Ūkininkai piktinasi jau ne tik žemės ūkio ministru, bet ir aplinkos ministro planais panaikinti žemės įsigijimo ribojimus, apsunkinti žemdirbystę aplinkosaugos reikalavimais. Ūkininkams grasinant jau ir bado akcijomis, aplinkos ministras Gentvilas nusprendė atsitraukti – bent jau žemės įsigijimo limitą palikti.
Vyriausybės žemės ūkio politika pasipiktinę ūkininkai penktadienį prie Kryžkalnio su sunkiąja technika surengė įspėjamąją akciją ir blokavo kelius. Sunerimę dėl griežtinamų aplinkosaugos reikalavimų ūkininkavimui, taip pat Finansų ministerijos parengta mokesčių reforma, pagal kurią žemdirbiams didėtų mokesčiai, šie grasina naujais protestais Vilniuje prie valstybinių įstaigų.
„Mes nepasiduosim, gali būti prie Prezidentūros ir čia trys bado akcijos. Atvažiuos 28 šalys, latvius pasikvietę buvom, mums padės“, – sako Pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis.
Ūkininkų organizacijų nepasitenkinimą kelia aplinkos ministro Simono Gentvilo siūlymas panaikinti ribojimus vienam asmeniui įsigyti daugiau kaip 500 hektarų žemės.
„Negalima taip neūkiškai elgtis su visų Lietuvos žmonių nuosavybe. Visos reformos, mes ne prieš, bet matom, kur blogai, reikia tartis, bet Gentvilas nesitaria. Jis užrėžia kaip Leninas ir viskas, jam atrodo, jis amžiams atėjo, mes sakom, kad jis labai laikinas šitoj žemėj“, – kalba Ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas Zigmantas Aleksandravičius.
Ūkininkai nebesumoja ir kaip reikės toliau ūkininkauti nuomojamoje valstybinėje žemėje. Suabejojęs valstybinės žemės naudojimo skaidrumu, mat apie 30 tūkst. hektarų ūkininkams esą padalinti be konkursų, aplinkos ministras nusprendė nuomos sutarčių nebepratęsti.
„Aplinkos ministerija persistengia su visais reikalavimais, kurie stipriai varžo ūkininkams tęsti darbus ir uždirbti pinigus“, – teigia Ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimondas Juknevičius.
Ūkininkams vis garsiau reiškiant nepasitenkinimą aplinkos ministru ir grasinant protestais po jo kabineto langais, šis trečiadienį susitiko su žemdirbių atstovais. Po susitikimo ministras pareiškė, kad atšaukia savo planą panaikinti dirbamos žemės įsigijimo ribojimus.
„Buvome pagalvoję apie tai, kad atsisakyti žemė įsigijimo ribojimų. Ne, jie išliks, bet jie bus griežčiau kontroliuojami, bus ties juridiniais asmenimis prižiūrima, kad nebūtų apėjimo“, – kalba S. Gentvilas.
Ministras pažadėjo su ūkininkais tartis ir dėl kitų ministerijos planuojamų ūkininkavimo aplinkosauginių griežtinimų. Tačiau ūkininkams pastarąją savaitę ramybės neduoda ir Finansų ministerijos planai su mokesčių reforma padidinti jiems mokesčius.
„Ūkininkų problema, kad jie moka mokesčius kaip individualią veiklą vykdantys asmenys labai dažnai, jų apmokestinimas „Sodra“ ir GPM yra mokamas nuo darbo užmokesčio, traktuojama, kad jų pajamos iš verslo gautos iš darbo santykių. Čia ypatumas veiklos“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.
„Mokesčių naujas paketas sukėlė nerimą ir ažiotažą, nauji pinigai, dėlionės, o laikas sudėtingas, kovidas baiginėjasi, karas vyksta“, – kalba Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.
Nors finansų ministrė žada neapmokestinti ūkininkų kompensacijų ir tiesioginių išmokų, tie, kurių pajamos per metus viršys 55 tūkst. eurų, po dvejų metų gali sulaukti didesnių gyventojų pajamų mokesčių – nebe 15 proc., o 17, o dar po metų – 20 proc.
Finansų ministerija siūlo jiems didinti ir socialinio draudimo mokestį, tiesa, mainais žada bedarbio išmokas, jei ūkininkai nutrauktų veiklą. Finansų ministrė siūlo naikinti ir ūkininkų nekilnojamojo turto, kurį naudoja žemės ūkio veiklai, mokesčio lengvatą, tad jiems grės iki 3 proc. statinių vertės mokestis.