Daugiausia kritikos dėl vangios vakcinacijos sulaukiantis Dulkys atšauna – tokie pasisakymai skaldo visuomenę ir primena antivakserišką politiką.
Santaros klinikos ruošiasi blogiausiam scenarijui – pasirengė atidaryti papildomą iki dešimties vietų intensyvios terapijos skyrių. Situacija įtempta – greitosios viena po kitos veža kovidinius ligonius į priėmimą.
Iš greitosios išlipę darbuotojai kelia jauną, tačiau jau koronaviruso pakirstą pacientą su deguonies kaukia. Į klinikas gabenami vis jaunesni žmonės – 9 iš 10 nepaskiepyti.
Turime įvairaus amžiaus pacientų, net nuo 30 metų ir jaunesnių. Taip pat turime ir keletą hospitalizuotų vaikų, šiandien stacionarizuoti 4 vaikai, sergantys COVID-19“, – sako generalinis direktorius Feliksas Jankevičius.
Koronaviruso situacija medikams kelia nerimą Rytų Lietuvoje – Klaipėdos regione. Uostamiesčio universitetinė ligonine tiria mėginius ir fiksuoja išskirtinai daug teigiamų atvejų, į viršų šoko ir mirtingumas.
„Praeitą parą ir užpraeitą parą nustatėme po 250 iš 800 tirtų naujų atvejų laboratorijoje. Tai yra labai dideli skaičiai, praktiškai trečdalis tyrimų yra teigiami“, – teigia vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis.
Lietuva jau pirmauja Europos Sąjungoje pagal COVID-19 atvejus, o pagal mirtis atsidūrė antroje vietoje. Padėtis šalyje blogėja kasdien – per vakar dieną nustatyta 1970 naujų koronaviruso atvejų. Covid-19 nusinešė 18 žmonių gyvybes.
Dėl prastos epidemiologinės padėties Prezidentūra žeria priekaištus Ingridai Šimonytei ir sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui. Prezidentūra aiškina, kad Lietuvoje užsikrėtimų ir mirčių skaičius šoko į aukštumas ne tik dėl delta atmainos, mat visa Europa susiduria su šia spartesne viruso atmaina, bet ir ultra žemų skiepijimo tempų.
„Rezultatai kalba patys už save – rezultatai yra prasti. Tikrai yra daug sisteminių, vadybinių spragų, kurios mums kainuoja mirtis“, – tikina Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.
Po Prezidentūros kritikos lavinos ministras Arūnas Dulkys rėžia atgal. Anot Dulkio, tokios kalbos, sklindančios iš Prezidentūros apie delta atmainą, prastus skiepijimo tempus ir nuolatinę kritiką valdžiai, yra grėsmingos. Ir nė kiek neprisideda prie bendro tikslo – paskiepyti kuo daugiau žmonių ir neskaldyti visuomenės.
„Tokių dviprasmiškų ir tokių abejonių skleidimas, kad delta atmaina nėra grėsminga ir nėra poveikio yra labai klaidinanti, jinai yra labai užkrečiama. O tokios kalbos labai skatina nesiskiepyti ir žmones abejoti“, – priduria jis.
„Pasakyti, kad situacija yra bloga, yra tas pats, kas pasakyti, jog šiandien yra penktadienis. Tai taip, situacija yra bloga. Situacija yra bloga dėl daugelio priežasčių. Pirmiausia, dėl to, kad daug vyresnio amžiaus žmonių yra nepasiskiepiję ir daug žmonių apskritai dar, per daug, taip pasakysiu, yra nepasiskiepiję“, – atkerta premjerė Ingrida Šimonytė.
Nuo ministro Arūno Dulkio neatlyžta ir politikos oponentai. Dar neseniai buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragino Dulkį nesiblaškyti, o premjerę Šimonytę skelbti karantiną. Ministrą kritikuoja ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis – dabartinę pandeminę situaciją jis vadina visiškai nevaldoma.
„Valdymas koronaviruso yra visiškas krachas ir tai yra akivaizdu, kad tai yra susiję su tuo, kad valdančioji dauguma prieš rinkimus melavo apie 135 žingsnių planą ir tai, kad jie numetė šitą klausimą savivaldybėms buvo visiška klaida“, – kalba jis.
Maža to, ne tik Prezidentūra, bet ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Veryga žeria priekaištus, kad valdžia nesugebėjo paskiepyti vyriausių žmonių. 80 metų ir vyresnių asmenų vakcinuota per mažai – Lietuvoje tik 65 procentai. Pastarieji ne tik atgula į ligos patalą, bet užpildo ir reanimacijos lovas – o tai veda prie sveikatos sistemos krizės, mat reikiamų paslaugų gali nesulaukti kitomis ligomis sergantys žmonės.
„Vyriausybė ne tam yra, kad tik pasiūlytų ir pasiektų viską savieigai, jai reikėjo dėti pastangas, kad tuos vyresnius žmones paskiepytų. Ir daug siūlymų teikėm praktiškų ir gydytojus įveiklinti, bet nepadarė“, – sako buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Taip, tikrai galiu pasakyti, kad mums nepavyko pasiekti tokių skiepijimosi rezultatų, kokių mes būtume norėję. Bet klausimas, ar tai nepavyko išimtinai dėl kokio tai Vyriausybės neveikimo. Buvo ir kitų veikiančių asmenų, kurie platina melus ir atkalbinėja žmones ir imasi aktyvios veiklos tam, kad žmonės nesiskiepytų“, – teigia I. Šimonytė.
O kol premjerė Šimonytė ir Dulkys bando atremti iš Prezidentūros ir opozicijos lekiančias kritikos strėles, mokslininkai skaičiuoja, kaip Lietuva gyvens po mėnesio. Vytauto Didžiojo universiteto rektorius profesorius Juozas Augutis pripažįsta, nors skiepijimo tempai ir netenkina, situacija šį rudenį yra žymiai geresnė nei pernai. O dabartinė koronaviruso banga dar kils apie 4 savaites.
„Maždaug apie spalio pabaigą turėtų pasiekti savo aštrų piką, paskui, kaip ir kalbant apie ankstesnes bangas būtų nusileidimas. Bangos aukštis priklausys ir nuo to, kokios apsaugos priemonės bus įvestos“, – tikina profesorius Juozas Augutis.
Mokslininkų teigimu, vakcinos jau išgelbėjo maždaug 2 tūkstančių žmonių gyvybes – tiek, kiek gyventojų yra Pagėgių savivaldybėje. O jei iki šiol neturėtume skiepų, Lietuva kasdien fiksuotų po 4 tūkstančius naujų COVID atvejų.