vaistai
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „vaistai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „vaistai“.
Gyventojams blaškantis po vaistines – naujausia žinia dėl populiarių vaistų trūkumo
Išaugus sergamumui gripu ir kitomis peršalimo ligomis gyventojai pradėjo skųstis nerandantys reikiamų vaistų. Paprastai kalbama apie antibiotikų stygių, tačiau tarnybos ramina – yra kuo pakeisti šiuos vaistus.
Pastaruoju metu viešoje erdvėje itin daug kalbant apie išaugusį antibiotiko klaritromicino poreikį ir šio vaisto tiekimo sutrikimus, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) atkreipė visuomenės dėmesį, kad yra alternatyva šiems vaistams.
Vyksite slidinėti? Tai žinoti jums būtina
Sausio ir vasario mėnesiai – pats slidinėjimo kelionių pikas. Šiai pramogai Lietuvos geografinė padėtis nėra pati dėkingiausia, dėl to šio sporto entuziastai dažnai renkasi užsienio kalnų kurortus, kuriuose gali pasimėgauti žiemos teikiamais malonumais.
Tačiau tam, kad kelionė ne tik suteiktų džiaugsmą, bet ir būtų saugi, būtina tinkamai pasiruošti pirmosios pagalbos vaistinėlę – kartu su savimi pasiimti būtiniausius vaistus bei kitas medicinines priemones, kurių gali prireikti atostogų metu.
Lietuviai masiškai iš vaistinių lentynų šluoja šias prekes: paaiškino, kodėl
Žiemai įsibėgėjus vis daugiau lietuvių pradeda varstyti vaistinių duris. Dažnesni peršalimo, gripo susirgimai lemia padažnėjusius vizitus ir dažnesnes konsultacijas su vaistininkas. Tad apžvelkime, kokias prekes lietuviai šiuo metu šluoja iš vaistinių lentynų.
Pokalbio metu apie perkamiausias vaistinių prekes sutiko papasakoti vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė, „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė ir „BENU“ vaistininkė Deimantė Zalagaitytė.
Jokiu būdu nemeskite šio daikto į klozetą: kiti apie tai net nesusimąsto
Per praėjusius metus į „Eurovaistinę“ gyventojai atnešė 11,5 tonų naudojimui netinkamų vaistų. Nors šis skaičius kasmet auga, didelė dalis pasibaigusio galiojimo vaistų vis dar patenka į buitinių atliekų konteinerius ar kanalizaciją, keldami pavojų sveikatai ir gamtai. Ekspertai paaiškina, kodėl būtina rūšiuoti vaistus ir kaip tai daryti teisingai.
„Vaistai yra sudėtingos struktūros cheminės medžiagos, kurios turi reikšmingą poveikį ne tik mūsų sveikatai, bet ir aplinkai.
„Tai – labai pavojinga“: šiuos vaistus vienoje Vilniaus vietoje šluoja, o ekspertai ragina kuo greičiau pranešti policijai
Vaistų pirkimą reglamentuojantys įstatymai Lietuvoje yra gan griežti – kai kuriuos vaistus galima įsigyti tik gavus gydytojo paskirtą receptą. Visgi, neretai žmonės stengiasi apeiti šį įstatymą ir vaistų prašo neturėdami receptų arba bando nusipirkti jų įvairiose nelegaliose vietose.
2017 m. lapkričio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo sugriežtintas vaistų pardavimą reglamentuojantis įstatymas, kuriuo remiantis, kai kurie vaistai gali būti parduodami tik su receptu.
Netrukus dalins kalio jodido tabletes, bet gyventojai nemoka jų vartoti: specialistai siunčia žinią
Sausį gyventojams bus dalijamos kalio jodido tabletės, turinčios apsaugoti skydliaukę nuo radiacijos, jei įvyktų katastrofa Astravo atominėje elektrinėje. Prieš kelerius metus išdalintos tabletės gruodį baigė galioti, jas gyventojai turės grąžinti vaistinėms. Visgi vaistininkai pastebi, kad daugelis lietuvių nežino, kaip vartoti kalio jodido tabletes, o patys gyventojai dažnai nė nenumano, ar jų turi namie.
Valstybė už 500 tūkst. eurų įsigijo beveik 5 mln. naujų kalio jodido tablečių.
Situacija apverktina – vienų vaistų pasigenda, kiti gali brangti: ar šiemet lietuviai turės, kuo gydytis?
Dalis gyventojų skundžiasi, kad kai kurių vaistų vis dar tenka ieškoti per kelias vaistines ar net kur Lenkijoje. Be to, ten jie ir gerokai pigesni. Kiti pacientai su liūdesiu žiūri net į kaimynus, kurie turi daug daugiau prieinamų inovatyvių vaistų. Ką paruošė naujoji valdžia – ar turėsime, kuo gydytis ateinančiais metais?
Dalies vaistų trūkumo ir prieinamumo problemos ypač paaštrėjo pastaraisiais metais, kai dėl tokių kataklizmų kaip pandemija ir karas sutrūkinėjo logistikos grandinės ir pan.
Prieš 5 metus išdalintas jodo tabletes prašo grąžinti – pakeis naujomis
Prieš daugiau nei penkerius metus tautiečiams išdalytų kalio jodido tablečių galiojimas baigėsi praeitą mėnesį, tad netrukus jos bus pakeistos naujomis. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia nupirkusi penkis milijonus piliulių, kurioms išleido pusę milijono eurų.
Iki šiol tabletės buvo dalijamos šešiolikos savivaldybių gyventojams, tačiau šį kartą jungiasi dar viena – Jonavos savivaldybė.
Aštuoni iš dešimties TV3 Žinių gatvėje pakalbintų žmonių su savimi jodo tablečių neturėjo.
Specialistai įspėja dėl gripo – į Lietuvą atkeliavo pavojinga bakterija: prasideda kosuliu
Lietuvoje išaugus sergamumui gripu gyventojai užgulė vaistines. Pastebima, kad kai kur receptinių vaistų, skirtų gydyti nuo šios ligos, pardavimai išaugo net 270 proc. palyginus su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu. Specialistai tvirtina, kad gyventojai skundžiasi ir kitomis problemomis: padidėjusia nervine įtampa, virškinimo problemomis, užsitęsusiu kosuliu.
Siaubinga liga Viktorijos gyvenimą apvertė aukštyn kojomis: „Tikiuosi, kad bent akimirką susimąstysite“
Staiga užklupus erkiniam encefalitui Viktorija Kalvelytė net nenutuokė, ką jai teks patirti. Ši liga, kuriai specifinių vaistų nėra, moterį užklupo netikėtai. Pasak moters, tai buvo viena blogiausių patirčių jos gyvenime, o pasiskiepijusi nuo erkinio encefalito ji nebuvo. Nuo ligos atsiradimo iki pasekmių sveikatai moteris pasidalino savo istorija.
„Erkinis encefalitas. Dėl to buvau dingusi iš visur. Tokią diagnozę išgirdau rugsėjo viduryje.
REKLAMA
REKLAMA
Įspėja dėl itin populiarių vaistų Lietuvoje: ragina būti atsargiems
Ar po per didelio kiekio vyno jus kamuoja stiprus galvos skausmas? O gal senas peties patempimas vėl primena apie save? Paracetamolis – daugelio dažniausiai pasirenkamas skausmą malšinantis vaistas, bet jo vartojimas gali turėti ilgalaikių pasekmių.
Ką daugelis daro susidūrus su sveikatos problemomis? Didžiausia tikimybė yra tokia, kad griebsite tas baltas tabletes, kurias laikote savo vaistų spintelėje, rašo thesun.co.uk.
„Sveiki, gal kas į Rusiją ar Baltarusiją važiuoja?“ – specialistai griebiasi už galvos, kas vyksta su vaistais
Dalis lietuvių vaistus gabenasi iš Rusijos ar Baltarusijos. Vienus traukia žemesnės kainos, kiti įsitikinę, esą preparatai iš ten „stipriau veikia“. Tačiau neteisėtas vaistų gabenimas gali užtraukti ne tik nuobaudas, bet ir sveikatos problemas. Tik tai, panašu, nei vartotojų, nei „tiekėjų“ neatgraso – pastarieji susimoka baudas ir toliau traukia iš po skverno neaiškios kilmės vaistus.
Šiemet – pokyčiai dėl receptinių vaistų: štai kaip keisis išrašymo tvarka
2025 m. pasikeitimai pacientų laukia ir dėl receptinių vaistų išrašymo. Kaip nurodo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), planuojama, kad nuo antro pusmečio bus sudaryta galimybė vaistus pratęsti ilgiau nei pusmečiui, bet ne ilgiau kaip metams.
Šiuo metu kompensuojamuosius vaistus gydytojas gali paskirti ne ilgiau kaip pusmečiui. Šiemet gi numatyta galimybė, kad vaistai galės būti išrašomi 6–12 mėnesių laikotarpiui.
Šis gėrimas padės sumažinti galvos skausmą: veikia žaibiškai
Daugelis žmonių pirmenybę teikia natūralioms galvos skausmo malšinimo priemonėms. Ekspertai nustatė kelias arbatos rūšis, kurios gali padėti susidoroti su šiuo negalavimu.
Šios arbatos gali padėti atsikratyti galvos skausmo.
1. Ramunėlių arbata
Ramunėlės žinomos dėl savo atpalaiduojančių ir priešuždegiminių savybių. Ji padeda sumažinti migrenos simptomus, tokius kaip pykinimas ir jautrumas šviesai. Poveikis pasireiškia jau po 30 minučių po vartojimo.
Skubiai įspėja nepiktnaudžiauti šiais vaistais: gali sukelti rimtų problemų
Antibiotikai yra laikomi vienu svarbiausių XX a. atradimų medicinoje, padedančių kovoti su bakterinėmis infekcijomis ir išsaugoti gyvybes nuo sunkių ligų. Raseinių „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Sandra Liubinskienė sako, kad labiausiai atsparumą antimikrobiniams vaistams skatina neracionalus jų vartojimas, ypač jeigu šių vaistų griebiamasi kiekvieną kartą pakilus temperatūrai ar sergant virusų sukeltoms peršalimo ligoms gydyti.
„Bayer“ pralaimėjo dar du ginčus dėl konkurentų vaistų Lietuvoje
Vokietijos farmacijos milžinei „Bayer“ užsienio šalių teismuose ginčijantis su Slovėnijos farmacijos bendrove „Sandoz Pharmaceuticals“ ir Vokietijos „Stada Arzneimittel“ dėl teisių į panašius vaistus, bendrovei Lietuvos teismuose nepavyko laikinai sustabdyti šių vaistų prekybos.
Apeliacinis teismas gruodžio 12 dieną „Bayer“ ginčuose su Vokietijos ir Slovėnijos bendrovėmis nutarė nestabdyti pastarųjų įmonių vaistų prekybos Lietuvoje.
Kankina padidėjęs skrandžio rūgštingumas? Nemaišykite kartu šių 2 produktų
Net ir pačios gražiausias metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų.
Dažnu atveju reikia reaguoti greitai, todėl „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė pataria ne tik pasikartoti svarbiausias taisykles, kaip gydyti sužeidimus ir negalavimus, bet ir rekomenduoja pasitikrinti savo namų vaistinėlę – ar joje netrūksta svarbiausių preparatų ir medicininių priemonių.
Lietuviai vaistinėse masiškai šluoja šias prekes: pastebi nemalonias tendencijas
Įsibėgėjus žiemos sezonui, vaistinėse žmonės ieško preparatų, padedančių įveikti peršalimo ligas bei stiprinti imunitetą. Visgi, kiekvienais metais galima pastebėti ir tam tikras naujas tendencijas, su kokiomis sveikatos problemos susiduria gyventojai.
BENU budinčios vaistinės vedėja Inga Norkienė naujienų portalui tv3.lt tvirtino, kad šiuo metu gyventojai daugausia kreipiasi dėl su peršalimu susijusių sveikatos problemų.
„Dėl temperatūros, gerklės skausmo, kosulio.
Per pusmetį – net 21 tona vaistų atliekų: dalis nutraukia vaistus anksčiau, kiti kaupia atsargas
Šokiruojantis faktas – per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos vaistinės iš gyventojų surinko 21,2 tonos pasenusių ar nebereikalingų vaistų. Tai net 7 tonomis daugiau farmacinių atliekų, nei per tą patį laikotarpį pernai. Nors sparčiai didėjantis atliekų kiekis atspindi augantį visuomenės sąmoningumą ir atsakomybę dėl aplinkos tausojimo, jis taip pat atskleidžia, kad daugelis gyventojų vaistus įsigyja ir vartoja neracionaliai.
Vaistais apsinuodijus mažametei – įspėjimas tėvams: „Tą suvokę net nusipurto“
Per plauką nuo tragedijos – Vilniaus medikams pavyko išgelbėti, įtariama, metadono tablete apsinuodijusią ir į reanimaciją patekusią trimetę. Išgydytos mergaitės vaiko teisių apsaugos specialistai tėvams neatidavė – ją globoja giminaičiai.
Artimieji rūpinasi ir kitais dviem šios šeimos vaikais. Tai antras atvejis šiemet, kai narkotikais apsinuodija mažamečiai.
Lietuvoje mažėja geriančių ir rūkančių paauglių, tačiau daugėja vartojančių raminamuosius
Alkoholio ir cigarečių vartojimas tarp Lietuvos paauglių – žemiausias per pastaruosius dešimtmečius, tačiau didėja gydytojo nepaskirtus raminamuosius ir migdomuosius vaistus vartojančių moksleivių skaičius.
Tokią statistiką rodo pirmadienį pristatyto Alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų Europos mokyklose tyrimo (ESPAD, angl. The European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) nacionaliniai rezultatai.
Tyrimas: auga vaistus be gydytojo paskyrimo vartojančių jaunuolių skaičius, dažniausiai medikamentus gauna iš tėvų
Lietuvoje didėja vaistus be gydyojo paskyrimo vartojančių jaunuolių skaičius, rodo Alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų Lietuvos mokyklose tyrimo rezultatai.
Pirmadienį Vilniuje spaudos konferencijoje, kuri skirta 2024 m. vykdyto Alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų Europos mokyklose tyrimo (ESPAD) duomenų apžvalgai, pristatyti Lietuvos mokyklose vykdytos apklausos rezultatai. Tyrimo Europos mokyklose rezultatus planuojama pristatyti vėliau.
Skambina pavojaus varpais: paaugliai vis dažniau svaiginasi šiomis medžiagomis – pirštu beda į tėvus
Lietuvos paaugliai rūko mažiau tabako cigarečių, geria mažiau alkoholio, tačiau žymiai dažniau vartoja elektronines cigaretes, o pastaruoju metu – ir vaistus be gydytojo paskyrimo.
Plačiau apie tai, kokiomis medžiagomis svaiginasi Lietuvos paaugliai, atskleidė Alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų Europos mokyklose tyrimas (ESPAD, angl.
Brangs dažniausiai vartojami vaistai – skaičiuojama, kad kai kurie kainuos kelis kartus daugiau
Jau netrukus Europoje ir Lietuvoje brangs dažniausiai gyventojų vartojami vaistai – nuo širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto ar epilepsijos. Europos Sąjungos Taryba dėl taršos nusprendė apmokestinti farmacijos ir kosmetikos pramonę.
Vaistų gamintojų asociacija perspėja, kad dėl tokių sprendimų dažniausiai žmonių naudojami, pigiausi vaistai gali pabrangti kartais.
Sutaupykite perkant vaistus: štai ką reikia žinoti
Dauguma gyventojų žino, kad vaistinėje galima sutaupyti pasirenkant pigiausius kompensuojamus vaistus, tačiau ne visi susipažinę su visomis galimybėmis. Pavyzdžiui, mažos priemokos už vaistus gali kauptis į specialų krepšelį, o pasiekus tam tikrą sumą, likę vaistai tampa nemokami.
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos socialiniame tinkle „Facebook“ atskleidžia, ką pravartu žinoti, norint sutaupyti perkant vaistus.
Jokiu būdu nemeskite šių daiktų į Lietuvos konteinerius: gali baigtis labai liūdnai
Pasilikti negalime išmesti – iki šiol ne visi žino, kur čia reikėtų dėti kablelį, kai kalbama apie vaistų, maisto papildų, medicinos priemonių ir kosmetikos rūšiavimą. Jau daugelis žino svarbiausią taisyklę, kad nebereikalingus vaistus reikia atnešti į vaistinę rūšiavimui, o maisto papildus – rūšiuoti su buitinėmis atliekomis.
Įspėja apie influencerių siūlomus maisto papildus ir vaistus: ragina neapsigauti
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie LR SAM socialiniame tinkle „Facebook“ skelbia įspėjimą, kad gydymą ir sveikatos stiprinimą turėtų rekomenduoti gydytojai, o ne nuomonės formuotojai ar socialinių tinklų žvaigždės.
Tarnyba teigia, kad pastaruoju metu nuomonės formuotojai ir socialinių tinklų žvaigždės, remdamiesi savo patirtimi ar turėdami kitokių motyvų, vis dažniau viešai dalijasi informacija apie vaistus ir skatina juos vartoti.
Naujovė poliklinikose įsitvirtina – pacientai džiaugiasi, kad laukia trumpiau
Jei jums prireikė šeimos gydytojo pagalbos, nenustebkite, jei kitą kartą jums tereikės slaugytojo konsultacijos. Siekiant palengvinti naštą gydytojams per šiuos metus slaugytojams suteikta teisė ne tik teikti savarankiškas konsultacijas, bet ir išduoti nedarbingumą, išrašyti vaistų receptus. Tiesa, kaip pastebi pačios įstaigos, kol kas pasiteisino ne viskas.
Tokių pokyčių sveikatos politikai ėmėsi siekdami sumažinti eiles pas šeimos gydytojus ir didinti slaugytojo profesijos prestižą.
Jūra Smilgaitė. Nauja valdžia – naujos viltys inovatyvių vaistų (nesu)laukiantiems pacientams
Jau daugiau nei savaitė, kaip Lietuvoje išrinkta nauja valdžia. Kokius pokyčius ji įgyvendins, parodys laikas, tačiau jų besitikinčių visuomenės grupių netrūksta. Viena jų – naujų vaistų metų metus laukiantys pacientai, sergantys sunkiomis, dažnu atveju onkologinėmis, ligomis. Remiantis kasmet atliekamu tarptautiniu inovatyvių vaistų prieinamumo tyrimu, Lietuva stabiliai laikosi Europos Sąjungos (ES) dugne. Tačiau mūsų šalies pacientai nusipelno, kad iš jo kiek įmanoma greičiau pakiltume.
Vaistų gamintojai įspėja: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau
Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik pabrangti vaistai, bet ir imti jų trūkti. Pokyčius gali nulemti įsigaliojusi nauja Europos Sąjungos (ES) Miesto nuotekų valymo direktyva, kuri labiausiai palies kosmetikos ir farmacijos sektorius.
„Direktyva siekiama apsaugoti aplinką nuo neigiamo miesto nuotekų ir nuo biologiškai skaidžių gamybinių nuotekų iš pramonės įmonių, taip pat ir farmacijos, poveikio.
Šie simptomai rodo, kad apsinuodijote vaistais: pastebėkite laiku
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba primena, kaip reikėtų elgtis, jei apsinuodijote vaistais ar tai nutiko jūsų artimam žmogui.
„Jei apsinuodijote vaistais, galite jausti šiuos simptomus:
Pykinimą;
Vėmimą;
Viduriavimą;
Mieguistumą;
Nuo kai kurių vaistų gali sutrikti širdies ritmas, būti pakenkti vidaus organai“, – rašoma pranešime.
Paprastas testas iš vaistinės parodo, ar sergate vėžiu: kiti to net nežino
Storosios žarnos vėžys yra viena iš dažniausiai pasitaikančių onkologinių ligų, tačiau jo ankstyva diagnostika gali žymiai padidinti gydymo efektyvumą ir išgyvenimo rodiklius. Laimei, šiuolaikiniai medicinos pasiekimai leidžia atlikti paprastą žarnyno testą namuose, kuris gali padėti nustatyti potencialiai pavojingus pokyčius jūsų organizme.
Lietuviai užplūdo vaistines: masiškai perka šias prekes
Nors ruduo yra nuostabus ir spalvingas laikotarpis, laukiamas daugumos žmonių, jis kartu atneša vėsesnį orą, kuris dažnai skatina peršalimo ligas. Šiuo metų sezonu taip pat išauga vaistų poreikis, kadangi daugelis pradeda ieškoti priemonių, padedančių apsisaugoti nuo galimų infekcijų.
Pasakė, ar vaistus galima kramtyti: kiti mano neteisingai
Kai negaluojame, griebiamės vaistų, o dalis žmonių tam tikrus medikamentus vartoja nuolat. Atrodo, jog išgerti tabletę ar piliulę – elementarus veiksmas. Tačiau dažnas žmogus papasakos apie nemalonius pojūčius, kai tabletė ėmė veltis burnoje, prilipo prie gomurio, jai praryti prireikė didelių pastangų, o gal ir visai nepavyko. Kodėl taip nutinka, kaip sau padėti ir kodėl nereikėtų gerti kelių vaistų vienu ypu, atsako vaistininkė.
Kai kurios COVID-19 mutacijos – atsparios vaistams: mokslininkai siunčia svarbią žinią
Atlikus nedidelį 156 COVID-19 virusu sergančių žmonių tyrimą nustatyta, kad mutacijos, suteikiančios atsparumą antivirusiniams vaistams, buvo dažnai aptinkamos, ypač pacientams, kurių imunitetas nusilpęs. Autoriai pabrėžia, kad dauguma šių mutacijų buvo trumpalaikės ir pasireiškė nedideliu dažnumu – rezultatai nereiškia, kad vaistams atsparios SARS-CoV-2 atmainos paplis, tačiau tai įdomus mokslinis atradimas, kurį ekspertai norės atidžiai stebėti.
Pacientai vaistų turės sulaukti greičiau: nebeliko viską stabdžiusios eilės
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, pastaruosius porą metų itin kritikuota, dėl didelės kompensuojamųjų vaistų vertinimo laukiančių paraiškų eilės ir pernelyg lėto paraiškų vertinimo proceso, skelbia, kad šiuo metu situacija yra reikšmingai pasikeitusi. Viliamasi, kad reikiami vaistai pacientus pasieks greičiau.
Žinia, prilygstanti stebuklui: vaistai sunkia liga sergantiems vaikams – jau Lietuvoje
Iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) – itin gera žinia. Kaip skelbiama, sudarytos visos sąlygos jau kitą savaitę vaistinėse atsirasti sergančiųjų taip ilgai lauktiems vaistams cistinei fibrozei gydyti. Sergančiųjų šeimos sako sulaukusios tikro stebuklo, tik prašo, kad jo neužtemdytų biurokratinė pekla.
Kaip pranešė sveikatos apsaugos viceministras Edgaras Narkevičius, sutartis su gamintoju jau pasirašyta, o vaistai fiziškai jau yra Lietuvoje.
Nemokamas dantų protezavimas, vaistai ir profilaktiniai tyrimai: štai kam tai priklauso
Spalio 1-ąją minėdamos Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, ligonių kasos linki vyresnio amžiaus žmonėms kuo ilgiau išlikti žvaliems, išsaugoti gerą sveikatą ir kviečia aktyviai naudotis Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamomis medicinos paslaugomis, kurios garantuojamos visiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems Lietuvos gyventojams.
Ekstremalios sveikatai situacijos Lietuvoje: kokios jos gali būti ir kaip pasiruošti
Lietuvoje nėra ugnikalnių ar žemės drebėjimų, vis tik grėsmių sveikatai yra nemažai. Vienos yra tokios, kurioms išskirtinai ruošiasi valstybė, pavyzdžiui, elektros tiekimo sutrikimams ar kibernetinėms atakoms, tačiau kiekvienuose namuose turėtų būti sukomplektuota ir paruošta išsinešti vaistinėlė. Jos tikslas – kaip įmanoma greičiau gebėti sau ir artimiesiems suteikti ambulatorinę pagalbą.
Vitaminus nusipirkęs vilnietis tokios kūno reakcijos nesitikėjo: „Pažiūrėjau į veidrodį“
Iš suomių vitaminų tiekėjo B grupės vitaminų kompleksą įsigijęs vilnietis Tadas (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) susidūrė su kurioziška situacija – pradėjus vartoti vitaminus, jam paraudonuodavo veidas. Paaiškėjo, kad vitaminai yra nekokybiški – juose net virš penkių kartų viršyta saugi nikotino rūgšties kiekio riba.
Užrašai dėl amžiaus ribos ant vaistų ir maisto papildų – ne šiaip sau: kada gresia perdozuoti
Ant vaistų ir maisto papildų ar vitaminų būna nurodyta, nuo kokio amžiaus juos galima vartoti. Tačiau neretai viešoje erdvėje kyla klausimas, ar būtina griežtai tuo vadovautis ir kas atsitiks, jei į nurodytą amžiaus cenzą bus pažiūrėta neatsakingai. Vaistininkai pabrėžia, kad tai griežtai draudžiama, nes tiek vaistų, tiek maisto papildų ar vitaminų kompleksų veikliosios medžiagos yra normuojamos atsižvelgiant į žmogaus amžių, tad šį faktą ignoruojant, jų galima ir pavojingai perdozuoti.
Lietuvoje kasmet parduodama šimtai nuodingų maisto papildų: randama švino ir gyvsidabrio
Gerdami maisto papildus tikitės sveikatos, tačiau jais galite ir sveikatai pakenkti. Pasirodo, Lietuvoje parduodami papildai, kuriuose yra leistiną normą viršijančių pesticidų, vėžį galinčių sukelti medžiagų, pelėsių. O vienuose papilduose su ginkmedžiu rasta nuodingo gyvsidabrio, kurio kiekis leistiną normą viršijo beveik 500 kartų.
Pasakė, kur dėti pasenusius vaistus: 5 taisyklės, kurias turite žinoti
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?“, – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, šį įprotį verta išsiugdyti, nes dažnu atveju tai gali apsaugoti ir mūsų sveikatą. Todėl vaistininkė išskiria 5 svarbiausias taisykles, kaip reiktų rūšiuoti vaistus ir maisto papildus.
Per alinančius karščius lietuviai užplūdo vaistines: 1 dalykas stebina – šių preparatų poreikis didesnis
Lietuvą užklupus alinantiems karščiams vaistininkai pastebi neįprastai dažnus klientų nusiskundimus dėl peršalimo, todėl iš lentynų šluoja antibiotikus ir antibakterinius preparatus. Vaistinių atstovai teigia, kad gyventojai itin rūpinasi apsauginėmis priemonėmis nuo saulės, vaistiniais preparatais nuo įvairių alergijų, maisto papildais virškinimo sistemai palaikyti.
Ši paslauga yra legali Lietuvoje, tačiau dar sunkiai prieinama – daugelis to nežino
Vaistinis nėštumo nutraukimas Lietuvoje teisėtas jau nuo praėjusių metų sausio, tačiau vis dar sunkiai prieinamas. Vos kelios poliklinikos Vilniuje ir reta kituose miestuose besikreipiančiai moteriai sutinka padėti. Moterys priverstos kreiptis nelegaliai arba privačiai ir mokėti kelis kartus daugiau. O vėlai apie nėštumą sužinojusios dėl informacijos neprieinamumo rizikuoja priimti skubotą sprendimą, kurio galimai gailėsis.
Atėję vaistų nuo vėžio gavo kaip pliauska per veidą: „Apgailėtina ir skaudu“
Ne vienas pacientas yra susidūręs su tuo, kad kas pusmetį atnaujinant kompensuojamųjų vaistų kainyną dalis iki tol jame buvusių vaistų „iškrenta“. Nors visada vaistų sąrašą įtraukiamos jo alternatyvos, prisistatyti nenorėjusi kaunietė teigė susidūrusi su nepavydėtina situacija.
Į portalą tv3.lt kreipusis moteris dėl susidariusios situacijos neslėpė emocijų.
„Esu kupina emocijų, bet kitaip turbūt ir būti negali. Man artimas žmogus susirgo šlapimo pūslės vėžiu.
Įspėjo dėl socialiniuose tinkluose plintančių įrašų – tai pavojinga sveikatai
Socialiniuose tinkluose padaugėjus įrašų apie pristatomus įvairius vaistinius preparatus Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba atkreipia dėmesį – vienai ar kitai ligai gydyti skirtus vaistus turėtų rekomenduoti vartoti gydytojai, o ne socialinių tinklų žvaigždės ar nuomonės formuotojai.
Tarnyba pažymi, pastaruoju metu socialiniuose tinkluose vis atsiranda įrašų, kuriuose pristatomi įvairūs nereceptiniai ir receptiniai vaistiniai preparatai.
Nuo liepos 1 d. įsigalioja naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas
Pirmadienį, nuo liepos 1 dienos, įsigalioja atnaujintas kompensuojamųjų vaistų kainynas. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), į jį įtraukti 2 035 vaistiniai preparatai, priklausantys 853 vaistų grupėms.
„Situacija kainyne stabili, veikliųjų medžiagų kiekis didėjantis, stebimi natūralūs pasikeitimai ir gamintojų konkurencija.
Svarbu daugeliui: nuo liepos 1 d. įsigalioja atnaujintas kompensuojamųjų vaistų kainynas
Nuo liepos 1 d. įsigalioja atnaujintas kompensuojamųjų vaistų kainynas, į kurį įtraukti 2035 vaistiniai preparatai, priklausantys 853 vaistų grupėms.
„Kompensuojamųjų vaistų kainynas yra atnaujinamas du kartus per metus, siekiant užtikrinti pacientams gydymą reikalingomis veikliosiomis medžiagomis.
Nuo 2023 m. pradžios pacientams pradėti kompensuoti beveik 40 naujų vaistų
Kompensuojamųjų vaistų sąrašus kasmet papildo dešimtys naujų vaistinių preparatų, kurie padeda užtikrinti Lietuvos pacientams efektyvų ir šiuolaikišką gydymą. Greičiau įtraukti naujus vaistus į kompensavimo sistemą leidžia ženkliai paspartėjęs naujų vaistinių preparatų vertinimas ir racionalesnis Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų naudojimas, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM.