Pati konservatorių frakcijos seniūnė tą neigia, sako kalbėjusi tik apie Bartoševičiaus pasitraukimą, bet ne apie bylą. Paklausta, kodėl negali parodyti Bartoševičiaus žinutės, sako, kad naudojosi žinutes panaikinančia ir šifruojančia programėle. Strėlės konservatoriams jau lekia ne tik iš opozicijos, bet ir koalicijos partnerių, nes per patį skandalo įkarštį konservatorių partijos lyderis Landsbergis išėjo atostogų.
„Esu šokiruota. Manau visi.“
Štai taip Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kalbėjo sausio 23-ąją, pirmadienį, kai viešumą pasiekė dvi žinios – kad iš Seimo traukiasi Kristijonas Bartoševičius, ir kad prokurorai vykdo tyrimą jo atžvilgiu dėl galimos pedofilijos. Tiesa, ji jau tada pripažino, kad bendravo su laiką Čilėje tuo metu leidusiu Bartoševičiumi.
„Kada jis pranešė, kad norėtų atsistatydinti, šiandien, ar anksčiau? — Ne ne, sakyčiau prieš keletą dienų, prieš savaitgalį“, – teigia R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Tačiau paaiškėjo, kad ne Bartoševičius paskambino frakcijos seniūnei pranešti apie pasitraukimą. Kelias savaites visiems kėlus klausimą, kas skambino jam, Morkūnaitė-Mikulėnienė tik dabar prisipažino, kad tai ji nusprendė pirmoji paskambinti į Čilę.
„Taip, aš jam skambinau, sulaukusi tam tikrų indikacijų, jog turėčiau jam paskambinti“, – tvirtina R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Kokios tos indikacijos, ji nepatikslino, tik pasakė, kad skambino gavusi žinutę. Bet trečiadienį ji jau teisinasi, esą buvo ne taip suprasta.
„Indikacijas aš turėjau iš pono Bartoševičiaus, kad jisai ketina trauktis. Penktadienį jis mane informavo žinute, tada aš jam apie 14 valandą paskambinau, paklausdama, ar tikrai jisai laikosi savo tokios pozicijos“, – sako R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Nors antradienį aiškino, kad žinutę gavo paprasta „Messenger“ programėle, trečiadienį ji jau pasakė, kad susirašinėjo šifruota „Signal“ programėle. O žinutės parodyti negali.
„Ne, negaliu, todėl, kad komunikacija vyko privačiu messengeriu... — Bet messenger neprivatūs reikalai buvo aptarinėjami, tai parodykit, nes tai bus jūsų įrodymas, kad sakote tiesą. — Nesupratau, kuo aš esu kaltinama ir koks tai yra tardymas“, – kalba R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
O ir pačios žinutės sako, kad nebeliko: „Nėra tos žinutės, privatus messengeris, „Signal“ yra tokio pobūdžio, kuriame neišlieka.“
Minima „Signal“ programėlė yra laikoma viena saugiausių konfidencialiai informacijai dalintis, žinutės yra šifruojamos. Jos iš tiesų gali išsitrinti, bet, kad taip būtų, reikia pačiam naudotojui pasirinkti tokius nustatymus.
„Aš gavau impulsą iš jo pusės, tai kuo jis į mane kreipėsi, tuo aš ir atsakiau“, – aiškina R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Vis tik tokie Morkūnaitės-Mikulėnienės pasiteisinimai kelia įtarimą ne tik opozicijai, bet ir koalicijos partneriams.
„Dėl tikslumo norėtųsi žinoti, matyti tą žinutę, žinoti valandą, kada ta žinutė atėjo, kada Radvilė skambino jam, tada kažkaip reabilituoti gali, arba matyti kitus laikus reikia, kada, pavyzdžiui, prokurorė susitiko su Čmilyte, kada Čmilytė susitiko su Šimonyte ir chronologija būtų svarbu, bet kol kas niekas neaišku“, – kalba Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Generalinė prokurorė pas Seimo pirmininkę atvyko sausio 20-ąją, 11 valandą. Morkūnaitė-Mikulėnienė sako, kad žinutę iš Bartoševičiaus gavo jau vėliau.
„Man atrodo, kad skambutis mano buvo apie 14 valandą, nes turėjau tarpą... — Bet apie pietus gali būti ir 11, ir 10, ir 12... — 12 sakyčiau, sakyčiau 12“, – sako R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Taigi, prokurorei 11 valandą atvykus pas Čmilytę-Nielsen, po valandos apie atsistatydinimą Bartoševičius esą parašo Morkūnaitei-Mikulėnienei. Tuomet ji esą jam paskambina po poros valandų, paklausti, ar tai jo galutinis sprendimas. Čmilytė su Šimonyte susitiko 15 valandą, o vakare bendros vakarienės susirinko jau konservatorių viršūnės – Landsbergis, Morkūnaitė-Mikulėnienė ir dešinioji Landsbergio ranka, konservatorių vicepirmininkas Jonas Survila.
„Kuo yra daugiau pasakojama, atsakinėjama į klausimus, kada yra melas, tai tuo lengviau tam melui išplaukti, nes nuosekliai laikytis versijos nepavyksta. Tai šiuo atveju ir matome klasikinį enciklopedinį pavyzdį, kada tiesiog vieną kartą pamelavus, kažką nutylėjus, paskui per papildomus klausimus informacija pradeda kilti į viršų“, – tvirtina Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
„Panašu, kad visi valdančios daugumo politiniai lyderiai įsivėlę į tą tokią melo kampaniją, kurios pagrindinis tikslas bandyti išsaugoti savo politinės reputacijos likučius, nesibodint netgi to, tą darant reikia ginti tokius asmenis, kurie kaltinami tokiais labai sunkiais ir sveiku protu sunkiai suvokiamais nusikaltimais“, – sako Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Iš valdančiųjų lyderių mažiausiai apie skandalą kalba Gabrielius Landsbergis. Jo net pasigenda koalicijos partneriai.
„Trūksta. Ypač prisimenant, kaip greitai, operatyviai sugebėdavo reaguoti į kitų problemas... — Jūsų. — Pavyzdžiui, mūsų problemas apėmusias kitas partijas, kitus politikus, reakcijos žaibiškos, griežtos, šį kartą daug tylos“, – tvirtina E. Gentvilas.
Bet Landsbergis, nors ir partiją drebina krizė, nusprendė paatostogauti. Nuo trečiadienio jis pasiėmė savaitės atostogas.
„Neįsivaizduoju, kodėl ne laiku turėtų būti planinės atostogos žmogaus. — Bet kai toks skandalas krečia partiją... — Tikrai niekaip nesiimu vertinti, atsiprašau. — O jums netrūksta jo aktyvesnės lyderystės šitame skandale? — Ne, man tikrai užtenka aktyvios pirmininko lyderystės“, – teigia konservatorė Monika Navickienė.
„Natūralu, tam tikras vidinis žinutės sukalibravimas, kokia ta žinutė galėtų būti, jis gali užtrukti, žmogiškai tą visiškai suprantu. Man ir pačiam būtų labai sunku ką nors komunikuoti šitoje temoje“, – sako konservatorius Laurynas Kasčiūnas.
„Aš manau, kad greičiausiai jis ir dekretinių mielai išeitų atostogų, jeigu tik galėtų, nes lyderiams atlaikyti tokią situaciją, kada tu bandei dangstyti, paskui paaiškėjo tas dangstymas, paaiškėjo, kad galimas labai sunkus nusikaltimas prieš vaikus, pedofilija, tai lyderiams labai sunku atlaikyti tokią situaciją“, – tikina A. Širinskienė.
Tiesa, konservatoriai sako, kad Landsbergis ryt pasirodys neeilinėje Seimo sesijoje. Jos metu į tribūną stos Seimo pirmininkė ir Generalinė prokurorė, vyks balsavimas dėl parlamentinio tyrimo komisijos sudarymo. TV3 žiniomis, valdantieji jau mobilizuoja savus žmones, kad opozicija neturėtų daugumos ir bandys užkirsti kelią parlamentiniam tyrimui.
„Aš manau, kad šitas tyrimas yra grynas politinių taškų rinkimasis opozicijos iniciatyva“, – sako R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Bet paklausta, ar nesidangstytų parlamentarės neliečiamybe ir sutiktų eiti į apklausą pas prokurorus, jeigu šie pradėtų tyrimą dėl informacijos nutekinimo, konservatorių frakcijos seniūnė atsakyti nesugebėjo.
„Nesvarsčiau tokios galimybės ir nesuprantu, kuo esu kaltinama, kad paskambinau žmogui, kuris parodė iniciatyvą?“ – kalba R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Kristijonas Bartoševičius įtariamas seksualiai prievartavęs ir tvirkinęs 4 nepilnamečius, tarp kurių buvo ir mažamečių – vaikų, kuriems ne daugiau 14-os metų. Pagal prokuratūros įtarimus, tą Bartoševičius darė jau būdamas Seimo nariu.