Įrašas vaistų pirkimo kvite ir recepte reiškia, kad atėję į vaistinę valstybės kompensacijos sulauksite tik tuo atveju, jei įsigysite patį pigiausią čia turimą vaistą su jums reikalinga veikliąja medžiaga. Jei pigiausiu nepasitikėsite, už kitą vaistą teks susimokėti visą kainą. Pats sveikatos apsaugos ministras pripažįsta, kad trečdalis pacientų tokios valstybės paramos atsisako.
„Nepilnai 70 proc. pirmojo vaisto paskyrimo realizuojama, žmogui išduodama tai, kas buvo pažymėta ir išrašyta. 30 proc. dėl įvairiausių priežasčių neįvyksta, nepavyksta“, – sako ministras Aurelijus Veryga.
Medikai prašo neversti pacientų gerti tik pigiausius vaistus ir kompensuoti bent dalį ir kiek brangesnių pirmąkart paskirtų vaistų kainos.
„Duoda pašalinius poveikius, gali būti bėrimai, galvos svaigimai, silpnumas ir t.t. pacientas turi turėti teisę pasirinkti“, – pasakoja šeimos gydytoja Daiva Makaravičienė.
Tačiau ministras ir toliau laikosi savo. Netgi nepaisydamas nepalankaus jam teismo sprendimo, ministras pasišovė šią tvarką toliau tęsti. Administracinis teismas dar pernai nusprendė, kad vaistų kompensavimo tvarkos ministras savo įsakymais nustatinėti neturi teisės, tam būtinas Seimo sprendimas. Todėl teismas tik iki vasario 28 dienos sutiko pratęsti ligšiolinės tvarkos galiojimą.
Tačiau Seimas pastaruosius 2 mėnesius įstatymų nepriiminėja, mat yra pertrauka tarp sesijų. Tad iki teismo leisto termino pabaigos belikus vos dešimčiai dienų, ministras strimgalviais puola vyriausybę prašyti kompensavimo tvarką pratęsti visų ministrų nutarimu.
„Seime nepavyko įstatymų priimti laiku, viskas užstrigo ir susivėlė. Prašėme teismo daugiau laiko, nevyksta sesija, nėra techninės galimybės sprendimus priimti. Tada teismas pasakė, kad ministras gali savo įsakymais gali kažkaip sureguliuoti. Mes esame tokiame teisiniame pasimetime“, – teigia A. Veryga.
Tokios ministro teisinės vingrybės, nepaisant pacientų skundų ir teismo įpareigojimų, piktina opozicijos atstovus.
„Jei siūloma pacientui įsigyti pigiausią kompensuojamą vaistinėje preparatą, jis gali jam sukelti neigiamas pasekmes, susijusias su sveikata. Jis gali patirti dar daugiau žalos, nes reikės gydyti pasekmes. Tai galimai prieštarauja Konstitucijai. Žmogaus teisė yra gauti tinkamą gydymą“, – kalbėjo Seimo narė, konservatorė Irena Haase.
„Ministras bandė eiti per duris, nepavyko, Seimas nepritarė, dabar lipa per langą. Matome, kad vyriausybės yra svarstomas pakeitimas. O svarbiausia yra esmė, kad pacientui atimama galimybė pasirinkti. Juk jei jis nori iš savo kišenės prisimokėti, leiskime tai daryti. Kas nenori to daryti, kompensuokime pigiausią kainą. Kodėl yra toks užsispyrimas?“, – sako Seimo narė, liberalė Aušrinė Armonaitė.
Tuo metu A. Veryga ir toliau įrodinėja, kad pigesnieji generiniai vaistai yra ne mažiau saugūs, kokybiški ir veiksmingi už brangesnius. Kompensuojant tik pigiausius pirmąkart paskirtus vaistus, ministras Veryga per metus užsimojo sutaupyti milijoną eurų sveikatos draudimo fondo lėšų.
Vyriausybė sutiko pratęsti Verygos nustatytą tvarką kompensuoti pirmą paskirtą tik pigiausią vaistą, tačiau kartu liepia ministrui kuo greičiau vykdyti ir teismo sprendimą – tai yra paruošti Seimui atitinkamą įstatymo pataisą.