Privati mokykla Vilniuje vaikus moko betarpiškai savo patalpose, taip pat ir nuotoliniu būdu. Ir, negana to, rengiasi padėti ir tiems vaikams, kurių tėvai nuspręs juos mokyti namuose, šeimoje net ir pasibaigus karantinui. Po dviejų mėnesių karantino jau grįžę į mokyklą, šie priešmokyklinukai svarsto, kur labiau norėtų rudenį krimsti mokslus – namie, ar čia, mokykloje:
„Mokykloje, namie nuobodu, trūksta visokių dalykų.“
„Man labiau patiko namie, beveik ten nieko nedarydavau.“
„Mokykloje man labai patinka, nes daugiau draugų, daugiau, ką veikti.“
„Kartais namuose būna nuobodu, bet sugalvoju kokių ten dalykų.“
Mokyklos vadovas patvirtina, kad bus šios įstaigos moksleivių, kurie rudenį turėtų čia pasirodyti daug rečiau, mat imsis mokymosi šeimoje.
„Ugdymas šeimose, kažkas galvoja, kad yra geriausias jų vaikui. Mes norime, kaip mokykla, kad toks ugdymas galėtų egzistuoti. Pasiruošę tokias šeimas priimti pas save po skėčiu ir padėti, kuo tik galime“, – sako „Demokratinės mokyklos“ vadovas Nerijus Buivydas.
Nuo naujųjų mokslo metų Lietuvoje turi startuoti mokymas šeimoje. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kaip tik baigia rengti ilgai derintą tvarką, kaip toks mokymas turės vykti.
Ministerija numato, kad vaiką šeimoje galės mokyti ne tik patys tėvai, bet ir samdomi pedagogai. Tačiau mokymas turės vykti pagal valstybines programas, su visais mokyklose dėstomais privalomais dalykais. Speciali mokyklos komisija turės tikrinti ir kokias sąlygas tėvai sudaro vaiką ugdyti šeimoje.
Tėvams nurodoma sudaryti sveikas ir saugias mokymo šeimoje sąlygas, aprūpinti atžalas visomis reikalingomis priemonėmis. Mokymosi vieta priešmokyklinukui turės būti ne mažesnė kaip 4 kv. m., o nuo pirmosios klasės – bent 1,7 kv m., stalas ir kėdė turės atitikti vaiko ūgį. Būtinas ne tik natūralus apšvietimas, bet ir kompiuteris su internetu. Prašant leisti vaiką mokyti namuose tėvams teks aprodyti ir savo namus, nurodyti jo plotą, kiek yra kambarių, ar yra šiltas vanduo, tualetas, vonia, šildymas.
„Turės užpildyti klausimyną tėvai ir vaikas, kuris norės mokytis namuose. Na, o vaiko teisių tarnybos atstovai turės pažiūrėti ir buities sąlygas, kaip vaikas jausis namuose ugdymo proceso metu“, – pasakoja ministerijos atstovas Alvydas Puodžiukas.
Vaikus šeimoje nusprendę mokyti tėvai turės pasirinkti privačią arba valstybinę mokyklą, su kuria bendradarbiaus. Šios turės suteikti vadovėlius, mokinį konsultuoti apie mokomus dalykus, tikrinti mokymo sąlygas ir pažangą. Valdiškos mokyklos tai žada daryti nemokamai, tačiau privačios gali paprašyti ir susimokėti. Kas dvi savaites tėvai turės raportuoti mokyklos elektroniniame dienyne, ką jų atžalos išmoko ir negana to, dar ir reguliariai lankytis mokykloje – nešti atliktas užduotis, kontrolinius darbus.
„Tam tikrų atsargumo priemonių reikia, saugiklių reikia užtikrinti, kad nėra pažeidžiamos vaiko teisės. Svarbiausia, kad nepažeistume vaiko teisių“, – teigia A. Puodžiukas.
Tėvų atstovai tokius reikalavimus jau vadina drakoniškais. O ypač juos piktina valdininkų užmojai atskirai nuo tėvų tardyti vaikus, ar jie iš tiesų nori mokytis šeimoje. Negana to, leidimą mokyti manuose valdininkai grasina atimti, jei paaiškėtų bent mažiausias vaiko teisių pažeidimas, jei jis neatvyks į mokymosi pasiekimų įvertinimą, bent vieno dalyko žinios bus įvertintos nepatenkinamai.
„Galima manipuliuoti. Nepripažįstant ir nesuprantant mokymosi šeimoje vertės galima manipuliuoti tėvais, padaryti užkardas, kad jie neturėtų tokios galimybės“, – kalbėjo Tėvų forumo atstovė Jolanta Lipkevičienė.
Tačiau valdininkai neatlyžta ir nusileisti tėvams neketina. Toks valdininkų nepasitikėjimas šeimų atstovus glumina.
Dar ministerija deklaruoja, kad jai yra labai svarbi vaikų socializacija. Tad reikalaus, kad šeimoje ugdomas vaikas lankytų bent vieną būrelį, dalyvauti už namų ribų pažintinėje, kultūrinėje veikloje, sudalyvautų mokyklų pilietiškumo renginiuose, valstybinių švenčių minėjimuose.