LMSU profesorė Jurgita Plisienė teigia, kad ši liga itin paplitusi, o žmonėms dažnai nepavyksta nustatyti jos simptomų. Išsamiai šio ligos simptomatika buvo apžvelgta šeštadieninėje TV3 laidoje „Būk sveikas“.
„Mes ją vadiname tyliaja žudike, todėl ka pacientai labai dažnai nejaučia jokių simptomų ir pacientai eilę metų turi padidintą kraujospūdį ir nieko dėl to nedaro. Arterinės hipertenzijos buvimas didina insulto išsivystymo riziką 2-3 kartus. Ir netgi yra tokie besimptomiai insultai, kai pacientas nejaučia, bet užsikemša labai smulkios smegenų arterijos. Tokių besimptomių insultų buvimas skatina dimensijos vystymasį, kada sutrinka žmogaus kognityvinės, pažinimo funkcijos“, – teigė kardiologė.
Pasak gydytojos, arterinė hiperenzija yra kur kas didesnis rizikos veiksnys, nei žmonės gali įsivaizduoti. Vienkartinis kraujospūdžio matavimas tikslios informacijos nesuteiks. Jeigu įtariama, kad kraujo spaudimas yra per aukštas, rekomenduojama jį stebėti bent mėnesį laiko matuojant jį kelis kartus per dieną.
„Nekontroliuojamas kraujospūdis gali sukelti didžiųjų kraujagyslių pokyčius, hemoraginius insultus, kuomet prikraujuoja į smegenis, gali sukelti išeminius insultus, nes arterinė hiperenzija taip pat neigiamai veikia ir kraujagyslių vidinį sluoksnį, skatina aterosklerozės progresavimą ir todėl arterinė hipertenzija yra susijusi ne vien tik su smegenų kraujotakos sutrikimais, bet ir su širdies kraujagyslių sutrikimais, infarktų padažnėjusių skaičių, susijusi su inkstų ligomis“, – gresiančius pavojus nurodė ji.
Daugiau informacijos apie šį sveikatos sutrikimą rasite vaizdo reportaže: