Panevėžyje gyvenanti senjorė Aldona su nerimu laukia pirmosios šio šildymo sezono sąskaitos. Štai praplėšusi gautą vandens tiekėjo voką, moteris žiūri, kad už šaltą vandenį teks pakloti beveik 9 eurus. Moteris baiminasi, kad už šilumą suma bus bent trigubai didesnė.
„Labai brangu, Panevėžy ypatingai brangu. Kiek, dievas žino. Labai, be galo liūdina, reikia labai susiveržti diržus“, – sako Aldona.
Panevėžyje šiuo metu šildymas – vienas brangiausių tarp didžiųjų miestų, per metus pabrango daugiau kaip dvigubai.
„Nepaprasta išgyventi, pensijos nedidelės, mano pensija 350 eurų, įsivaizduokit. Vyro – 400 eurų, labai sunku“, – tikina Aldona.
Savivaldybės pareigūnai aiškina, kad šiemet centralizuotai tiekiama šiluma Panevėžyje daugiau kaip dvigubai pabrango išbrangus kurui. Tačiau dėl šiltų orų, sąskaitos už spalį tik keliais eurais didesnės nei buvo prieš metus.
„Panevėžio mieste pernai vidutiniškai 2 kambarių butas mokėjo 19,5 eurų, tai šiemet 22,5 eurų“, – teigia „Panevėžio energijos“ atstovas Vidmantas Žalkauskas.
Gyventojai skundžiasi tokiomis sąskaitomis:
„Blogai, viskas brnagu, neišpasakytos kainos. Man, pensininkei, tikrai sunku, jei vaikai nepadėtų, nežinau, kaip išgyvenčiau.“
„Už spalį 2 kambarių butas 36 eurai.“
„Niekas mūsų neklausia, kiek didint, mažinti, kaip nori, taip daro.“
O Marijampolės gyventojams už spalį patiektą šilumą teks mokėti dar brangiau už panevėžiečius. Kilovatvalandės kaina 50 proc. aukštesnė negu kituose didmiesčiuose, mat gyventojai turi susimokėti dar ir už ankstesnes šilumininkų investicijas į šilumos ūkį.
„Kaina didoka, tai lėmė kuro kainų pasikeitimai biržose, labai pabrango dujos, brango ir biokuras“, – aiškina „Litesko“ Marijampolės filialo direktorius Juozas Bartaškevičius.
Ir Kazlų Rūdoje šiluma šiemet ketvirtadaliu brangesnė nei prieš metus:
„Per naktį biržoje kaina iškeliama šimtais kartų, tai čia ekonominė diversija. Kitaip nepavadinsi.“
„Aš tai dar kompensaciją gausiu, nes mano namas renovuotas, tai pas mus ir šilčiau, kai renovuota. Tai biškį ir šilčiau, ir tas kainas pamažina. O kokia dabar ta kaina bus, tai nežinau.“
„Tai gal kur pigiau medienos pirkti galima, aš nežinau.“
Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška piktinasi aukštomis biokuro kainomis ir siūlo reguliuoti biokuro rinką, kad savivaldybės turėtų pirmenybę, pavyzdžiui vasarą, kai kainos žemos, prisipirkti biokuro.
„Mums neleidžiama biokuro, kaip ir kitoms savivaldybėms, pasiruošti pačioms. Arba todėl, kad mes neturime galimybės iš medienos perdirbimo įmonių, gauti atliekinės medienos pirmumo tvarka, kad ir už reguliuojamą pelną“, – kalba M. Varaška.
Vilniečiams spalio šiluma šiemet trečdaliu brangesnė nei pernai. Vilniečių sąskaitos senos statybos būstuose už šilumą siekia apie pusšimtį eurų. Tačiau spalis šiemet buvo šiltesnis, tad kai kurie vilniečiai sulaukė net keliais eurais mažesnių sąskaitų už rugsėjį, kai šildymo dar nebuvo.
„Šis spalis 1,5 laipsnio šiltesnis už praeitą, tai įtakoja sąskaitą, PVM irgi turi įtaką, 9 proc. pernai dar buvo taikomas PVM“, – tvirtina Vilniaus šilumos tinklų atstovas Laurynas Jakubauskas.
Šilumos tiekėjai skaičiuoja, kad dėl pabrangusio biokuro ir dujų, šildymo sezono pradžia yra maždaug trečdaliu brangesnė už praėjusio. Tačiau viliasi, kad kitais mėnesiais šiluma nebebrangs.
„Paskutines savaites biokuras pinga, gera žinia, šilumos kaina mažės dėl pingančio biokuro. Kaip ilgai tęsis, sunku pasakyti“, – kalba Šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Valdas Lukoševičius.
Šį mėnesį Vilniaus šilumos tinklai jau žada kūrenti ir mazutą, kad mažiau reikėtų brangių dujų, dėl to šilumos kaina sostinės gyventojams, pasak šilumininkų, turėtų išlikti panaši kaip praėjusio sezono pabaigoje.