uždrausti įplauti į Europos uostus.
Tuo metu Baltijos šalių premjerai Taline sutarė visi kartu greičiau atsijungti nuo Rusijos elektros tinklo.
„Negalime palikti net menkiausios galimybės Rusijai pasinaudoti mūsų priklausomybe nuo jos elektros tinklų kritiškiausiu metu“, – tikina premjerė Ingrida Šimonytė.
Lietuvos sėkmingas bandymas atsijungti nuo vadinamojo BRELL žiedo drąsina mūsų kaimynus.
„Ingrida, sveikinu jus su sėkmingu izoliacijos testu balandį“, – kalba Estijos premjerė Kaja Kallas.
„Visi sutinkame, kad reikia veikti kaip įmanoma greičiau techniniame lygmenyje. O politinę valią ir ryžtą jau turime“ – sako Latvijos premjeras Krisjanis Karins.
Energetikos ministras yra sakęs, kad sinchronizuotis su Europos elektros tinklais Baltijos šalys gali tik visos kartu. „Litgrid“ nurodė, kad tai turėtų įvykti iki 2025 metų.