Apie pogimdyvinę depresiją kalbame „Tėvai paprastai“ studijoje, kurioje vieši vaikų teisių gynėja Neringa Martišienė ir mama, vizažistė Sandra Lukaševičienė – mėginame išsiaiškinti, kuo ji skiriasi nuo įprastinio liūdesio, ir išklausome istoriją apie Sandros motinystės pradžią, kuri iš tiesų prilygo siaubo filmui...
Mėnesis iki gimdymo – naujienos
Sandra sako, kad likus vos mėnesiui iki gimdymo gydytojai pranešė naujieną: gims ne mergaitė, o berniukas. Moteris atvira: žinia išmušė iš vėžių, buvo didžiulis šokas, apie dvi savaites buvo apėmusi savigrauža. Sunku buvo susitaikyti su žinia, mat tėvai jau buvo išrinkę vardą, supirkę rožinius drabužėlius.
Gimdymas buvo sklandus, bet...
Sandra prisimena, kaip grįžusi namo, iškart po gimdymo jautė euforiją. Vaikas – planuotas, lauktas, jo nepaprastai laukė ir šeima, džiaugėsi. Tačiau pamažu prasidėjo nemigos naktys, išsekimas, viena krūtimi sunkiau sekėsi žindyti. Jausmai persipynė, emocijų burbulas vis didėjo...
„Pogimdyvinę depresiją pati sau nusistačiau, – sako Sandra. – Pasiskaičiau internete požymius, pasikeitė ir mano kalba, mintys ėmė šokinėti.“, – sakė moteris.
Tačiau tėvai moters nesuprato...
Pogimdyvinė depresija perėjo į pogimdyvinę psichozę
Požymius, kas dedasi Sandrai, pastebėjo draugė ir sesuo, kurios įkalbėjo nedelsiant kreiptis į psichologą. Moteriai nustačius ligą, viskas akimirksniu ėmė blogėti. Pogimdyvinė depresija išsivystė į kur kas sunkesnę formą – pogimdyvinę psichozę.
Kas yra pogimdyvinė psichozė? Kada ji nustatoma ir kokie jos požymiai? Kokiam skaičiui moterų nustatoma ši liga? Kaip pavyko atsitiesti Sandrai ir kokia tolesnė jos istorija? Apie viską – laidoje „Tėvai paprastai“ jau dabar.
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidėje kalbame apie:
00:00 – pradžia
00:52 – Sandros istorija
06:02 – pogimdyvinė depresija ir psichozė
10:39 – psichiatrijos ligoninė
16:13 – pogimdyvinė depresija vyrui
21:46 – vieniša mama
27:28 – ryšys su vaiku
32:26 – kaip būti gera mama
38:32 – uždarymas į ligoninę
44:45 – kaip rasti gerą terapeutą