• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos banko vadovas su Finansų ministre susikirto dėl planuojamo visuotinio NT mokesčio. Lietuvos bankas peikia ministerijos modelį, dėl išimčių ir galimų landų mokesčio nemokėti, esą didmiesčių gyventojams mokestis gali būti net mažesnis už regionų. Tačiau finansų ministrė atkerta, kad banko siūlomi tarifai per dideli ir mokestis grės net skurdžiausiems gyventojams.

Lietuvos banko vadovas su Finansų ministre susikirto dėl planuojamo visuotinio NT mokesčio. Lietuvos bankas peikia ministerijos modelį, dėl išimčių ir galimų landų mokesčio nemokėti, esą didmiesčių gyventojams mokestis gali būti net mažesnis už regionų. Tačiau finansų ministrė atkerta, kad banko siūlomi tarifai per dideli ir mokestis grės net skurdžiausiems gyventojams.

REKLAMA

Vilniaus savivaldybė perspėja, kad Lietuvos banko planas vilniečius vers mokėti ne tik už būstą, bet ir parkavimo vietas automobiliams šalia namų.

Visas nekilnojamasis turtas, vertas daugiau kaip 10 tūkst. eurų, turi būti apmokestintas – skelbia Lietuvos bankas. Tiesa, už tokią sumą galėtumėte nusipirkti nebent Vilniaus pakraštyje pusę kambario apleistame bendrabutyje, garažą ar pvz., Marijampolės apskrities kaime kokią griūnančią trobelę.

Išgirdę tokią naujieną kalbinti marijampoliečiai netveria pykčiu:

„Bagoti nemoka, mažesnius mokesčius moka, o mes paprasti, daug mokame.“

„Paprastiems žmonėms, kurie turi nedidelės vertės turtą, neturėtų būti įvestas.“

„Kas turi daug pinigų, reikia apmokestint, o kas turi mažai, ką daryti, kukuoti?“

„Dabar kaip tik nereikėtų naujų mokesčių, atvirkščiai, gyventojus atleisti nuo to daugiau.“

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai ne, nereikėtų mokesčių apkrauti, yra ir taip už ką mokėti.“

Lietuvos bankas ragina mokestį skaičiuoti nuo bendros asmens turimų objektų vertės, o ne kiekvieno atskiro objekto, mokesčio tarifus siūlo vienodus visai šaliai ir progresyvinius – pagal vertės rėžius.

REKLAMA

„Turi būti apmokestinama bendra Lietuvoje asmeniui priklausančio NT suminė vertė, bet ne atskiri objektai, augant vertė turi būti apmokestinama daugiau, atsirastų progresyvumas, atsisakant išimčių, pagrindinio būsto kategorijų. Už 60 tūkst. NT vertės  – asmuo mokėtų 95 eurų metinį mokestį, 150 tūkst. – mokestis 415 eurų“, – aiškina Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus savivaldybė sunerimusi, kad pagal banko projektą, vilniečiams tektų mokėti ne tik už būstą, bet ir už jau išsipirktas mašinų parkavimo vietas šalia namų.

„Vilniuje bet koks NT vienetas, net parkavimo vieta būtų apmokestinama, Vilniuje vertės Lietuvoje turbūt didžiausios, čia vieta, kur reikia pačioms savivaldybėms nuspręsti žemutinį lygį, kada apmokestinimas turi atsirasti“, – tikina Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi Lietuvos banko vadovas įrodinėja, kad jo siūlomas visuotinis nekilnojamojo turto mokestis yra sąžiningesnis už finansų ministerijos, nes esą ministerijos siūlomas modelis regionų gyventojus kai kuriais atvejais verstų mokėti daugiau už didmiesčių gyventojus.

„Už 100 tūkst. eurų būstą Vilniuje tektų mokėti 42 eurus, Kaune 55 eurus, Kalvarijoje – 90 eurų“, – sako G. Šimkus.

Tačiau finansų ministrė įsitikinusi savo projekto pranašumu – ji tvirtina, kad pirmasis būstas, kuriame gyventojas deklaravęs gyvenamąją vietą, turi būti apmokestintas kuo mažesniu tarifu, pvz., trimis šimtosiomis procento dalimis ir, pvz., už 60 tūkst. eurų vertės būstą tektų mokėti 18 eurų, kai pagal Lietuvos banko projektą mokestis siektų 95 eurus, t. y. 5 kartus daugiau.

REKLAMA

„Tarifai Lietuvos banko yra didesni kelis kartus nei Finansų ministerijos, pirmasis būstas turi būti apmokestinamas lengvatinėmis sąlygomis, ko negalim būtų daryti pagal LB modelį“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

O ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad ir finansų ministerijos, ir Lietuvos banko projektai turi trūkumų, tad ragina politikus siekti kompromiso, kad mokestis būtų neišvengiamas, tačiau socialiai teisingas.

REKLAMA

„15 eurų atsiranda kas sakys, kad nėra pinigų, ne visi gali susimokėti. Tad atsiranda išimčių sąrašas, kurį kritikuoja Lietuvos bankas, kuo sąrašas didesnis, tuo didesnė tikimybė, kad išimtimis pasinaudos ne tie, kam pagalbos labiausiai reikia, o tie, kas turi daug turto ir apsukresni. NT turi būti kuo universalesnis, be išimčių, bet pirmasis būstas, jo tarifas turi būti minimalus. Keliolika, o ne keli šimtai eurų per metus“, – teigia ekonomistas Nerijus Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal Lietuvos banko modelį, gyventojai per metus sumokėtų 100 milijonų eurų, o pagal ministerijos – keturiskart mažiau – 25 milijonus.

Lietuvos bankas įrodinėja, esą didesnis mokestis verstų savininkus nelaikyti būsto tuščio ir taip padidinti nuomojamo ar parduodamo būsto pasiūlą, dėl ko būsto kainos esą galėtų netgi mažėti. Finansų ministerija iki šio mėnesio pabaigos tebelaukia ir daugiau pasiūlymų iš įvairių institucijų dėl visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio, o jei jie patiks, žada įtraukti ir į savo projektą ir patiekti vyriausybei.

Mūsų valdžia dirba Ukrainai.Kadangi trūksta pinigų tai savus smaugs be gailesčio.Ką išsirinkote,ta ir turite.Todėl reikia rinkti tuos,kurie dirba savo tautai,o ne svetimiems.
Aš ir vėl sakau, kad mus valdo sadistiški idiotai.
Sluoksniais mokėsit. Žemės mokestį, už vietą - NT mokestį, už patį automobilį (taršus gi), automobilio bako turinys - ten akcizai nesumažinti... Bet ir tai dar ne viskas. Jei po lietaus automobilis stovės vienu ratu baloj - turėsit mokėti už paviršinio vandens naudojimą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų