Iš katamarano mojuoja klimato aktyvistė Greta Thunberg. Užsispyrusi neskristi, nes lėktuvai teršia aplinką, ji 20 dienų praleido ant vandens „youtuberių” šeimos katamarane ir iš Niujorko, perplaukusi Atlanto vandenyną, pagaliau pasiekė Lisabonos uostą. G. Thunberg skuba į Madride vakar prasidėjusią Jungtinių Tautų klimato kaitos konferenciją. Tačiau prieš tai švedė dar susitiks su Portugalijos klimato aktyvistais.
Kol G. Thunberg dar tik pakeliui į Madridą, čia pasaulio lyderius triukšmingai pasitinka jos rėmėjai.
„Šiandien esame Madride, nes prasideda konferencija ir lyderiai priims sprendimus dėl ateities. Susirinkome čia daugiau nei iš dvidešimties šalių ir reikalaujame realių sprendimų“, – sako protestuotoja Blanca Lagunas.
O ryžtingų sprendimų tikrai reikės, nes besibaigiantys metai pateks į šilčiausių per stebėjimų istoriją metų trejetuką. Be to, vandenynų temperatūra jau dabar yra aukščiausia per stebėjimų istoriją, o pasaulio jūros yra ketvirtadaliu rūgštingesnės nei prieš 150 metų. Tai kelia grėsmę jūrų ekosistemoms, nuo kurių priklauso milijardai žmonių. Pasaulio lyderiams nerimą kelia ir tai, kad pasaulis pernai pasiekė naujus šiltnamio efektą sukeliančių dujų rekordus. Nepaisant to, iš didžiųjų pasaulio industrijų tik Europos Sąjunga ir Japonija mažina anglies dvideginio išmetimą. Kinija, JAV ir Indija – tik didina.
„Mums reikia greitų ir esminių pokyčių užsiimant verslu, gaminant energiją, statant miestus, keliaujant ir maitinant pasaulį. Jei skubiai nekeisime savo gyvenimo būdo, iškils pavojus pačiai gyvybei“, – teigia JT generalinis sekretorius Antonio Guterres.
Jungtinėms Valstijoms pasitraukus iš Paryžiaus klimato kaitos susitarimo, lyderio vaidmens kovoje su klimato kaita imasi Europos Sąjunga. Jos tikslas per ateinančius 30 metų neutralizuoti Bendrijos poveikį klimatui, o artimiausias siekis – iki 2030 m. bent 50% sumažinti išmetamų CO2 dujų kiekį.